به روز شده در ۱۳۹۹/۰۷/۰۱ - ۱۷:۴۷
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۳۹۲/۰۶/۰۸ ساعت ۱۳:۴۷
کد مطلب : ۱۵۱۸۵

7 میلیون شغل ازآمارها ناپدید شد!

گروه اقتصادي:‌ با وجود اصرار مقامات دولت دهم بر ایجاد 7 میلیون فرصت شغلی در فاصله سالهای 84 تا 91، وزیر تعاون، کار و رفاه دولت تدبیر و امید می گوید:" به دلیل منفی شدن نرخ رشد اقتصادی، امکان ایجاد شغل جدید وجود ندارد، با این حال پایه های آماری به نحوی تغییر کرد که هر کس لحاف تشک خود را تغییر می داد، شاغل محسوب می شد."
7 میلیون شغل ازآمارها ناپدید شد!
اختلاف نظر بر سر آمارهای ارائه شده در خصوص عملکرد دولت های نهم و دهم در اشتغال زایی و اقدامات در حوزه کاهش نرخ بیکاری؛ یکی از چالش برانگیزترین مباحث مطرح شده بین مقامات دولت های سابق، مجلس، کارشناسان و فعالان بازار کار کشور بوده و از همه مهم تر واکنش های فراوانی را نیز بین خانواده ها و جوانان جویای کار به همراه داشته است. به دلیل نامناسب بودن وضعیت اشتغال زایی در کشور و بالا بودن تعداد کارجویان جوان، علاوه بر اینکه اشتغال زایی به عنوان یکی از مهم ترین وعده های دولت ها در زمان مراجعه به مردم برای کسب رای مطرح می شود؛ بلکه حساسیت های فراوانی نیز در بین خانواده ها ایجاد کرده است. در واقع به دلیل وجود بیکاران جوان در خانواده ها، این موضوع به یکی از دل مشغولی های پدران و مادران تبدیل شده است.

دل مشغولی پدران و مادران
آنچه که درباره عملکرد دولت های نهم و دهم در حوزه اشتغال زایی مطرح بوده شبهاتی است که از جوانب مختلف بر آمارهای این دولت ها وارد شد تا جایی که می توان گفت به صورت کلی جامعه و کارشناسان بازار کار، آمار عملکرد ارائه شده توسط دولت های سابق را نپذیرفتند و این موضوع به چالشی بین مقامات دولتی و منتقدان طرح های اشتغالی دولت سابق تبدیل شد و گاها واکنش های گلایه آمیزی نیز از سوی دولتمردان سابق کشور را نیز برانگیخته است.

دو دلیل برای به وجود آمدن فضای شبهه و ابهام در عملکرد دولت های گذشته در بحث اشتغال زایی وجود دارد که باعث به وجود آمدن چالش نپذیرفتن اقدامات اشتغالی دولت های نهم و دهم شده است. اولا جامعه این احساس را که اشتغال در حال ایجاد است و نرخ بیکاری در حال کاهش را هیچگاه احساس نکرد و خانواده ها همچنان با معضل بیکاری جوانان خود دست و پنجه نرم می کنند که البته مقامات دولت های سابق دلیل به وجود نیامدن احساس بهبود شرایط بازار کار کشور را بزرگ بودن جمعیت بیکاران و وسیع بودن دایره بیکاری دانسته اند و گفته اند آنقدر بیکاری دچار مشکل است که دست کم تا چند سال نتیجه اشتغال زایی میلیونی دولت ها در جامعه لمس نخواهد شد. از سویی گزارش های مرکز آمار ایران به عنوان تنها مرجع بررسی و انتشار آمارهای رسمی کشور از جمله نرخ بیکاری به ویژه گزارش عملکرد دولت های نهم و دهم در حوزه اشتغال زایی نیز بر ابهامات جامعه افزود تا جایی که مرکز آمار ایران با ارائه گزارشی، کل ادعاهای مقامات دولت های سابق در زمینه اشتغال را زیر سوال برد و در واقع خط بطلانی بر ادعاهای موفقیت بزرگ این دولت ها در مهار نرخ بیکاری کشید.

