به روز شده در ۱۳۹۷/۰۹/۲۱ - ۰۰:۲۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۱۲ ساعت ۰۹:۰۵
کد مطلب : ۱۵۶۰۹۴
ترامپ: امیدوارم همه چیز بین ما و ایران خوب شود

آمریکا: رزمایش ایران در خلیج فارس آغاز شد

گروه بین‌الملل: رئیس‌جمهور آمریکا گفت: امیدوار است اوضاع بین آمریكا و ایران خوب شود و همزمان یک مقام وزارت دفاع آمریکا مدعی شد عملیات دریایی ایران در خلیج فارس آغاز شده است.
آمریکا: رزمایش ایران در خلیج فارس آغاز شد
دونالد ترامپ، بامداد امروز جمعه در یک سخنرانی در جمع هوادارانش گفت که ناتو برای اروپا بهتر است تا آمریکا.او مدعی شد که آمریکا بعد از سال‌ها تلاش برای بازسازی دیگر کشورها اکنون در حال بازسازی خودش است. ترامپ در این سخنرانی که در شهر "ویلکس-بار" در ایالت "پنسیلوانیا" انجام شد به دیدارش با "ولادیمیر پوتین"، رئیس‌جمهور روسیه در شهر هلسینکی هم اشاره کرد و گفت که این دیدار «فوق‌العاده» بوده است.

ترامپ درباره انتقادهای شدید رسانه‌ها از عملکرد او در این کنفرانس خبری در برابر پوتین گفت که رسانه‌ها می‌خواسته‌اند که دیدار او با پوتین، مسابقه بوکس باشد.در حالی که پوتین در کنفرانس خبری مشترک با ترامپ گفت که دوست داشته او پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا باشد نه "هیلاری کلینتون"، ترامپ یک بار دیگر مدعی شد روسیه از پیروزی او در انتخابات «بسیار ناخشنود» است.ترامپ در این کنفرانس خبری بار دیگر از خروج از برجام به عنوان یکی از دستاوردهایش یاد کرد: "من آمریکا را از توافق هسته‌ای وحشتناک و بسیار پرهزینه ایران که توافقی بدون کارآیی بود خارج کردم. امیدوارم که همه چیز بین ما و ایران خوب شود، اما این را به شما بگویم که آنها کشور بسیار متفاوتی نسبت به چهار ماه پیش شده‌اند."

ترامپ چند روز پیش در کنفرانس خبری با نخست‌وزیر ایتالیا گفت حاضر است "بدون پیش‌شرط" با مقام های ایران دیدار کند. ترامپ قبل از این دیدار پیامی خطاب به حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران منتشر کرده و ایران را به شدت تهدید کرده بود. برخی کارشناسان معتقدند این سیاست دو وجهی ترامپ به قصد تکرار الگویی است که او با کره شمالی پیش گرفت و ظاهراً جواب داد. با وجود این، بسیاری از کارشناسان و رسانه‌ها در آمریکا به ترامپ و تصمیم‌‌گیران در این کشور گوشزد کرده‌اند که ایران با کره شمالی قابل مقایسه نیست. این موضوع را، فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم به ترامپ گوشزد کرده است. سرلشکر جعفری روز چهارشنبه گفت: "آقای ترامپ، ایران کره شمالی نیست که به درخواست ملاقات شما پاسخ مثبت بدهد."

آمریکا: رزمایش ایران در خلیج فارس آغاز شد
در همین حال، یک مقام وزارت دفاع آمریکا مدعی شد عملیات دریایی ایران در خلیج فارس آغاز شده است. به نقل از سی‌ان‌ان، یک مقام وزارت دفاع آمریکا مدعی شد رزمایش دریایی ایران در خلیج فارس آغاز شده است. این در حالی است که کمتر از یک روز قبل، «ویلیام اربن» سخنگوی ارشد مقر مرکز فرماندهی آمریکا در مصاحبه با سی‌ان‌ان مدعی شده بود سپاه پاسداران قرار است به زودی یک رزمایش دریایی بزرگ برگزار کند و طی آن قدرت و توانایی بستن تنگه هرمز توسط ایران را به نمایش بگذارد.

وی در ادامه گفته بود که این رزمایش اختمالا طی دو روز آینده آغاز می‌شود. اما کمتر از یک روز بعد، یک مقام دیگر مدعی شد این رزمایش آغاز شده و سپاه پاسداران چندین قایق نظامی کوچک را در مرحله اول رزمایش به کار گرفته است. این مقام آمریکایی ادامه داد که زمان برگزاری این رزمایش مشکوک است، چراکه در زمانی برگزار می‌شود که تنها یک کشتی جنگی آمریکایی در خلیج‌فارس حضور دارد و تنش‌ها میان ایران و آمریکا افزایش یافته است. سی‌ان‌ان در گزارش خود نوشت: تنگه هرمز، تنگه ارتباطی بین دریای عربی و خلیج فارس است. اطلاعات انرژی دولت این تنگه را مهمترین مسیر ترانزیت نفت در جهان معرفی کرده که حدود ۲۰ درصد نفت جهان را از خود عبور میدهد. در حالی‌که آمریکا هیچ نشانه‌ای از حرکت‌های تخاصمی توسط ایران ندیده است، برگزاری چنین رزمایشی از سوی سپاه می‌تواند نگرانی عمیقی در ارتش آمریکا ایجاد کند.
مرجع : تسنیم