به روز شده در ۱۳۹۹/۰۳/۱۶ - ۰۹:۵۳
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۱۳ ساعت ۱۶:۵۷
کد مطلب : ۱۵۸۹۶۸
مگر ما قیم جهان هستیم که می‌خواهیم بینی همه را به خاک بمالیم؟

نطق‌های انتقادی امروز نمایندگان در مجلس

بعضی روحانیون درگیر تار موی زنان و دوچرخه سواری آنان هستند
گروه سیاسی: نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی گفت: جمهوریت یکی از مهم‌ترین ارکان نظام است. جا دارد در برطرف کردن بسیاری از مشکلات داخلی و خارجی از آرای عمومی بهره ببریم.
نطق‌های انتقادی امروز نمایندگان در مجلس
امروز سه‌شنبه برخلاف روز های قبل که نمایندگان مجلس اکثرا ساکت بودند و به تحولات جاری کشور کمتر می پرداختند،مجلس شاهد نطق های تند و آتشین و اظهار نظرهای جدیدی بود. یک نماینده تهران در مجلس با انتقاد از ساختار اداری که اختیارات در یک قسمت و مسئولیت‌ها در جای دیگر باشد، گفت: این موضوع موجب کاهش بهره‌وری اداره کشور و ضعف رییس جمهور و مجلس است. غلامرضا حیدری در نطق میان دستور خود گفت: جمهوریت یکی از مهم‌ترین ارکان نظام است. جا دارد در برطرف کردن بسیاری از مشکلات داخلی و خارجی از آرای عمومی بهره ببریم.وی، با اشاره به وضعیت معیشتی مردم به ارزیابی روابط خارجی کشورمان و تاثیرات داخلی آن از ابتدای انقلاب تا امروز پرداخت و در بخشی از سخنانش ادامه داد: ما باید بپذیریم که منافع ملی کشورمان باید مورد اهتمام باشد. این منافع ملی را با تعامل مثبت در داخل و خارج کشور می‌توان به دست آورد.وی با تاکید بر این‌که «ما باید با مردم با صداقت صحبت کنیم»، وضعیت ارزش پول ملی و قیمت‌ها را قابل نقد دانست و در عین حال با ابراز این عقیده که «مگر ما قیم جهان هستیم که می‌خواهیم بینی همه را به خاک بمالیم؟» گفت: باید واقع‌بین باشیم. خود را حق‌ مطلق ندانیم و آن‌چه که با فکر ما متفاوت است را باطل ندانیم.این نماینده مجلس گفت: یکی از ارکان نظام جمهوریت آن است. این موضوع به گونه‌ای است که ارکان دیگر به آرای عمومی اتکا دارد جا دارد در حل بسیاری از مشکلات داخلی و خارجی از آرای عمومی بهره ببریم. در شأن کشور ما نیست که نتوانیم موضوع حصر آقایان موسوی و کروبی و خانم زهرا رهنورد و ممنوع‌التصویری خاتمی و آزادی زندانیان سیاسی را حل کنیم.حیدری تاکید کرد: به هوش باشید مافیای پشت پرده موسسات مالی، قاچاق، بدهکاران مالی، بازار سکه و ارز و ... کلیت نظام را به خفگی نیندازد.

