به روز شده در ۱۳۹۸/۰۶/۰۲ - ۰۱:۳۲
 
۳
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۲۲ ساعت ۱۹:۳۶
کد مطلب : ۱۵۲۰۵۳

نامه جمعی از فعالان اصلاح‌طلب به خاتمی

گروه سیاسی: جمعی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب در نامه‌ای به سید محمد خاتمی خواستار اصلاح اصلاحات شدند. متن این نامه به این شرح است:
نامه جمعی از فعالان اصلاح‌طلب به خاتمی
به نام خدا
حجت‌‌الاسلام والمسلمین جناب آقای سید محمد خاتمی
با سلام و تقدیم احترام؛
همچنانکه مستحضرید دوم خرداد ۱۳۷۶ فصل جدیدی از اصلاح‌طلبی در ایران بود که امید به اصلاح ساختار و رفتار مدیریت نظام سیاسی را در دل‌ میلیون‌ها ایرانی زنده کرد. امروز اما همزمان با ۲۱ امین سالگرد دوم خرداد، جریان اصلاحات از هر سو در تنگنا و فشار قرار گرفته است. شدت این فشارها از یک سو و برخی ناکارآمدی‌های درونی جریان اصلاحات از سوی دیگر منجر به آن شده است که در میان بخش‌هایی از مردم این تصور ایجاد شود که اصلاحات دیگر توان ایجاد تغییر در زیست اجتماعی ایشان را نداشته و باید در جستجوی راه‌های دیگری برای تغییر بود. راه‌هایی که به زعم ما در این شرایط پرمخاطره داخلی و خارجی احتمالا هزینه‌های فراوانی را به ملک و ملت تحمیل خواهد کرد.بیست و یک سال پس از دوم خرداد، جریان سیاسی موسوم به این نام هنوز از سامان سیاسی متناسبی برخوردار نیست و فقدان سازمانی پویا برای هدایت جریان اصلاحات به مهم‌ترین نقطه ضعف اصلاح‌طلبان بدل شده است. همین مساله باعث شده تا این جریان که «ائتلاف جبهه‌ای» از عناصر بنیادین راهبرد آن محسوب می‌شود، گاه به نتایجی برسد که از شفافیت کافی برخوردار نیست و یا بدنه اصلاح‌طلبان و حتی نیروهای فعال اما غیر حاضر در لابی‌های خاص از فرایند امور بی اطلاع باشند.برای حل این مساله راه‌کار تشکیل شورای مشورتی اصلاحات و سپس شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به خصوص برای عبور از بحران و گذار از شرایط دشوار و امنیتی سال‌های پسا ۸۸، راهکاری کارآمد و گامی به جلو بود. گامی که نتایج مثبت آن در چند انتخابات اخیر مشاهده شد. اما بروز اختلافات و مشکلات جدی در شیوه تهیه فهرست نامزدهای انتخاباتی در انتخابات پنجمین دوره شوراهای شهرنشان داد که عملکرد این شورا و ساختار و ترکیب آن دچار ضعف‌ها و نقایص جدی‌ است که در صورت بی‌توجهی به آنها بیم آن می‌رود که حتی نام و اعتبار جنابعالی نیز دیگر برای جذب آرای مردم موثر نیافتد. بنابراین انتظار می رفت که در فرصت کافی باقیمانده تا انتخابات ۱۳۹۸ و ۱۴۰۰، این نقایص با هدف افزایش فراگیری، کارایی و دموکراتیک‌تر کردن این نهاد و تقویت رویکرد جبهه‌ای آن مرتفع شود، اما شوربختانه اخباری که شنیده می‌شود حاکی از حکایت دیگری است.

