به روز شده در ۱۳۹۷/۰۹/۲۶ - ۱۸:۵۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۱۵ ساعت ۱۰:۵۵
کد مطلب : ۱۵۳۸۱۷

محاكمه وزیر اسرائیلي به اتهام جاسوسی

گروه بين‌الملل: دادگاه گونن سیگو، وزیر سابق اسرائیل با اتهام جاسوسی برای ایران، روز پنج‌شنبه در بیت‌المقدس آغاز شد.
گونن سیگو وزیر اسرائیل متهم به جاسوسی برای ایران در دادگاه
گونن سیگو وزیر اسرائیل متهم به جاسوسی برای ایران در دادگاه
بر اساس کیفرخواست مطرح شده در این دادگاه وزیر سابق انرژی و زیرساخت‌های اسرائیل در سال‌های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۶، متهم به «جاسوسی، ارائه اطلاعات و همکاری با دشمن در زمان جنگ» شده است. یکی از اتهامات سیگو این است که در زمان اقامتش در نیجریه اطلاعات مکان‌های استقرار سرویس امنیتی اسرائیل و همچنین نام مسئولان این سرویس را به ایران ارائه کرده است.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، با وجود اینکه دادگاه سیگو علنی برگزار شد اما نزدیک به ۵۰ بند از کیفرخواست به دلیل «ملاحظات امنیتی» سانسور شده و در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته است. یکی از این موارد، چگونگی به دست آوردن اطلاعات توسط گونن سیگو و ماموریت‌هایی است که از سوی رابط اطلاعاتی ایران به وی داده شده بود. این وزیر سابق اسرائیل ماه مه در فرودگاه بن گورین در نزدیکی تل‌آویو بازداشت شد و از آن زمان در اختیار سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل (شین بت) بوده است. مقامات اسرائیل خبر بازداشت گونن سیگو را هجدهم ژوئن در اختیار رسانه‌ها قرار داند.
 
وی از سال ۱۹۹۲ نماینده حزب زومت (Tzomet) در پارلمان اسرائیل (کنست) بود. سیگو بعدها این حزب راست افراطی را ترک کرد و در اکتبر ۱۹۹۵ به پیمان اسلو ۲ (موافقتنامه موقت درباره کرانه باختری و نوار غزه در فرآیند صلح فلسطین و اسرائیل) رای داد. موافقت پارلمان با این پیمان به اسحاق رابین، نخست وزیر وقت اجازه داد تا روند تصویب مرحله دوم موافقتنامه را که قرار بود به تشکیل دولت مستقل فلسطین بیانجامد، آغاز کند. گونن سیگو در سال ۱۹۹۵ از سوی اسحاق رابین به عنوان وزیر انرژی و زیرساخت ها معرفی شد.

سیگو که پزشک است در سال ۲۰۰۵ به اتهام قاچاق مواد مخدر و سوء استفاده از کارت اعتباری بازداشت و به ۵ سال زندان محکوم شده و پس از ۲ سال از زندان آزاد شد و به دلیل ابطال پروانه طبابتش به نیجریه رفت. به گفته شین بت، گونن سیگو از سال ۲۰۱۲ و از طریق سفارت ایران در نیجریه با یک ایرانی ملاقات کرده و از ماهیت اطلاعاتی این فرد نیز مطلع بوده است. سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل می‌گوید که وی در کشورهای مختلف با رابطان اطلاعاتی ایران ملاقات کرده و اطلاعاتی درباره امنیت سایت‌ها و منابع انرژی اسرائیل به آنها منتقل کرده است.