وقتی مسئولان ۳ ساعت کار کنند، نتیجه مشخص است
یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس عنوان کرد: وزرای کهنسال باید جای خود را جوانان مجاهد و مبارز بدهند.
حسن نوروزی درباره اینکه چرا وضعیت معیشت مردم و اوضاع کشور سامان پیدا نمی‌کند، گفت: وقتی جلوی قاچاق گرفته نمی‌شود و مسئولان به جای ۲۰ ساعت کار در شبانه روز ۲ الی ۳ ساعت بیشتر کار نمی‌کنند، نتیجه مشخص است.وی تأکید کرد: مسئولان باید ایثارگر باشند نه اینکه از افرادی انتخاب شوند که در خارج تحصیل کرده‌اند.این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با یادآوری ۸ سال دفاع مقدس عنوان کرد: ۸ سال با آمریکایی‌ها و ایادی آنان جنگیدیم؛ ایران با ۳۵ کشور در جنگ بود تحریم‌های زیادی را بر سر کشور ما آوار کردند اما ما می‌جنگیدیم و  سلاح می‌ساختیم.وی ادامه داد: در آن شرایط فرماندهان لشگر و تیپ‌ها جوانان ۱۹ و ۱۸ ساله بودند. ما به نیروی داخل تکیه کردیم و نرفتیم از افسرانی استفاده کنیم که در اسرائیل و انگلیس دوره دیده‌ بودند به کسانی تکیه دادیم که در کشور آموزش دیده بودند و انقلابی فکر می‌کردند.این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: در حال حاضر و در این شرایط حساس باید به جوانان تکیه کنیم که ۴۰ سال است در این مملکت پرورش یافتند، لازم نیست یک وزیر حتما ۷۰ سال سن داشته باشد بلکه باید ایثارگر مجاهد مبارز و خستگی‌ناپذیر باشد و مدام در صحنه حضور پیدا کند. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه راه‌حل برون‌رفت از مشکلات فعلی کشور چیست، گفت: دولت باید پالایش شود آقای رئیس‌جمهور نباید از کسانی که در خارج تحصیل کرده‌اند و سن‌شان زیاد است، استفاده کند .نوروزی تاکید کرد: وزرای جوان و ایثارگر می‌توانند تا ۲۰ ساعت در شبانه‌روز کار کنند اما وزرای کهنسال ۲ الی ۳ ساعت بیشتر نمی‌توانند فعالیت داشته باشند. این نماینده دهمین مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور رئیس‌جمهور در صحن علنی مجلس برای پاسخ به سوال نمایندگان گفت: اینکه رئیس‌جمهور با خودشان کولر سیار به مجلس می‌آورد یعنی چه؟ فضای مجلس به اندازه کافی سرد هست. خود من ندیدم رفقا می‌گفتند روی کولر نوشته است ساخت آمریکا، این چه معنی می‌دهد؟ آقای رئیس‌جمهور باید جنس آمریکایی را تحریم کند نه اینکه با خود به مجلس بیاورد.

کمر مردم خرد می‌شود
نماینده همدان در مجلس با انتقادی شدید اللحن بیان کرد: در این مجلس به این نظام توهین شد و رییس مجلس یکبار دفاع نکرد.حمید رضا حاجی  گفت: مجلس از ساعت ٨ جلسه داشت؛ مردم از طریق رادیو گوش می‌دهند که تاکنون چه مصوبه ای را گذرانده‌ایم که به نفع مردم باشد، توهین‌های زیادی در این جا به نظام شد، کسانی که رادیوی مجلس را گوش می‌دهند به اشتباه می‌افتند که این رادیوی مجلس است یا رادیوی آن‌ور آب است. رییس مجلس در برابر این امور مسئول است، رییس مجلس چه کاری بهتر از اینجا دارد که هر روز ساعت ١٠ از مجلس می‌رود؟ باید در این جا تصمیم بگیرد، رییس مجلس باید بر قیمت دلار ١٣ هزار تومان نظارت کند و از مسئولین توضیح بخواهد، در این کشور چه خبر است؟ مجلس چه کاره است؟ چرا ما از صبح بر سر لوایح بی مورد بحث می کنیم؟وی عنوان کرد:کمر مردم خرد می‌شود، در این جا به نظام توهین می‌شود و کاری هم به بازار ارز و سکه ندارند، در مجلس ششم یک بار به رهبری و نظام توهین شد، رییس مجلس ششم محکم پاسخ داد، صدها بار در این مجلس به این نظام توهین شد و رییس مجلس یک بار دفاع نکرد، این چه مجلسی است؟ چرا هر کس هر چه از دهنش درمی‌آید به این نظام می‌گوید؟

