به روز شده در ۱۳۹۷/۱۱/۰۳ - ۱۹:۰۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۰۳ ساعت ۱۱:۱۰
کد مطلب : ۱۵۰۷۹۱
يك جامعه‌شناس: موسیقی کجاست؟ خنده کجاست؟ نشاط کجاست؟

هیچ شادی‌ای در ايران وجود ندارد

گروه جامعه: يك جامعه‌شناس و استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه باید قبول کنیم، هیچ شادی‌ای در کشور وجود ندارد، سریعترین راهکار افزایش نشاط را برگزاری مراسم‌های کم‌خرج شاد عنوان کرد. واقعاً باید قبول کنیم هیچ شادی‌ای در کشور وجود ندارد؛ موسیقی کجاست؟ خنده کجاست؟ نشاط کجاست؟ باور کنید شادی حتی در رشد اقتصادی هم موثر است و موجب دلبستگی به نظام و کاهش انواع آسیب های اجتماعی می شود. بنابراین شادی از لحاظ اقتصادی، روانی و روحی و نقش مهمی دارد.
هیچ شادی‌ای در ايران وجود ندارد
امان‌الله قرایی‌مقدم در گفت‌وگو با ایلنا مبنی بر میزان شادی اجتماعی در کشور گفت: خیلی صریح بگویم، مردم ایران شاد نیستند. باید بپذیریم شادی اساس همه چیز است؛ کشوری مثل هند مردم فقیری دارد، اما میزان شادی آن از ایران بیشتر است. وی با اشاره به اینکه موضوع کار بر شادی اجتماعی تاثیر مستقیم دارد، گفت: وقتی سه و نیم میلیون نفر جوان بیکار در کشور وجود دارد، این جوانان هرگز طعم شادی را نخواهند چشید. رکن دیگر شادی اعتماد به آینده است. ما الان نه میلیون جوان آماده به ازدواج داریم، اما وقتی این جوان هیچ تصویر واضحی از آینده خود ندارد چگونه شاد باشد؟ قرایی مقدم ادامه داد: مسئولان اعلام کرده اند که آمار طلاق در یکسال گذشته بالا رفته است؛ خب بالا رفتن این آمار شادی را در کشور از بین می برد. توجه بیش از پیش به هنر نیز از رکن‌های دیگر شادی است که متاسفانه در کشور غفلت خاصی در این خصوص دیده می شود.

وی افزود: بر طبق اصل اصالت وجود ژان پل سارتر آدمی نمی تواند وقتی غمی در نزدیکی خود می بیند، احساس شادی کند.این استاد دانشگاه با بیان اینکه اسلام در ذات خود دین شادی است، گفت: متاسفانه بسیاری از مسئولان، این دین را در غم پراکنی می بینند، در حالی که اصلا اینطور نیست. واقعاً باید قبول کنیم هیچ شادی‌ای در کشور وجود ندارد؛ موسیقی کجاست؟ خنده کجاست؟ نشاط کجاست؟ باور کنید شادی حتی در رشد اقتصادی هم موثر است و موجب دلبستگی به نظام و کاهش انواع آسیب های اجتماعی می شود. بنابراین شادی از لحاظ اقتصادی، روانی و روحی و نقش مهمی دارد.

قرایی مقدم با اشاره به مقالات و تحقیقات دانشمندان غربی خاطرنشان کرد: جامعه شناسان غربی می گویند ما اگر حتی یک دلار برای شادی اجتماعی خرج کنیم هزار دلار از آن سود خواهیم کرد. حاصل تحقیقی در دانشگاه واشنگتن دی سی نشان می دهد هر چه فرد شادتر باشد، سلامت او نیز تضمین شده‌تر خواهد بود. آیت‌الله مطهری نیز در کتاب هایش به ارتباط شادی و آرامش روحی اشاره کرده است.

وی با تاکید بر برخی نارضایتی های شغلی موجود در کشور و نیز حقوق نگرفتن برخی کارگران در چند ماهه اخیر این عوامل را از علل شاد نبودن مردم دانست و ادامه داد: وقتی کسی نمی تواند شکم زن و بچه خود را سیر کند چگونه شاد باشد؟ طبیعتاً در چنین حالتی و با این تورم مردم ترجیح می دهند گریه کنند تا شاد باشند. طبیعتاً شادی حتی راندمان کاری فرد را نیز بالا می برد و رشد اقتصادی به همراه دارد. شادی باید در فرهنگ کشور نهادینه شود. اگر جامعه سلامت می خواهیم شادی را باید بیشتر کنیم.من تعجب می‌کنم از اینکه چرا امسال ماه رمضان در کشور ماه شادی نیست.وی با بیان اینکه باورهای فردی و اجتماعی مردم هم به سمت غم میل می‌کند، ادامه داد: شما ببینید برنامه های شاد سیما چقدر بیشتر از سایر برنامه ها مخاطب پیدا می کند. ما ظرفیت‌های بسیار تاریخی در کشور داریم که می تواند قطب گردشگری دنیا باشد.

