به روز شده در ۱۳۹۷/۰۸/۲۹ - ۱۷:۵۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۱۸ ساعت ۰۱:۴۲
کد مطلب : ۱۵۱۶۷۸
وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا:

اجازه نخواهیم داد ایران به سلاح اتمی دست یابد

گروه بین‌الملل: وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا نسبت به برنامه ایران برای افزایش ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم در چارچوب برجام واکنش نشان داد.
اجازه نخواهیم داد ایران به سلاح اتمی دست یابد
مایک پمپئو، با انتشار توئیتی در حساب رسمی خود نوشت ما شاهد گزارش‌هایی مبنی بر قصد ایران برای افزایش ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم هستیم. پمپئو تاکید کرد که ما هیچ‌گاه اجازه نخواهیم داد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد و ایران نیز از این تصمیم ما آگاه است. وزیر خارجه ایالات متحده در بخش دیگری از این توئیت خود، اقدام ایران را خردمندانه ندانسته و آن را عاملی برای ادامه اعتراض‌های داخلی در ایران ارزیابی کرده است. علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی هسته‌ای ایران روز چهارشنبه اعلام کرده بود که مطابق برنامه ایران برای افزایش ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم، این کشور آمادگی دارد تا ظرف یک ماه نسبت به نصب و راه‌اندازی سانتریفیوژهای پیشرفته در تاسیسات هسته‌ای نطنز اقدام کند.
صالحی گفته بود که آماده‌سازی این مرکز ظرف ۴۸ ساعت انجام شده است و امید می رود راه‌اندازی سانتریفیوژهای پیشرفته با هدف افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۱۹۰ هزار سو ظرف یک ماه آینده صورت گیرد.  رهبر جمهوری اسلامی، روز دوشنبه به سازمان انرژی هسته‌ای ایران دستور داده بود تا به سرعت شرایط لازم برای افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۱۹۰ هزارسو را فراهم کنند. وزیر خارجه فرانسه نیز روز چهارشنبه تصمیم ایران را به نزدیک شدن به «خط قرمز» تعبیر کرد و اتحادیه اروپا نیز پیشتر اجرای تصمیم ایران را با وجود این که ناقض برجام نیست، فاقد شواهد لازم برای افزایش اعتمادسازی در روند مذاکرات فی‌مابین ارزیابی کرده بود.