به روز شده در ۱۳۹۷/۱۱/۳۰ - ۲۱:۰۱
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۰۶ ساعت ۱۱:۴۶
کد مطلب : ۱۵۱۰۲۳
پرويز پرستويي: چرا با او اینگونه رفتار کردید؟

تشييع پيكر «ناصر» با حضور انبوه مردم و شعار عليه صدا و سيما

گروه هنري: مراسم تشییع پیکر زنده یاد ناصر ملک‌مطیعی هنرمند فقيد سينماي ايران سینما با حضور جمعی از هنرمندان برگزار شد.
تشييع پيكر «ناصر» با حضور انبوه مردم و شعار عليه صدا و سيما
در ابتدای مراسم کامران ملکی از مردم خواست سکوت کنند تا سخنرانی ها آغاز شود. علی دهکردی رییس انجمن بازیگران سینما در ابتدای مراسم و در میان شعارهای مردم گفت: همه ما برای بدرقه یکی از درخشان ترین های سینمای ایران دور هم جمع شده ایم. ناصر ملک مطیعی ۴۰ سال به مردم و خاک خود احترام گذاشت. وی افزود: امروز برابر کسی قرار گرفته ایم که به ما یاد داد سکوت بُرنده ترین اسلحه است. در میان صحبت های وی مردم درخواست داشتند پرویز پرستویی سخنرانی کند. پوری بنایی بازیگر نیز گفت: هموطنان عزیزم ما هرچه داریم از شماست. یک خواهش از همه شما عزیزان دارم که سکوت را رعایت کنید تا سخنرانی ها تمام شود بعد هرچه دوست داشتید بگویید.
محمد متوسلانی بازیگر سینما در سخنانی بیان کرد: صحبت درباره ملک مطیعی زمان طولانی می خواهد و اینجا جایش نیست فقط متاسفم که ما یک دوست عزیز و هنرمند را که می توانست برای سینمای ایران مفید باشد از دست دادیم. آینده و تاریخ درمورد او و کسانی که ظلم کردند قضاوت خواهد کرد. پژمان بازغی هم به عنوان یکی از سخنران مراسم گفت: من سینمای ایران را با ملک مطیعی، فردین و وثوقی شناختم که ۲ نفر از آنها را دیگر نداریم. قدر پیشکسوتان را بدانید. من آخرین نفری بودم که ملک مطیعی را دیدم و مثل ماه شده بود. همچنین فریدون جیرانی از محسن امیریوسفی خواست روی صحنه آید. امیریوسفی گفت: بر سر جنازه فرمون سینمای ایران باید یادی کنیم از قیصر سینمای ایران. چند ساعت پیش با بهروز خان صحبت کردم و یک پیام داشت. صدای بهروز وثوقی را ضبط کردم که برای شما پخش می کنم.
تشییع پیکر ناصر ملک‌مطیعی آغاز شد
در ادامه مراسم پرویز پرستویی با اشاره به شعارهای مردم درباره صدا و سیما بیان کرد: در ساعات گذشته صدا و سیما به خاطر آورد که از ناصر خان بگوید؛ درست بعد از مرگ وی. صدا و سیما برای همه است از پول بیت المال تامین می شود. چرا بعد از ۴۰ سال از ملک مطیعی خواستید به تلویزیون بیاید و با او اینگونه رفتار کردید؟ پرویز پرستویی که به شدت متاثر بود، گفت: امروز باید به همه مردم تسلیت بگویم. ما اینجا هستیم چون میهن‌مان اینجاست و هرچند ناصر ملک‌مطیعی زخم‌های زیادی دید اما مِهر مردم مرهم او بود. ‌در این ساعات گذشته صداوسیما تازه به خاطر آورد که ناصرخان را ببیند اما یادتان می‌آید چند وقت پیش با او چه کرد؟ او خطاب به مهران مدیری گفت:‌ آقای مدیری شما در برنامه خود از میهمانان می‌پرسیدید عاشق هستی یا نه؟ آیا می‌دانی ملک‌مطیعی به خاطر عشق به مردم به برنامه شما آمد؟ چرا برنامه او را پخش نکردید؟ مگر او برای حضور در صداوسیما التماس کرده بود؟ وی ادامه داد: مدام می‌گویند از بالا به ما دستور دادند که برنامه پخش نشود، آن بالا کیست؟ وی ادامه داد: به خدا قسم هنرمندان نه اختلاس کردند نه خلاف کردند. هنرمند هرگز دنبال براندازی نیست.

این بازیگر سینما در پایان صحبت هایش گفت: ما بسیار قدرتمند هستیم و نباید یاران خود را از دست بدهیم. بیاییم به خاطر خدا قدر پیشکسوتان خود را بدانیم. دیشب همه شبکه ها از ناصر ملک مطیعی فیلم نشان می داد اما انگار که فقط یک فیلم بازی کرده است، انگار قیصر و امیرکبیر را بازی نکرده است. اگر ناصر می توانست دیشب از تلویزیون پخش شود در این سال ها نیز می توانست تصویر وی پخش شود. ناصر ملک مطیعی به عشق شما مردم به تلویزیون آمد تا با شما صحبت کند ولی اینگونه با او رفتار شد. پرستویی در پایان سخنانش افزود: ناصر خان رفت ولی شما را به وجدانتان قسم اهالی سینما، کمی بیشتر ‌هوای هم را داشته باشیم. بگذارید نسل جدید که میآید قدر بداند. این شتر دم خانه همه می‌خوابد.

