به روز شده در ۱۳۹۸/۰۶/۲۶ - ۰۳:۳۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۱۱ ساعت ۱۰:۵۶
کد مطلب : ۱۵۳۵۱۷

رئیس‌جمهور آمریکا: شرکت‌های اروپایی طرف تعامل با ایران تحریم‌ می‌شوند

گروه بين‌الملل: دونالد ترامپ گفت که تمام شرکت‌های اروپایی که با ایران تجارت می‌کنند، تحریم خواهند شد.
رئیس‌جمهور آمریکا: شرکت‌های اروپایی طرف تعامل با ایران تحریم‌ می‌شوند
به گزارش ایسنا، رئیس جمهور آمریکا در گفت‌وگو با شبکه فاکس نیوز که روز یک‌شنبه پخش شد، گفت که شرکت‌های اروپایی که با ایران تجارت می‌کنند، پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای به‌طور قطع با پیامدهایی مواجه خواهند شد. ترامپ در این گفت‌وگو در پاسخ به این سوال که آیا شرکت‌های اروپایی طرف تعامل با ایران تحریم می‌شوند، تاکید کرد: به‌طور قطع. این کاری است که حتما انجام می‌دهیم. رئیس جمهور آمریکا در ماه مه با اعلام خروج از توافق هسته‌ای با ایران گفت که تحریم‌ها علیه این کشور را بازمی‌گرداند. این اقدام با انتقاد بسیاری از کشورها به‌ویژه اروپایی‌ها که تعاملات تجاری با ایران دارند، مواجه شد.

در صورت بازگردانده شدن این تحریم‌ها، شرکت‌های اروپایی که با ایران داد و ستد دارند، هدف اقدامات تنبیهی واشنگتن قرار خواهند گرفت. پیشتر مشخص نبود که ترامپ قصد دارد شرکت‌های اروپایی را تحریم کند یا نه. بنابر گزارش پایگاه خبری هیل، این موضع‌گیری جدید رئیس جمهور آمریکا نیز یک مناقشه جدید در سیاست‌های اقتصادی بحث‌برانگیز وی درقبال متحدان اروپایی آمریکا خواهد بود. ترامپ در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به برخی اعتراض‌ها در ایران در انتقاد به وضعیت اقتصادی در کشور، گفت: جمهوری اسلامی دیگر به مدیترانه فکر نمی‌کند و اکنون به فکر مشکلات خودش است. آنها شاهد اعتراضات در این کشور هستند.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره ازسرگیری غنی‌سازی اورانیوم در ایران (در سطح پیش از اجرای برجام) گفت که اگر چنین اتفاقی بیفتد، ایران به‌طور قطع با مشکلی بزرگ روبرو خواهد شد. بنابر این گزارش، موضع‌گیری ترامپ در حقیقت پیامی مشخص به‌ویژه به کشورهای اروپایی و متحدان آمریکا است که امیدوارند با معافیت آمریکا اجازه خرید نفت ایران را داشته باشند. هفته گذشته یک مقام وزارت امورخارجه آمریکا گفت که شرکت‌ها تا نوامبر برای قطع خرید نفت از ایران فرصت دارند. همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که ژاپن و کره جنوبی به دنبال کسب معافیت از سوی آمریکا برای خرید نفت از ایران هستند.

باوجود خروج آمریکا از توافق هسته‌ای کشورهای اروپایی از جمله آلمان، ضمن اعلام حمایت از ادامه اجرای این توافق، تاکید کرده‌اند که به روابط اقتصادی با ایران ادامه خواهند داد اما تحلیلگران معتقدند که با فشار و تحریم آمریکا این همکاری مدت زیادی نمی‌تواند ادامه یابد. رئیس جمهور آمریکا به تازگی نیز از عربستان خواسته برای مقابله با آنچه وی ناآرامی و اختلال در ایران و ونزوئلا می‌خواند، روزانه دو میلیون بشکه نفت بیشتر تولید کند. این در حالی است که مقامات سعودی تاکنون گفت‌وگو با رئیس جمهور آمریکا درباره افزایش تولید نفت را تائید نکرده‌اند.
برچسب ها: دونالد ترامپ