به روز شده در ۱۳۹۹/۰۴/۲۴ - ۱۷:۰۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۲۳ ساعت ۱۰:۱۴
کد مطلب : ۱۵۰۰۴۳
در مراسمی با حضور خبرنگاران خارجي

کره شمالی تونل‌های محل آزمایش‌های هسته‌ای‌ خود را نابود می‌کند

گروه بين‌الملل: وزارت امور خارجه کره شمالی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده است که به منظور نشان دادن شفافیت در متوقف ساختن فعالیت هسته‌ای، محل انجام آزمایش‌های اتمی خود را در شمال کشور برخواهد چید.
کره شمالی تونل‌های محل آزمایش‌های هسته‌ای‌ خود را نابود می‌کند
مطابق اعلام این وزارتخانه، مراسم انحلال بسته به شرایط مساعد جوی بین تاریخ ۲۳ تا ۲۵ ماه مه برگزار خواهد شد. این انحلال مرکز شامل منفجر کردن تمامی تونل‌های محل آزمایشات اتمی، مسدود ساختن ورودی‌ها، برچیدن کلیه تجهیزات نظارتی، نهادهای تحقیقاتی و یگان‌های محافظت زمینی خواهد بود. از این تاریخ به بعد مرکز به طور کامل تعطیل خواهد شد. کره شمالی همچنین به خبرنگارانی از چین، روسیه، آمریکا و بریتانیا اجازه داده است که از نزدیک شاهد عملیات بسته شدن این مرکز باشند و به این منظور پروازی از مبدا چین برای خبرنگاران ترتیب داده است. اعلام برچیدن تاسیسات اتمی کره شمالی پس از آن صورت می‌گیرد که وزیرامورخارجه آمریکا اعلام کرد در صورت گام عملی پیونگ‌یانگ در خلع سلاح اتمی، ایالات متحده آماده‌ی کمک برای بازسازی اقتصادی آن کشور است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه کره جنوبی اعلام کرد این کشور حاضر است به برنامه بازسازی اقتصادی کره شمالی کمک کند به شرطی که پیونگ یانگ موافقت کند دست از برنامه تسلیحات اتمی‌اش بکشد و در «مسیر درست» غیرهسته‌ای شدن گام بردارد. پمپئو که از سفر کره شمالی بازگشته است گفت: «اگر کیم جونگ اون مسیر درست را برگزیند آینده‌ای از صلح و رونق اقتصادی برای مردم کره شمالی می‌توان متصور بود. اگر کره شمالی اقدامات سریعی در جهت غیرهسته‌ای شدن انجام دهد، ایالات متحده آماده است تا با دوستان کره‌ جنوبی‌اش در جهت رسیدن کره‌شمالی به رونق اقتصادی همکاری کند.»

کانگ‌ کیونگ وا، وزیر خارجه کره جنوبی، نیز در همین زمینه گفت: «تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ برداشته نخواهد شد مگر زمانی که این کشور گام‌های مشخصی در جهت غیرهسته‌ای شدن بردارد.» تحریم‌های بین‌المللی اقتصاد کره شمالی را تضعیف کرده‌اند و ۷۰ درصد جمعیت کشور با گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند. بر طبق اعلام سازمان جهانی غذا یک‌چهارم جمعیت کودکان زیر ۵ سال این کشور از مشکل سوءتغذیه رنج می‌برند. وزیر خارجه آمریکا که با سه زندانی آزاد شده از پیونگ یانگ بازگشته بود همچنین اظهار داشت این اقدام کره شمالی در مساعد ساختن شرایط برای دیداری موفق میان رهبران دو کشور نقش داشته است. کیم‌ جونگ اون، رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ ماه آینده میلادی (۱۲ ژوئن) در سنگاپور با یکدیگر دیدار خواهند کرد.
مرجع : يورونيوز