به روز شده در ۱۳۹۷/۱۲/۰۳ - ۱۸:۳۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۳۱ ساعت ۱۵:۴۶
کد مطلب : ۱۵۲۷۳۴
در مسير خلع تسلیحات اتمی

کره شمالی سایت آزمایش موشک بالستیک خود را تخريب مي‌كند

گروه بين‌الملل: یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود به رویترز گفت، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی وعده داده سایت آزمایش موشک بالستیک قاره پيماي خود را به زودی نابود می‌کند.
کره شمالی سایت آزمایش موشک بالستیک خود را تخريب مي‌كند
شبکه خبری سی بی اس نیوز، سایت پرتاب ماهواره‌ای “سوهایی” در استان پیونگان را شناسایی کرده که گمان می‌رود مکانی است که از آنجا موشک دوربرد هوآسونگ – ۱۵ کره شمالی که بر اساس گزارش‌ها قادر بود خاک آمریکا را هدف گیرد، آزمایش شده است. یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود به رویترز گفت، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی وعده داده این سایت را به زودی نابود می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پس از نشست تاریخی‌اش با کیم جونگ اون در سنگاپور تاکید کرده بود که پیونگ یانگ در حال تخریب یکی از سایت‌های مهم آزمایش موتور موشکی‌اش است و به زودی این سایت به طور کامل از بین خواهد رفت. کره شمالی سال گذشته پیشرفت سریعی در تحقیقات اتمی داشت و قوی‌ترین آزمایش اتمی خود تا به امروز را انجام داد و یکسری موشک بالستیک قاره‌پیما را آزمایش کرد. پس از اقدامات دیپلماتیک در نشست سنگاپور، پیونگ یانگ با عقب‌نشینی و خلع تسلیحات اتمی موافقت کرد. روز دوشنبه لیم سونگ – نام معاون اول وزیر امور خارجه کره جنوبی گفته بود که اقدام ویژه‌ای لازم است تا کره شمالی بتواند تعهدی را که رهبرش برای خلع تسلیحات اتمی مطرح کرده بود، اجرا کند.

پیشتر رسانه‌های کره جنوبی گزارش داده بودند که پیونگ یانگ صدها تاسیسات مرتبط با فعالیت‌های موشکی و اتمی دارد. گزارش شده که مقامات آمریکایی حدود ۳۰۰۰ تاسیسات مرتبط با فعالیت‌های اتمی و موشکی را در کره شمالی شناسایی کرده‌اند و این بدان معناست که بازرسی این سایت‌ها و مذاکرات بین آمریکا و کره شمالی در خصوص خلع تسلیحات اتمی زمانبر خواهد بود. در ماه مه سال میلادی پیونگ یانگ برای نشان دادن حسن نیت خود بخش‌های مختلفی از سایت اتمی پانگی – ری را منفجر و پست‌های امنیتی و دیگر تاسیسات را نابود کرد.