چرا آمار اشتغالی دولت نهم و دهم پذیرفته نشد؟
نکته حائز اهمیت دیگر در این بخش انتقادی است که کارشناسان اقتصاد و دانشگاهیان مطرح می کنند. آنها معتقدند در سال های فعالیت دولت های نهم و دهم سرمایه گذاری در پروژه ها کاهش یافته و حجم زیادی از پروژه های نیمه کاره نتوانستند امکان تکمیل و دستیابی به اعتبارات را به دست آورند که در نتیجه، این مسئله به ناچیز بودن اشتغال زایی واقعی در کشور منجر شده است. همچنین بحرانی که در بسیاری از واحدهای تولیدی کشور به ویژه واحدهای کوچک پس از اجرای فاز اول هدفمندی یارانه ها و افزایش یکباره هزینه های انرژی به وجود آمد نیز در این بخش به عنوان عوامل تاثیرگذار منفی بر بازار کار کشور مطرح است. نگاهی به آمارهای ارائه شده توسط مقامات دولت های سابق در بحث اشتغال زایی و تطابق آن با گزارش مرکز آمار ایران، تناقضات فراوانی را در این بخش آشکار می کند تا جایی که فاصله بسیار زیادی بین آمارهای مطرح شده دولت های نهم و دهم با داده های مرکز آمار مشاهده می شود.

طبق ادعای دولت های نهم و دهم در مدت زمان فعالیت 96 ماهه این دولت ها مجموعا 7 میلیون فرصت شغلی در کشور ایجاد شده است که به صورت سالیانه 875 هزار فرصت شغلی خواهد شد. از سویی طبق آمار دولت های گذشته در هر ماه حدود 72 هزار و 917 فرصت شغلی در کشور ایجاد شده که در هر روز 2 هزار و 430 فرصت شغلی خواهد بود. ایجاد سالیانه 2 میلیون و 500 هزار فرصت شغلی ادعای بزرگی بود که دولت های نهم و دهم مطرح کردند. در بخش طرح های اشتغال زایی ضربتی نیز دو طرح بنگاه های کوچک زودبازده و مشاغل خانگی مطرح و با تبلیغات فراوان به اجرا گذاشته شد. این دو طرح هیگاه نتوانستند آنچنان که باید در روند مهار بیکاری کشور تاثیرگذار باشند.

2 گزارش متفاوت از یک موضوع
کارشناسان می گویند حاصل اجرای زودبازده ها بر جا ماندن هزاران طرح نیمه تمام و پرداخت تسهیلات بانکی به افراد فاقد تخصص بوده است. گزارشات مراکز رسمی کشور نیز ایجاد شدن انحراف 60 درصدی در تسهیلات پرداخت شده به این طرح ها را نشان می دهد. با این حال، مشاغل خانگی آنچنان که باید مورد توجه بانک ها و البته بازار کار کشور قرار نگرفت و آمارهای روشنی از اقدامات صورت گرفته در این بخش در دست نیست. اما مرکز آمار ایران می گوید در فاصله سال های 84 تا 91 مجموعا تعداد جمعیت فعال کشور از 20 میلیون و 618 هزار و 579 نفر به 21 میلیون و 161 هزار و 348 نفر رسیده و نرخ بیکاری نیز از 11.5 درصد به 12.2 درصد در پایان سال 91 افزایش یافته است. کارشناسان بازار کار این سوال را مطرح می کنند که چگونه می توان ارتباطی بین 7 میلیون فرصت شغلی و افزایش نرخ بیکاری پیدا کرد؟ طبق اعلام مرکز آمار ایران، تعداد بیکاران کشور از 2 میلیون و 674 هزار و 866 نفر در سال 84 به 2 میلیون و 944 هزار و 158 نفر افزایش یافته است. به عبارتی در فاصله سال های فعالیت دولت های نهم و دهم نه تنها ردی از اشتغال زایی میلیونی در آمارها وجود ندارد، بلکه 269 هزار و 292 نفر نیز بر تعداد بیکاران سال 84 افزوده شده است و به اصطلاح نه تنها اشتغال زایی جدیدی در آمارهای ارائه شده دیده نمی شود، بلکه حدود 270 هزار نفر نیز به مجموع کل بیکاران کشور افزوده شده است. نکته دیگر حائز اهمیت در این بخش یادآوری این موضوع است که مرکز آمار ایران محاسبه نرخ بیکاری و مرز بین شاغل و بیکار را تعریف سازمان جهانی کار قرار می دهد و می گوید هر فردی که در طول هفته به میزان 1 ساعت کار داشته باشد شاغل محسوب می شود حتی اگر برای انجام کار پولی دریافت نکرده باشد. به این ترتیب حجم بسیار زیادی از بیکاران واقعی کشور و صاحبان مشاغل غیررسمی، شاغل محسوب می شوند و ممکن است جوانی که در طول هفته برای مدت حداقل یک ساعت کار برای خانواده نیز اقدام کرده باشد، شاغل دانسته شود!