در ادامه و در حالی که مردم پرویز پرستویی را به خاطر صحبت هایش تشویق می کردند، مسعود کیمیایی روی صحنه آمد و گفت: من حال خوشی ندارم ولی باید می آمدم و وداع آخرم را با جسم ملک مطیعی می کردم. روح او در قلب های ما زنده است. وی با یادی از بازیگرانی که قبلا با آنها کار کرده است، افزود: فیلمسازی اینجا سخت است ولی ما مانده ایم. درود بر همه شما که هنرمندان خود را تشویق می کنید. آن کسی که اینجا مانده بسیار سختی می کشد من به ناصر ملک مطیعی تعظیم می کنم. من با او قیصر را کار کردم و دیگر بخت یارم نبود که همراهش باشم. با پرویز پرستویی هم کار کردم او بی پروا حرف می زند درود بر کسی که نمی ترسد. بدانید ترس دشمن جسارت است از آدم های ترسو بترسید آنها دروغ می گویند. درود بر همه شما. امیرعلی فرزند ناصر ملک مطیعی در ادامه بیان کرد: کاش پدرم این جمعیت را می دید. من آرزویم بود که پدرم را روی پرده ببینم آقای عطشانی بازی در فیلم «نقش نگار» را پیشنهاد داد و من می خواستم به آرزویم برسم چراکه او دوست داشت روی پرده باشد و یادگاری برای مردم بگذارد. در دورانی که فیلم توقیف شد پرویز پرستویی بسیار کمک کرد و مردانه پشت پدرم ایستاد.

وی افزود: حجت الله ایوبی رییس سابق سازمان سینمایی هم بسیار به ما کمک کرد و من به آرزویم رسیدم. یک بار پدرم را بردم و عکس او را در سر در سینما نشان دادم و او از شادی بغض کرد و به آرزویش رسید.
فرزند ناصر ملک مطیعی در پایان عنوان کرد: صدا و سیما نگذاشت تصویر پدر من هنگام حیاتش پخش شود، حال سوال من این است که چرا تصویر پدر من همراه با خبر مرگ او در شبکه های تلویزیون پخش می شود؟ چگونه است که یک هنرمند پس از مرگش می تواند تصویرش پخش شود ولی پیش از فوتش و در حالی که دوست داشت تصویرش پخش شود این اتفاق نمی افتد.
پس از صحبت های وی نماز میت توسط حجت الاسلام آهنگران برای این هنرمند خوانده و اعلام شد مراسم ختم وی سه شنبه در باشگاه پیام برگزار می شود. ناصر ملک مطیعی بازیگر محبوب سینمای ایران بامداد روز شنبه ۵ خردادماه در سن ۸۸ سالگی درگذشت. ناصر ملک مطیعی در سن ۸۸ سالگی بامداد شنبه 5 خرداد ماه از دنیا رفت؛ او متولد ۱۳۰۹ در تهران بود و در حدود ۱۰۰ فیلم‌ و سریال در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایفای نقش کرده بود. وی علاوه بر بازیگری، سابقه نویسندگی و تهیه‌کنندگی سینما را نیز در کارنامه فعالیت‌های فرهنگی و هنری خود داشت. ملک‌مطیعی پس از پیروزی انقلاب اسلامی بازی نکرد اما در سال ۱۳۹۲ در فیلم سینمایی «نقش نگار» به کارگردانی علی عطشانی مقابل دوربین رفت و پیش‌تر هم مقابل دوربین مستند «قیصر 40 سال بعد» به کارگردانی مسعود نجفی رفت.

حقانی
۱۳۹۷/۰۳/۰۶ ۱۳:۵۴
عجب دنیاییست ! اگر از این مردم سوال شود چند تا از ویژه گیهای بارز این آقا را بگید چیزی برای گفتن ندارند. جز سفسته! (359783)
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۳/۰۶ ۱۳:۵۹
مگه برزخی هارو بازی نکرد و محسن مخملباف اجازه پخش فیلم رو نداد. .... (359784)
۱۳۹۷/۰۳/۰۶ ۱۴:۵۶
خدا بیامرز مردانگی و وطن پرستیش به امثال پرویز پرستویی و مهناز افشار شرف داشت و هیچوقت مثل اینها ادعای فضل و سواد و دانش نداشت (359786)
مهربانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۳/۰۶ ۱۶:۱۷
روحش شاد اما منصفانه قضاوت کنیم صدا و سیما محبوبیت نداره چون تک جناحی و تنگ نظراانه شده و... (359788)
۱۳۹۷/۰۳/۰۶ ۲۰:۳۰
بدون تبلیغات صدا وسیما خیل جمعیتی که امده بود هنوز برای من قابل هضم نیست یک انسان از دنیا رفته بتونه این همه جمعیت ویکجا جمع کنه ان هم بدون یک ریال هزینه.خدا رحمتش کنه. (359789)
بوشهر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۳/۰۶ ۲۳:۵۹
درود بر هنرمندان واقعی میهن مان (359798)
شهرام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۳/۰۷ ۰۱:۲۷
دیگه به تاریخ پیوست خودش میمونه و کارهای حرام و حلالی که کرد (359800)