وی در ادامه گفت: اما این مستلزم آن است که گردشگر از شاد بودن و جایگاه ایران در بین مردم شاد جهان اطمینان حاصل کند. طبیعتاً اگر جامعه شاد نباشد حتی گردشگری هم به رکود کشیده می شود. باور کنید شادی حتی جلوی اعتراضات مردمی را هم می گیرد.این استاد دانشگاه شهید بهشتی در پایان سریعترین راهکار افزایش شادی را برگزاری مراسم‌های کم‌خرج شاد در کشور دانست و گفت: اجازه بدهیم مردم، دختر، پسر و جوانان‌مان بخندند، اوقات فراغت و مفرح داشته باشند؛ تلاش کنیم مردم را آهسته آهسته از مشکلات روزمره زندگی و جامعه دور کنیم. باور کنید این کارها نیازمند صرف هزینه زیادی هم نیست. برگزاری کنسرت ها، ساخت فیلم و سریال های شاد، توجه به انعکاس اخبار شاد در رسانه ها به جای دقت به خبرهای غم‌پراکن از راه های کم هزینه افزایش شادی در جامعه است.
مرجع : ایلنا
برچسب ها: جامعه ايراني

مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۳/۰۳ ۱۱:۲۷
شادی هست چرا نیست ولی برای خانواده های مدیران اشرافی و سلطنتی مولتی میلیاردر(ژنهای خوب) نه برای مردانی که شرمنده زن و بچه های خود هستند و هر شب عرق شرم میریزند شادی رو باید در مناطق مرفه نشین شهر پیدا کنی که صدای قهقهه مستانه فرزندان این مدیران نجومی بگیرو بی درد و کاخ نشین و دور دور کردن ماشینهای میلیاردیشان گوش مردم مستضعف ستمدیده و له شده رو آزار میده آری شادی هست خیلی هم هست ... (359732)
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۳/۰۵ ۰۰:۵۷
یعنی هر چه پولداره آقازاده هست، بیشتر پولدارها اتفاقن مخالف و طلبکار همه هم هستن ، به چیزی شنیدین، آقازاده (359756)
۱۳۹۷/۰۳/۰۳ ۲۰:۲۵
شما همه شادی ها رو از بین بردید
من دکتری مکانیک (تبدیل انرژی) خوندم 35 سالمه
نه میشه هیأت علمی شد؛ نه میشه ازدواج کرد
درآمدی که نداریم که بتونیم سر بلند کنیم
فقط باید مقاله بنویسم تا بتونم از کشور بروم
تازه با این سن در خارج هم همه چی از نو شروع میشه
خیلی شب ها تاصبح خوابم نمی بره. موهام از فکر و غصه آینده سفید شده..... (359742)
مجتبی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۳/۰۵ ۰۱:۰۰
دکتری مکانیکی که منتظر استخدام دولتی باشه، یعنی هیچ کاری یاد نگرفته که به جامعه عرضه کنه ، الان طرف بیسواده بعد از یکسال شاگرد مکانیکی ، خودش مکانیکی می زنه پول پارو می کنه (359757)
۱۳۹۷/۰۳/۰۴ ۰۱:۳۴
در راستای نظر نویسنده باید بگوییم که در اسلام آنچه شارع یعنی پیامبر وضع کرد دو عید بود : عید فطر و عید قربان و ایشان هیچ روزی را به عنوان روز عزاداری قرار ندادند . روزهای عزاداری ما در جریان تاریخ به وجود آمده و هیچ کدام توسط پیامبر که شارع بودند ایجاد نشدند . (359747)
۱۳۹۷/۰۳/۰۵ ۰۹:۴۱
شجریان را مطرب گفتند!چون طرف دار داشت. (359763)
مهرام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۳/۰۵ ۰۹:۴۳
بزرگترین عامل غم و غصه در کشور بیکاریه و اصلی ترین عامل بیکاری مردهای نان آور خانواده، زن هایی هستند که برای تفریح و سرگرمی میرن سر کار (359764)
دیانا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۳/۰۶ ۱۱:۳۲
با اینهمه ناپایداری اقتصادی چگونه شادباشیم؟با بیکاری و بی پولی و قسطهای تلنبارشده چگونه شادباشیم؟صبح بیدار میشویم و مثل اصحب کهف میبینیم قیمتها کن فیکون شده . طفلی بنام شادی دیریست در این مملکت گم شده.... (359780)
۱۳۹۷/۰۳/۰۷ ۱۳:۳۳
مشکل خودمان هستیم. وضع موجود نتیجه تصمیم خود ماست. اگه با مشکلات می جنگیدیم و تلاش داخلی رو بیشتر می کردیم بجای اینکه به امریکا و اروپا امید داشته باشیم الان وضع این نبود. مگه کشورهای دیگه چکار میکنن؟! همین اروپا بعد از جنگ جهانی نابود شده بود چطور الان به اینجا رسین یا ژاپن. آرژانتین برزیل.
اقتصاد فقط تلاش داخلی میخواد و لاغیر. چشم به بیرون داشتن اشتباهه مخصوصا برای ما که کلی هم دشمن داریم. متاسفم برای عده ای در کشور که بجای تلاش و حمایت از تولید و صنعت داخلی دنبال برقراری رابطه با دشمنان هستند (359806)
۱۳۹۷/۰۳/۰۷ ۱۹:۱۳
بر چه اساسی میگی شاد نیستیمو نمیدونم!!!
ب نظر من اتفاقن مردم ایران فوق العاده با نشاط و خوشن!آره مشکل هست.خییییییییییییییلی هم هست(ینی تا صبح مشکله ها!)ولی مردم هم شادن و خوش. (359808)