270 هزار نفر دیگر بیکار شدند!
جالب تر اینکه به نظر مرکز آمار ایران، زنان خانه دار، سربازان، دانشجویان و دانش آموزان نیز شاغل محسوب می شوند و از دایره بیکاران خارج می شوند. با این وضعیت، تعداد بیکاران کشور حدود 3 میلیون نفر اعلام شده است که نشان دهنده وضعیت بسیار نامطلوب بیکاری در کشور است چرا که با وجود حذف گروه های بسیاری از بیکاران واقعی، چنین نتیجه ای به دست می آید.

علی ربیعی؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت تدبیر و امید در روزهای گذشته اعلام کرد به دلیل منفی شدن رشد اقتصادی در کشور، امکان ایجاد اشتغال جدید وجود ندارد و به بیان ساده تر اشتغال زایی در کشور با وجود شرایط نامناسب و بحرانی بازار کار، متوقف است! وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: بي ترديد در چنين شرايطي (منفی شدن نرخ رشد اقتصادی) نمي توان اشتغال ايجاد كرد. همچنين در اين شرايط اميدي به درآمدهاي نفتي نيست، حتي بودجه جاري هم ممكن است كفاف هزينه هاي جاري کشور را ندهد.

ربیعی افزود: در چنين شرايطي بخش خصوصي و سرمايه گذاران بايد به كمک دولت بيايند و صنايعي كه با تزريق اندک سرمایه ای مي توانند راه بيافتند را راه اندازي كرد. وی با تاكيد بر اينكه در چنين شرايطي بايد موانع توليد برداشته شود، از ارائه راه حل هاي كوتاه مدت براي بهبود وضعيت اقتصادي تا دو هفته آينده از سوي كميسيون اقتصادي دولت خبر داد. وی در نشست کارگروه اشتغال سیستان و بلوچستان نیز گفت: پایه‌ های آمار را طوری تغییر داده‌ ایم که به تعبیری ‌هر کس لحاف تشک خود را تغییر می‌ داد شاغل محسوب می‌ شد.
مرجع : مهر