جناب آقای خاتمی
هرچند سیاست‌‌‌‌ورزی جامعه محور در جبهه اصلاحات در سال ۸۸ بیش از پیش عمده شد لیکن به نظر می‌رسد در جریان غیبت فعالان و کنشگران سیاسی اصلاحات در مقطع پس از آن و در دهه ۹۰ طیف نیروهای کمتر سیاسی و یا کمتر متعهد به آرمان‌های اصلاحات - بوروکرات‌ها و محافظه‌کاران این جبهه - دست بالا را در مناسبات درونی آن پیدا کرده‌اند. درحالی که به باور ما و بسیاری دیگر گفتمان اصلاح‌طلبی گفتمان دموکراسی‌خواهی و توسعه سیاسی و البته گفتمان تغییر است؛ اما امروز شاهد رشد گونه‌ای از اصلاح طلبی هستیم که به نوعی سیاست ورزی صرفا بوروکراتیک، بی‌‌‌‌‌برنامه و تهی از آرمان به منظور جابجایی درمیان حلقه‌ای محدود از مدیران سیاسی تقلیل پیدا کرده؛ حلقه‌های محدودی که شوربختانه گاه شاهد نشانه هایی از فساد و خویشاوندسالاری هم در میان آن‌ها هستیم. نیک می دانیم که اصلاحات اگر مایه و سرمایه‌‌‌ای دارد چه در جنبش همیشه تابان دوم خرداد و چه در جنبش همیشه سرافراز سبز که انتخابات و جمهوریت را در این کشور بیمه کرد، ناشی از حضور مردم و گروه‌‌‌های متکثر اجتماعی اعم از جوانان، زنان، اقوام، مذاهب، دانشگاهیان، کارگران، فرهنگیان، هنرمندان، فعالان محیط زیست و... بوده است اما متاسفانه بسیاری از بوروکرات‌ها و اصلاح‌طلبان محافظه‌کار بیش‌ از آن‌که مطالبه تغییر داشته باشند در پی حفظ وضع موجود و موقعیت خود هستند.

اکنون شورای عالی اصلاح‌‌‌طلبان که باید محلی برای کنشگران سیاسی دموکراسی‌خواه باشد در خطر تبدیل شدن به موضع استقرار دائمی بروکرات‌ها و تکنوکرات‌های محافظه‌کار دولتی قرار دارد، نتیجه هم البته معلوم است: فراکسیون امید در مجلس که علی رغم برخی تک‌‌‌صداها و عملکرد مثبت و قابل تقدیر برخی از منتخبان لیست امید، به هیچ عنوان از ظرفیت‌های فراوان آن استفاده نشده است؛ فراز و فرود در انتخاب شهردار تهران و ضعف در هماهنگ کردن شورای یکدست اصلاح‌طلب آن که می‌توانست کارویژه مدیریت شورای‌عالی باشد اما از چنین نفوذ و مدیریتی خبری نبود. از این رو گسترش حس عدم اعتماد عمومی به کارآیی شورای‌عالی، غیبت بسیاری از چهره های موثر و مورد وثوق ملی و انتخاب افراد برای عضویت در این شورا با معیارهایی به جز سابقه موفق کار سیاسی و تشکیلاتی و قدرت تحلیلی و توان اجرایی در این عرصه، در کنار عدم وزن‌دهی واقعی به احزاب عضو که گاه در میان آنها احزاب تک نفره و بی اثر در فضای سیاسی به چشم می‌خورند، باعث شده که نسبت به آینده این نهاد و مقبولیت آن نگرانی‌های زیادی وجود داشته باشد.

اگر در سال‌های اخیر به دلایل قابل فهم، قرار بر بهره‌گیری از چهره‌های به اصطلاح سفید اصلاح‌طلب در لیست‌ها و مناصب و مدیریت‌های کلانی بود که در دسترس اصلاح‌طلبان قرار می‌گرفت؛ تسری این دیدگاه از «حوزه کارپردازی دولتی» به حوزه «کنشگری و سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبانه»، جایی که دیگر سدهای حراست و شورای نگهبان وجود ندارند، هر اصلاح‌طلب دلسوز و متعهد به آرمان‌های این جریان را نسبت به آینده مایوس می‌کند. از سوی دیگر به صراحت تاکید می‌کنیم که هیچ چهره شاخص ملی ۴۰ یا ۵۰ ساله‌ای سراغ نداریم که بتوان فرد او را بر جماعتی ترجیح داد و اصولا در مورد مصداق یابی شخصیت‌‌‌‌‌های حقیقی متصف به صفت چهره ملی بایستی کاملا با تفسیر مضیق عمل کرد.هم از این روست که انتشار اخباری مبنی بر برنامه ریزی برخی افراد برای آینده سیاسی خود و انتخابات آتی از طریق تبدیل این نهاد به یک ستاد انتخاباتی، حس ناخوشایند سوءاستفاده از موقعیت سیاسی را در میان بسیاری از هواداران جریان اصلاحات دامن می زند.

