کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

پمپئو: دنبال تغییر نظام در ایران نیستیم

اعلام جنگ به ایران منوط به مجوز کنگره

4 خرداد 1397 ساعت 11:32

گروه بين‌الملل: مجلس نمایندگان آمریکا با اجماع آرا متممی را به لایحه بودجه دفاعی سال ۲۰۱۹ اضافه کرد که در آن هرگونه اعلام جنگ علیه ایران بدون مجوز کنگره آمریکا ممنوع و غیرقانونی اعلام شده است.


در حالی که فشارهای بین‌المللی به آمریکا به دلیل خروج از توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ ادامه دارد، قانونگذاران آمریکایی هرگونه اعلام جنگ احتمالی به ایران را منوط به مجوز کنگره آمریکا کردند. طبق گزارش رسانه‌های آمریکایی، قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا متم و اصلاحیه‌ای را به قانون اختیارات دفاع ملی آمریکا سال ۲۰۱۹ که همان لایحه بودجه دفاعی این کشور است اضافه کردند و در آن اعلام جنگ به ایران بدون مجوز کنگره آمریکا را غیرقانونی اعلام و آن را ممنوع کردند. این متمم که مورد حمایت هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه قرار گرفت و با اجماع به تصویب رسید، «کیت الیسون»، عضو مجلس نمایندگان آمریکا با حمایت برخی دیگر از نمایندگان پیشنهاد و ارائه داده بود. اقدام کنگره آمریکا در تصویب این متمم در حالی صورت گرفته که دولت ترامپ علی رغم حمایت‌های بین‌المللی از برجام از این توافق خارج شد و در حال فشار بر متحدان اروپایی به منظور همراه کردن آنها جهت فشار بر ایران برای مذاکره بر سر «یک توافق جدید» است.
 

پمپئو: دنبال تغییر نظام در ایران نیستیم
«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه گفت این کشور در حال آماده کردن تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران است. وی که برای توضیح درباره بودجه پیشنهادی وزارت خارجه آمریکا به کمیته روابط خارجی سنا رفته بود، با اعلام این خبر، گفت واشنگتن امیدوار است سازمان ملل و کشورهای جهان از این تحریم‌ها حمایت کنند. او در پاسخ به این سوال که آیا دولت آمریکا همچنان به دنبال «اصلاح برجام» و افزودن مسئله موشکی و تشدید بازرسی‌ها با آن است، گفت: «ما پیش از تصمیم رئیس‌جمهور [برای خروج از برجام] در تلاش بودیم که با سه کشور اروپایی به این توافق برسیم، اما هرگز به این نقطه نرسیدیم.»

پامپئو گفت زمانی که کارش را به عنوان وزیر خارجه آغاز کرده، به او گفته شده که اروپایی‌ها هیچ تصمیمی برای پذیرش و اعمال اصلاحات مد نظر آمریکا نداشته‌اند. وی افزود: «ما اکنون مجموعه‌ای از موضوعات را اعلام کرده‌ایم و داریم کار می‌کنیم که حمایت جهان را از آن‌ها جلب کنیم. ۱۲ مورد هست که از ایرانی‌ها می‌خواهیم آن‌ها را انجام دهند. همه آن‌ها موارد ساده‌ای هستند و فکر می‌کنم شما هم با همه این ۱۲ مورد موافق باشید. این مأموریتی است که برای وزارت خارجه تعیین شده و ما به دنبال دستیابی به آن‌ها هستیم.» او در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا به دنبال تغییر نظام ایران است، گفت: «نه، قربان.»

پامپئو در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا که می‌گوید حامی مردم ایران است، در سیاست عدم صدور روادید برای ایرانی‌ها تجدید نظر می‌کند یا نه، گفت: «عناصر زیادی باید مورد بررسی قرار گیرند. به صورت کلی، این سیاست‌ها تحت بررسی قرار دارند. مهم این است که مردم ایران بدانند که تنها نخواهند ماند.» وزیر خارجه آمریکا این هفته با رونمایی از آنچه «راهبرد دولت ایالات متحده در قبال ایران» خوانده شد، ۱۲ خواسته از جمله توقف برنامه موشکی و هسته‌ای را خواستار شد. او در پاسخ به انتقادات گسترده از این خواسته‌ها، گفته این فهرست «خیال پردازی» نیست، بلکه مواردی است که همه کشورهای دنیا باید رعایت کنند.


کد مطلب: 150830

آدرس مطلب :
http://www.baharnews.ir/news/150830/اعلام-جنگ-ایران-منوط-مجوز-کنگره

بهار نیوز
  http://www.baharnews.ir