به روز شده در ۱۳۹۹/۰۷/۰۸ - ۱۹:۰۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۰۵ ساعت ۰۱:۲۲
کد مطلب : ۱۵۸۲۲۵

ایران: ما در سوریه می‌مانیم، آمریکا باید برود

گروه سیاسی: وزیر دفاع ایران که طی سفری دو روزه در سوریه به سر می‌برد، با همتای سوری خود و نیز بشار اسد، دیدار و گفت‌و‌گو کرد.
ایران: ما در سوریه می‌مانیم، آمریکا باید برود
امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران پس از دیدار با مقام‌های ارشد سوری‌ با شرکت در کنفرانس خبری مشترک با وزیر دفاع سوریه گفت که ایران از همان ابتدای جنگ در کنار مردم و دولت سوریه در مبارزه با تروریسم بوده و این راه را ادامه خواهد داد. حاتمی همچنین به سوریه وعده داد که ایران در راستای گسترش تجهیزات نظامی به این کشور کمک خواهد کرد. او در عین حال خواستار مشارکت بخش خصوصی ایران در بازسازی سوریه شد.

وزیر دفاع ایران در توضیح مسائل مورد بحث در نشست دوجانبه با همتای سوری خود نیز گفت که در این نشست آخرین وضعیت پیروزی‌ها و شکست‌های گروهک‌های تکفیری را مورد بررسی قرار دادیم. او همچنین از حضور نیروهای آمریکایی در سوریه انتقاد کرد و خواستار خروج آنها از این کشور و سپردن امور داخلی سوریه به دولت و مردم سوریه شد. حاتمی تصریح کرد که دلیلی برای حضور آمریکا در شرق فرات جز تلاش برای تثبیت حضور خود در منطقه وجود ندارد.
 
علی ایوب، وزیر دفاع سوریه هم در این نشست خبری گفت که هم‌اینک بیشتر سوریه از وجود تروریسم پاکسازی شده و به زودی نیز ارتش و نیروهای مسلح بر استان ادلب مسلط می‌شوند. ایوب همچنین ضمن تشکر از کمک‌های بی دریغ ایران به سوریه، روابط استراتژیک دو کشور را ناگسستنی و خدشه‌ناپذیر توصیف کرد. اظهارات مقام‌های نظامی ایران و سوریه در حالی عنوان می‌شود که دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا نیز اخیرا تاکید کرده، تا زمانی که ایران در سوریه حضور داشته باشد، سربازان این کشور هم در سوریه خواهند ماند. همچنین جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در سفر اخیر خود به اسرائیل باردیگر بر لزوم خروج نیروهای ایرانی از سوریه تاکید کرد.

به گزارش یورونیوز، جنگ داخلی سوریه حدود هشت سال پیش آغاز شد و در جریان آن تاکنون ۳۵۰ هزار نفر از جمله  کشته شده‌اند، سازمان ملل متحد خسارت وارده به سوریه را حدود ۴۰۰ میلیارد دلار برآورده کرده است.