جناب آقای خاتمی
می دانیم که حضور شما به عنوان رهبر اصلاحات و چهره مورد وثوق همه گروه‌های این طیف تاکنون موجب تکرار پیروزهایی در انتخابات مختلف شده است، اما نباید فراموش کرد جریانی که توسعه سیاسی را به عنوان شعار اصلی و برنامه محوری خود انتخاب کرده است باید از «فردمحوری» به سوی «نهادمحوری» حرکت کند چرا که معلوم نیست همواره بتوان از سرمایه اجتماعی گرانقدر شما بهره برد. لذا از جنابعالی انتظار می‌رود که نسبت به شکل‌گیری اصولی سامان و سازمان سیاسی اصلاح‌طلبان، به نحوی که در نهاد عالی سیاستگذاری آن ۱- اصل انتخابی بودن و شکل گیری از پایین به بالا در راس امور باشد، ۲- این نهاد مشروعیت خود را از مشارکت تمامی فعالان ملی و منطقه‌ای واقعا اصلاح‌طلب کسب کند تا در شرایط خطیر از امکان ایستادگی های لازم برخوردار باشد، اهتمام ورزید و نیز از سهم‌خواهی افرادی که محدودیت‌های ایجاد شده برای چهره‌های مقاوم و شاخص اصلاح طلب را به عاملی برای دوپینگ سیاسی خود بدل کرده‌اند، جلوگیری فرمایید. بدیهی است که اگر نهاد عالی جدید مبتنی بر معیارهای پیش گفته سامان نیابد، تصمیمات و سیاست‌های اتخاذ شده از سوی چنین شورایی یا قابل همراهی نخواهد بود و یا به سختی قابلیت دفاع خواهد داشت که طبعا اصلاحات را از اقبال وسیع پیشین محروم خواهد کرد.