 سران سه قوه هنوز تصمیمی برای  مردم نگرفته‌اند
یک عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: سران سه قوه تصمیماتی را که باید برای حل مشکلات معیشتی مردم می گرفتند تاکنون نگرفته‌اند. امیدوارم نتیجه سوال از رییس‌جمهور این باشد که سران سه قوه مخصوصا آقای رییس‌جمهور به میان مردم برود و با توجه به مشکلات مردم راهکار ارائه دهند. امیر خجسته  گفت: مجلس نباید از پاسخ رییس جمهور به  تمامی سوالات قانع می‌شد، چون خوب تبیین نشده بود. آنچه سوز دل مردم بود گفته نشد اما نمایندگان متوجه شدند که باید رای منفی به پاسخ‌های رییس جمهور بدهند.او ادامه داد: فشارهای اقتصادی استخوان مردم را خرد می‌کند و آقای رییس جمهور باید در جلسه سوال از رییس جمهور برنامه‌اش را برای حل مشکلات مردم مطرح می‌کرد. رای بالای منفی به چهار سوال از رییس جمهور به دلیل این است که نمایندگان حس مردم را فهمیدند و در آن روز مجلس جایگاه خود را پیدا کرد.  علیرغم تمامی تبانی‌هایی که انجام شد نمایندگان به استیضاح آقایان علی ربیعی و مسعود کرباسیان رای بالایی دادند و از حق مردم به جدیت دفاع کردند و مجلس جایگاه خود را پیدا کرد. خوشحال هستیم که در اغلب نمایندگان حس مردم ایجاد شد و فهمیدند باید چه قدمی بردارند.

خجسته با تاکید بر لزوم تصمیم گیری از سوی سران سه قوه برای حل مشکلات مردم، گفت: سران سه قوه تصمیماتی را که باید برای حل مشکلات معیشتی مردم می‌گرفتند تاکنون نگرفته‌اند. امیدوارم نتیجه سوال از رییس جمهور این باشد که سران سه قوه مخصوصا آقای رییس جمهور به میان مردم برود و با توجه به مشکلات مردم راهکار ارائه دهند.  مردم در شرایط بدی هستند و نباید بیش از این فشار بر روی مردم باشد. نتیجه سوال از رییس جمهور، تصمیماتی است که سران سه قوه از این به بعد باید بگیرند.او با اشاره به واکنش منفی بازار بعد از سوال از رییس جمهور، گفت: اگر آقای رییس جمهور ارائه طریق خوبی داشت و به نحوی حرکت می‌کرد که این شرایط را مهار می‌کرد بازار واکنش منفی نشان نمی‌داد. اگر رییس جمهور توضیحات مناسبی می‌داد شاهد این اتفاق نبودیم. مردم، بازار و نمایندگان از پاسخ‌های رییس جمهور قانع نشدند و رییس جمهور با عمل می‌تواند همه را قانع کند. آقای رییس جمهور می‌تواند اقداماتی جهت بهبود وضعیت اقتصادی انجام دهد.

ایران جنگ‌زده نیست بلکه خیانت‌زده است
نماینده  نیشابور در مجلس خطاب به رئیس جمهور عنوان کرد: وزرای اقتصادی چه زمانی قرار است معرفی شوند؟ شما چه تدبیری دارید؟ هاجر چنارانی  در نطق میان دستور، با اشاره به این‌که  ایران جنگ زده نیست، طاعون زده نیست، سیل زده نیست، ورشکسته نیست، اختلاف زده نیست بلکه خیانت زده است، گفت: جمعی خیانت می کنند و خائن هستند و جمعی با اعمال خائنانه خود به ملت ایران خیانت می کنند. بسیاری از افراد عادت کرده اند به دنبال منافع فردی خود باشیم نه منافع جمعی کشور و تا وقتی که ایران را بر خودمان مقدم ندانیم وضع همین خواهد بود. باید از خودمان شروع کنیم تا ایران سرافراز و سربلند از رفتار خیلی از نابخرد جمهوری اسلامی ایران به تنگ آمده است.به نمایندگی از خادمان مردم ایران سر تعظیم در برابر مردم فداکار فرود می آورم و بخاطر تمام مشکلات اقتصادی که نتیجه بی تدبیری مدیران جمهوری اسلامی ایران بود از همه ملت معذرت خواهی می کنم.
وی خطاب به مردم ، بیان کرد: ما را ببخشید که رای دادید تا به قوه مقننه وارد شویم و قانونی در شان جمهوری اسلامی ایران بنویسیم. مردم ایران دلم نمی خواهد از حوزه انتخابیه خودم بگویم زیرا نیشابور فشرده ایرانی بزرگ است.چهل سال از انقلاب می گذرد  لذا باید اندکی فکرد کرد که زمان آن نرسیده تا اندکی به مشکلات مردم، به سفره های خالی مردم، به دغدغه های مردم، به بحران هایی که در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد همه با همدیگر فکر کنیم و نگرش سیاسی را برای اولین بار بعد از اربعین انقلاب اسلامی ایران کنار بگذاریم.عضو کمیسیون امنیت ملی  گفت:  ملت همان ملت هشت سال دفاع مقدس است؛ ناپلئون گفت اگر نصف ارتشم ایرانی بودند کل جهان را فتح می کردم زیرا آنها حاضر هستند جلوی توپ بایستند اما وجبی از خاکشان را به دشمن ندهند. دلیل مشکلات فاصله گرفتن مسئولان از مردم است؛ خوی اشرافی و اشرافی گری پدر جمهوری اسلامی را درآورده است و رابطه جایگزین ضابطه شده است. شعار دادن اقتصاد مقاومتی منحصرا مربوط به مردم نیست و مسئولان چه نقشی در راستای اقتصاد مقاومتی دارند؟ آن‌چه در شبکه های مجازی بیداد می کند همه هر روز اخبار احتکار هزاران خودرو، احتکار 6 هزار میلیارد آهن، احتکار میلیاردها تومان دارو و غیره مشاهده می کنند.خودروسازان قطعات را با دلار 3200 تومان ذخیره و انبارهایشان را پر کرده اند و اکنون خودروسازان قرار است با دلار 10 هزار تومان در بازار به فروش برسانند.