معمــــار
۱۳۹۲/۰۶/۰۸ ۱۴:۳۴
لیسانس هستم.فارغ التحصیل 89.خدمت کرده.بیکار.اینجا ایران است،آی لاو یو احمدی نژاد!!! (118843)
۱۳۹۲/۰۶/۰۸ ۱۶:۱۵
اي لاويو احمدي نژاد ...ما هم هستيم (118906)
مسعود
۱۳۹۲/۰۶/۰۸ ۱۴:۴۴
ازنتايج اشتغال خانگي ميتوان به بيچارگي ملت اشاره داشت. (118850)
......
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۰۶/۰۸ ۱۴:۴۶
اینایی که میگفتن میشه 7 میلیون فرصت شغلی ایجاد کرد کجان؟ اینایی که میگفتن آمار درسته کجان؟آآآآآآآآآهای ننننفس کشش..... یکی جلو منو بگیره الان خون بپا میشه (118855)
بنزین فروش
۱۳۹۲/۰۶/۰۸ ۲۲:۳۹
تو دولت 8 سال قبل اون بیچاره ای که کنار خیابون هم بنزین 700تومنی میفروخت شاغل بحساب میومد اینا میشن شغل کاذب (119118)
۱۳۹۲/۰۶/۰۸ ۱۴:۵۷
آمارهای ساختگی تنها یکی از شیرینکاریهای دولت پاک و معجزه هزاره سوم بود!!! (118860)
سورنا
۱۳۹۲/۰۶/۰۸ ۱۹:۵۷
دوست عزیز همون اول اعلام کردن که 100 روز اول فقط این بررسی صورت میگیره که چه گلستانی!! رو تحویل میگیرن بعد از اون تازه کل تیم کابینه بهمراه مردم بسیج میشن برای اینکه تازه برگردیم به تورم و رشد اقتصادی و نرخ بیکاری و صادرات نفت سال 1384!!!خوب اینا طول میکشه یکمی صبر کن... (119043)
محسن خراسانی
۱۳۹۲/۰۶/۰۸ ۱۵:۳۲
الآن چند وقتی هست وزرای دولت به اصطلاح تدبیر و امید به جای اینکه خط ومشی خود درباره آینده را به مردم نشان دهند فقط می خواهند درباره دوره آقای احمدی نژاد سیاه نمایی کنند خب قبول اصلا دوره احمدی نژاد به کل بد خب شما می خواهید چه کاری انجام دهید؟ شما چه برنامه ای دارید؟ همین شماهایی که احمدی نژاد را برای چند شغله ها می کوبیدید الآن آقای سخنگو دولت تدبیر و امید که سه شغله است چرا این ها را نمی بینید ؟ شاید هم نمی خواهید ببینید ایکاش همه ماها قدری با انصاف تر باشیم (118878)
بى انصاف
۱۳۹۲/۰۶/۰۹ ۰۱:۲۵
اى كاش شما هم كمى انصاف به خرج داده و جوانان تحصيلكرده و بيكار اطرافتان كه از فرط فشارهاى روحى و مالى دارن به مواد مخدر پناه مىبرن و بعضا خودكشى مىكنن رو مىديديد و فقط و فقط يه لحظه عذاب وجدان مىگرفتى!!!!
در عجبم كه افرادى مثل شما چجورى مىخواين جواب خدا رو تو اون دنيا بدين!!!!
پناه بر خدا از اينكه شماها منصفان ايران باشيد!!!! (119207)
۱۳۹۲/۰۶/۰۹ ۰۵:۳۳
حرف شما مثل اون کسیه که پرتغال رو پوست نکنده میخورد و ازش پرسیدن چرا پوستش رو نمیکنی گفت من که میدونم توش چیه دیگه چرا باید پوستش رو بگیرم.
با این همه ابهامی که در 8 سال گذشته درست شده اول باید معلوم بشه چی به چیه بعد تصمیم گیری و کار بشه نه اینکه چشم بسته روی این دیوار کج خشت دیگه ای اضافه بشه. (119243)
۱۳۹۲/۰۶/۰۸ ۱۵:۵۶
قوه قضاییه اگه ادعای اقتدار و سلامت کاری داره اینجا و برای دانه درشتها خودشو نشون بده (118893)
عارف
۱۳۹۲/۰۶/۰۸ ۱۶:۱۶
بگذریم از گذشته بیاین بیرون بفرمایید چند مرده حلاجید نکنه میخواهید تا آخر کار فقط بگید اونا جکار کردن این همون ایرادی که شما به دولت قبلی میگرفتبد باغیرتا بذارید کنار و یه فکری به مردم بدبخت بکنید (118907)
قرمر پر رنگ
۱۳۹۲/۰۶/۰۹ ۰۱:۰۴
الان میگید "مردم بدبخت" ؟
چرا شما به فکر مردم نبودید؟ چرا مجلسی که دست شماست به فکر مردم نبود؟ هنوز یک ماه نشده که دولت سر کار اومده اون وقت انتظار دارید معجزه کنه؟ خرابی های این 8 سال تا 16 سال هم درست نمیشه، یک ماه گذشته و اینقدر خرابکاری مشخص شده، عمق فاجعه چی باشه، فقط خدا می دونه (119200)
۱۳۹۲/۰۶/۰۸ ۲۰:۴۰
"هر کس لحاف تشک خود را تغییر می داد، شاغل محسوب می شد."
جمله جالبی بود!!! (119057)
۱۳۹۲/۰۶/۰۸ ۲۰:۴۸
معجزه هزاره سوم درتنهایی خودش به آمارهایی که داده ومردم راسرکار کذاشته کمی فکر کنه. به فرمایش مولایمان علی (ع)وجدان یگانه محکمه ایست که نیاز به قاضی ندارد. (119063)
جویای کار
United States
۱۳۹۲/۰۶/۰۹ ۰۰:۳۵
ماتوخونه 3تا جوان جویای کار داریم ولی نمیدانیم آقای احمد ینزاداین همه آمار سرکاری از کجامی آورد (119178)