بر این اساس امضاکنندگان این نامه پیشنهاد می‌کنند که در جریان شکل‌گیری دور جدید شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، با به عضویت در آوردن چهره‌های ملی و امتحان پس داده که نماد اصلاح‌طلبی‌اند و سپردن مدیریت این شورا به یکی از شخصیت‌‌‌‌‌های مقاوم و ملی، نخست از گسترش احساس تقلیل اصلاح‌طلبی به محافظه‌کاری پیش‌گیری شود و در مرحله بعد به این شورا به مثابه شورایی موقت ماموریت داده شود تا زمینه را برای شکل‌گیری نهاد ملی اصلاحات به عنوان یک سامانه سیاسی وحدت‌بخش میان اصلاح‌طلبان به نحوی که بیش از پیش دموکراتیک و برآمده از روندهای انتخابی، شفاف و منطقی باشد اقدام نماید. چنین اقدامی نخستین گام در مسیر مبارک اصلاح اصلاحات خواهد بود.در خاتمه برای جنابعالی تداوم خدمت به ملک و ملت را از خداوند منان خواستاریم و بار دیگر از تمامی زحمات شما در راه گسترش مردمسالاری، آزادی و اخلاق در جامعه قدردانی می‌کنیم.
اسامی امضاء کنندگان:
۱. آدینه‌وند ابوطالب
۲. آمره علی
۳. احمدیان امین
۴. اردشیری سعید
۵. اسدی زیدآبادی حسن
۶. اسدی میلاد
۷. اسعد آرمان
۸. امیریان پدرام
۹. باستانی مسعود
۱۰.باسره مراد
۱۱. بداغی احسان
۱۲. برنادل بهمن
۱۳. بهاور عماد
۱۴. بهشتی بهراد
۱۵. پشمی عباس
۱۶. پیرحسینلو علی
۱۷. تنها امیر
۱۸. توحیدلو سمیه
۱۹. توحیدی زهرا
۲۰. توحیدی هدی
۲۱. حاتم سیاوش
۲۲. حاجتی مهدی
۲۳. حسنی حسن
۲۴. حشمتی داوود
۲۵. حیدرزاده محمد
۲۶. حیدریان فخرالدین
۲۷. خاندل آرش
۲۸. خسروی محسن
۲۹. خندان مجتبی
۳۰. خوشبخت علیرضا
۳۱. دری مجید
۳۲. دشتبانی داوود
۳۳. ربانی ویدا
۳۴. رحیم‌پور روح الله
۳۵. رستمی حبیب
۳۶. رسته‌مقدم مصطفی
۳۷. رضاپور آرمان
۳۸. رضایی ابوالفضل
۳۹. رفیع‌زاده علی
۴۰. رمضان‌زاده محمد
۴۱. روح جواد
۴۲. زارع‌کهن نفیسه
۴۳. سرمدی پرستو
۴۴. سعیدزاده محمود
۴۵. سمیعی‌زاده علی
۴۶. سیاسی‌راد حامد
۴۷. شجاعی حامد
۴۸. شریعتی علی
۴۹. شریفی حجت
۵۰. شهریاری مجتبی
۵۱. شیرافکن آمنه
۵۲. شیرزاد مهدی
۵۳. شیعه علی مجید
۵۴. صحابه تبریزی اسماعیل
۵۵. طباطبایی ریحانه
۵۶. طوسی فرشته
۵۷. عباسی رضا
۵۸. عربسرخی ساجده
۵۹. علیبخشی امیرحسین
۶۰. غفاریان متین
۶۱. فاتح نیما
۶۲. فخرزاده مهدی
۶۳. فراهانی مهدی
۶۴. فرخی علی
۶۵. فرید سمیه
۶۶. قدیمی مهدی
۶۷. قربانی‌فر میرا
۶۸. قوامی غنچه
۶۹. کاظمی مسعود
۷۰. کریمی آرش
۷۱. گلرو مهدیه
۷۲. گنجی جعفر
۷۳. لطیفی نوید
۷۴. محمدلو جلال
۷۵. محمدی مهرداد
۷۶. محمودیان مهدی
۷۷. مرادویسی بلال
۷۸. مظفری پژمان
۷۹. مظفری مهدی
۸۰. معتمدی‌مهر مهدی
۸۱. معصومی حسین
۸۲. معصومی نجمه
۸۳. معینی علی
۸۴. ملیحی علی
۸۵. مهدیزاده مصطفی
۸۶. مهرداد سیدعلی
۸۷. مهرزاد محمدحسین
۸۸. موسوی سید پوریا
۸۹. مولوی ناهید
۹۰. مومنی عبدالله
۹۱. ناظم‌زاده علی
۹۲. نبوی ضیاء
۹۳. نخعی محمد
۹۴. نعیمی‌پور محمدحسین
۹۵. نقاشی حسین
۹۶. نوروزی بهرنگ
۹۷. نیکجو علی
۹۸. هدایت بهاره
۹۹. همتی شهرزاد
۱۰۰. یوسف‌زاده علی حسین
مرجع : ایلنا

