به روز شده در ۱۳۹۸/۰۱/۰۶ - ۲۰:۰۰
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۰۹ ساعت ۰۲:۲۱
کد مطلب : ۱۵۳۳۱۹

بی‌آبی در دیار کارون و اروند!

بی‌آبی در دیار کارون و اروند!
گروه جامعه: حال و روز بحرانی وضعیت آب در استان خوزستان استانی که بیشترین رودهای ایران در آن جاریست (کارون، دز، جراحی و اروند) جدا از طرح‌های فراوان انتقال آب سرشاخه‌های این رودخانه‌ها به مناطق مختلف کشور در سالیان گذشته، احداث سدهای فراوان که فاجعه‌بارترین آنها سدگتوند علیا که شوری آب کارون را در پی داشت و همچنین مسئله کمبود منابع در چند ساله اخیر با مسائل جدیدی نیز رو به رو شده است که البته از سوی مسئولان به صورت صریح بیان نشده است؛ مثل اخباری مبنی بر انتقال آب کارون به عراق و کویت.

روز گذشته سایت تابناک در خبری در رابطه با وضعیت آب در خوزستان نوشت: حال و روز بحرانی وضعیت آب در استان خوزستان و رود کارون جدا از مسئله کمبود منابع در ماه‌های اخیر با مشکلات جدیدی نیز رو به رو شده است که البته هنوز از سوی مسئولان ایرانی به صورت صریح بیان نشده است؛ مشکلاتی مثل تلاش برای انتقال آب کارون.
این در حالی است که استان خوزستان ایران و نیز حوضه آبریز کارون در شرایط کنونی از نظر میزان و کیفیت منابع آب، در شرایط بسیار بدی قرار دارد و جدا از خشکسالی و کمبود آب با مشکلاتی مثل شوری آب نیز مواجه است و مسئولان ایرانی هنوز نتوانسته اند مشکلات اساسی تأمین آب شرب و کشاورزی پایدار را در استان خوزستان مرتفع کنند.
همچنین خبرگزاری میزان با انتشار تصاویری از توزیع آب شرب در جزیره مینو از طریق تانکر و به صورت گالنی در پی شور شدن آب اروند، خبر داد. جزیره مینو در استان خوزستان و بین آبادان و خرمشهر واقع شده و دو شاخه اروندرود آن را فرا می‌گیرد.
ادامه بحران آب در خوزستان و آبادان
ادامه بحران آب در خوزستان و آبادان
سرپرست معاونت بهره برداری آبفای خوزستان در این رابطه به خبرنگار ایلنا گفت: در حال حاضر آب بسته بندی و به صورت بطری و همچنین تانکرها در دسترس مردم قرار می‌گیرد و سعی می‌کنیم تعداد تانکرهای آبرسان را افزایش دهیم تا مردم کمترین مسیر را برای برداشت آب طی کنند.
ادامه بحران آب در خوزستان و آبادان
همچنین معاون برنامه ریزی و عمرانی فرمانداری آبادان با اشاره به تشکیل جلسه ستاد تنظیم بازار به خبرنگار مهر گفت: در این جلسه قیمت هر بشکه ۲۰ لیتری آب در آبادان هزار تومان تعیین شد.
این در حالی است که چند روز بعد به نقل از خبرگزاری ایسنا، معاون استاندار و فرماندار ویژه خرمشهر با بیان این‌که وضعیت شوری آب در این شهرستان بهبود پیدا کرده است،  در  خصوص فروش آب بسته‌بندی و توزیع آب از طریق تانکر در شهرستان خاطرنشان کرد: فروش آب در شهرستان خرمشهر را تکذیب می‌کنم و فقط در روستاها آب از طریق تانکر در میان مردم توزیع می‌شود و در شهر مردم از آب لوله‌کشی استفاده می‌کنند.
خبرگزاری ایرنا هم امروز نوشت: بر اساس شنیده ها، گروهی از ساکنان خرمشهر امروز، در اعتراض به شوری و جیره‌بندی آب در مقابل محل برگزاری نماز جمعه تجمع کرده و خواستار بهبود کیفیت آب این شهر شدند.
همچنین امام جمعه موقت اهواز در خطبه های نماز جمعه امروز گفت: مردم خرمشهر و آبادان روزهای بسیار سختی را می گذرانند و صحنه های تاسف بار و ناراحت کننده صف های آب شایسته آن ها نیست.
ادامه بحران آب در خوزستان و آبادان
تجمع اعتراضی خرمشهری‌ها با دبه‌های خالی در مقابل مسجد جامع در اعتراض به بی آبی و شور بودن آب

توشی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۴/۰۹ ۰۷:۵۲
باعث تاسف و ناامیدیسسسست این بی تدبیریها و.... (360190)