به روز شده در ۱۳۹۸/۱۲/۰۵ - ۲۱:۳۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۰۶ ساعت ۱۷:۰۲
کد مطلب : ۱۵۳۲۲۱
محمود صادقی:

مخارج سفر نمایندگان از بیت‌المال پرداخت می‌شود

گروه سیاسی: یک نماینده اصلاح‌طلب مجلس معتقد است که در شرایطی که شرایط ریاضتی است حتما باید سفر نمایندگان محدود شود و توجیه داشته باشد و این سفرها بی‌جهت نباشد و همانطور که رهبری فرمودند به حداقل ضرورت‌ها بسنده شود.
مخارج سفر نمایندگان از بیت‌المال پرداخت می‌شود
محمود صادقی نماینده تهران و رئیس فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی با اشاره به سفرهای خارجی نمایندگان، گفت: من از حضور وزیر نفت حداقل  با 4 نماینده در اجلاس اخیر اوپک تعجب کردم و نمی‌دانم ین موضوع چه توجیهی دارد، حتی در شان نمایندگان هم نیست.او  ادامه داد: کسر شان است که 4 نماینده به همراه یک وزیر به سفر بروند. انشالله که حضورشان موثر بوده اما در مجلس هم برخی نمایندگان به این موضوع اعتراض کردند و رهبر انقلاب هم در صحبت‌هایشان به این موضوع اشاره کردند. حتی اگر این نمایندگان با بودجه آن وزارتخانه هم به سفر رفته باشند در شان مجلس نیست.این نماینده مجلس تاکید کرد: این مخارج از بیت‌المال پرداخت می‌شود و مضاف بر این جایگاه مجلس هم مهم است. همیشه نمایندگان سفرهایی داشتند اما در این سفرها آنچه اهمیت دارد هدفمند بودن و خروجی آن است و در ادامه دنبال کردن نتایج سفر از اهمیت بالایی برخوردار است که انجام نمی‌شود.صادقی ادامه داد: برخی از سفرها ممکن است که اهداف خوبی داشته باشد. برای مثال ما نیاز به گسترش تعاملات بین‌المللی داریم و نمایندگان مجلس می‌توانند عاملی باشند برای تقویت تعاملات اما زمانیکه این سفرها هدفمند نباشد ممکن است به جای 2 نفر 5 نفر به مسافرت بروند.او با اشاره به سفرهای گروه‌های دوستی، گفت: ما یک سفر به اندونزی رفتیم و گزارش کامل با جزییات به رئیس مجلس دادیم و پیشنهاد و راهکارهایی برای افزایش تعاملات ارائه کردیم و جلسه‌ای با ایشان در این خصوص برگزار کردیم که معمولا این کارانجام نمی‌شود.
 
رئیس فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی، تاکید کرد: تاکنون از سوی مجلس دو سفر رفته‌ام؛ سفر اول که از طریق گروه دوستی بود و گزارش آن را مکتوب و شفاهی به آقای لاریجانی ارائه کردیم. یک سفر هم با کمیسیون آموزش و تحقیقات به کشور اسکاندیناوی برای بازدید از مدارس و نظام آموزشی آنها رفتیم. این سفر اگر چه فایده داشت اما برای اینکه این موثرتر باشد همانطور که به آقای زاهدی رییس این کمیته گفتم باید در جلسه‌ای بنشینیم و خروجی آن را مشخص کنیم که البته من از این سفر خروجی ندیدم.صادقی ادامه داد: گاهی بدون این سفرها هم می‌توان به هدف‌های مدنظر رسید. باید نتایج سفرها مورد بررسی قرار بگیرند. برای مثال  از کمیسیون انرژی خوب است که یک نفر یا حداکثر دو نفر همراه وزیر برود و به ایشان کمک کند و در جریان قرار بگیرند. این افراد باید زبان هم بدانند تا بتوانند در مذاکرات شرکت کنند و هم تخصص داشته باشند اینکه بروند وتماشا کنند که فایده ندارند.او گفت: به فراخور هر وزیری بد نیست که برای تقویت تعامل و اثرگذاری نماینده‌ای همراه وزیر حضور داشته باشد. برای مثال در سفر اندونزی که بسیار فشرده بود جلسه‌ای با رییس کمیسیون مبارزه با فسادشان گذاشتیم و تبادل تجارب صورت گرفت.این نماینده مجلس در خصوص اینکه هزینه‌های سفر نمایندگان چگونه تامین می‌شود، تاکید کرد: هزینه‌های سفر را مجلس می‌دهد و بستگی به آن سفر و هزینه اقامت دارد.صادقی تاکید کرد: اما در شرایطی که شرایط ریاضتی است حتما باید سفر نمایندگان محدود شود و توجیه داشته باشد و این سفرها بی‌جهت نباشد. همانطور که رهبری فرمودند باید به حداقل ضرورت‌ها بسنده شود.
مرجع : اعتماد آنلاین