ماه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۳/۲۲ ۲۱:۵۴
اوضاع خوب نیس (359988)
۱۳۹۷/۰۳/۲۲ ۲۲:۳۶
خیلی دیر دارید فعال میشوید. بعد از اتفاقات دی ماه ۹۶ و موضع اصلاح طلبان و آقای خاتمی در این خصوص، دیگر امید چندانی برای جذب توده های مردم، متصور نیست، مگر تغییرات عمده و پوزش از مردم برای مواضع تان درخصوص اتفاقات دیماه. شما در آن هنگام از توده های مردم و مطالباتشان عقب ماندید. بجای آن که شما پیشگام مردم شوید، مردم از شما پیشی گرفته و عبور کردند. جبران عقب ماندگی از مردم یا بسیار دشوار است و یا امکانپذیر نیست. برای رسیدن به مردم میبایست سیاستهای دشواری را اتخاظ کنید. مردم منتظر کسی نمی مانند (359989)
د ود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۳/۲۳ ۲۳:۲۴
خاتمی هیچوقت موج سوار نبوده. اینو یادتون نره.
اگه خیلیام دوسش دارن دقیقا به خاطر اینه.
به نظرمن حرف بدی نزد. گفت اصلاحات، براندازی نیس.
حالا شما بدت اومده یه مطلب دیگه اس. (360010)
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۳/۲۴ ۰۱:۱۹
تو که اینو تا حالا نفهمیدی که اصلاحات همیشه مخالف براندازی و تغییرات یک شبه بوده ، معلومه اصول اولیه اصطلاحات سیاسی رو هم بلد تیستی، اگه اصلاحات نبود تا الان اثری از کشور نبود و خارجی ها و تجزیه طلب های خاین کشور رو نابود کرده و میلیونها نفر در جنگ داخلی کشته میشدندو تو نمیتونستی پشت کامپیوتر شعار بدی (360012)
رفورمیست
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۳/۲۳ ۰۰:۰۸
خدای من! چه تصویری. واقعا فکر هر کی بوده بسیار حرفه ای عمل کرده. سید تمام امید ما به تو است.
ای که مرا خوانده ای راه نشانم بده. (359990)
علیرضا رئیس زاده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۳/۲۳ ۱۰:۱۰
......وقتی اصلاح طلبان ۲۱سال پیش وعده رفتن زنان به ورزشگاه را دادند و الان هم هنوز همان شعار سرلوحه کارشان شده و نتوانستند آیا ما باید هنوز باور کنیم به شعارهایشان؟۲۱سال برای برآورده کردن خواسته ای کوچک و بحق و بدیهی کافی نبود؟اصلاح طلبی باید مرزش را با استمرار طلبی متمایز گرداند و بگوید چکار می خواهد کند و کی شعارهایش به حقیقت می پیوند و گرنه راهی که اصلاحطلبان برگزیدن رهی به هیچستان است و فریفتن مردم و شره مالاندن بر سر ملت ایران (359997)
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۳/۲۴ ۰۱:۲۵
مشکلاتی مثل نرفتن زنان به ورزشگاه جزو ده هزار الویت اول در مشکلات کشور نیست ولی تحت تاثیر دنیای پر از دروغ و جعل فضای مجازی و تبلیغات صدای آمریکا و بی بی سی، صدای استعمار پیر .... کلماتی مثل استمرار طلب را در دهان عده ای گذاشته اند ، ولی خودشان 40 سال است هیچ .... نتوانسته اند بکنند. (360013)
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۳/۲۳ ۱۵:۵۶
تعریف اصلاح طلبان :
1 - افرادی که به کمک فتنه و هیاهو بر مسند قدرت می نشینند و هیچ جایگاه مردمی ندارند.
2 - افرادی که مامور شده اند تا انقلاب مردم ایران را به گمراهی بکشانند تا از آرمانهای بلند آن چیزی باقی نماند
3 - افرادی ظاهر ساز و ریا کار که ریش و یقه و ... آنها فقط پوشش است و الا به هیچ چیز اعتقاد ندارند.
4 - افرادی که با دشمنان مردم ایران ارتباط داشته و از آنها دستور می گیرند
4 - خلاصه کلام نا اهلان و.... (360002)
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۳/۲۴ ۰۱:۳۶
خجالت هم خوب چیزی هست که شماها که انتقاد از احمدی نژاد رو انتقاد از پیامبر می دانستید، هرگز خجالت نمی کشید و از رو نمی روید (360014)
توسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۳/۲۳ ۱۶:۴۷
سید تا محبوبیت اصلاحات توسط اعتدال و شیخ حسن نابود نشده بجنب!! (360003)
خاتم حاتمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۳/۲۳ ۱۶:۵۲
با این اقتصاد خراب و گرانیها دیگه امیدم رو از اعتدال و امید از دست دادم 98 و1400 فقط به اصلاح طلبان بنام شجاع مردمی و پاکدست رای میدهم نه اعتدال و اصولگرا که 2روی یک سکه و اصلاح طلبان بدلی که ترسو و حل شده در اعتدالند (360004)