  بعضی روحانیون درگیر تار موی زنان و دوچرخه سواری آنان هستند
یک عضو فراکسیون امید تاکید کرد: ورود نیروهای نظامی به عرصه سیاست، اقتصاد، فرهنگ و تداخل نهادهای فرهنگی و نظامی را شاهد هستیم؛ حال رییس جمهور بگوید بحران نداریم. آقای رییس جمهور فعلا با ابر چالش ها درگیر هستید و همه می دانند.پروانه سلحشوری در نطق میان دستور خود گفت: در شرایطی به سر می بریم که پول ما جزو بی ارشترین واحدهای پول در دنیا است. گرانی، رانت، احتکار و فساد بی داد میکند. از نظر اجتماعی بیکاری، فقر، فحشا، آزادی های مدنی و صنفی به طور روزمره دیده می شود. دانشجویان، وکلا، معلمان،کارگران، فعالان زن و فعالان محیط زیستی در حبس، حصر و ستاره دار شدن قرار دارند. سلحشوری گفت: میخواستم به قوه قضاییه انتقاد کنم و ناکارآمدی و ناتوانی آن را گوشزد کنم اما دریغ از گوش شنوا. می خواستم به دولت انتقاد کنم اما رییس جمهور به بهانه توصیه های رهبری پاسخ های قانع کننده ای به ملت و نمایندگان ندادند. آنقدر دولت پنهان و آشکار وجود دارد که نمی دانیم چه کسی مسئول اقتصاد است.می خواستم از صدا و سیما انتقاد کنم اما دیدم صدا و سیما خود را فراتر از پاسخگویی به ملت و نمایندگان می دانند. می خواستم همچون گذشته برای تظلم خواهی به روحانیت حامی مردم رجوع کنم و به آنها شکایت ببرم اما متاسفانه امروز دغدغه برخی روحانیون ما بجای اینکه فقر و فساد و دین گریزی جوانان و اختلاس از بیت المال باشد، درگیر تار موی زنان و دوچرخه سواری آنان است. به خدا پناه می برم و خطابم را مقام رهبری قرار می دهم زیرا اعتقاد دارم که تنها راه برون رفت از ابر چالش های فعلی ورود رهبری برای نجات کشور است.
مرجع : ایسنا
برچسب ها: غلامرضا حیدری

توسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۶/۱۴ ۰۸:۵۳
نمایندگان صدای مردم و اقشار تحت فشار معیشت و منزلت و...هستند (361087)
معلمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۶/۱۴ ۰۸:۵۴
انشاا...استیصاح و عزل وزرای ضعیف
بطحایی نوبخت شریعتمداری رحمانی حجتی و... (361089)
طاهره
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۶/۱۴ ۱۷:۳۴
افرین به خانم سلحشور و اقای حیدری دوتانماینده همدان فکر کنم نمیدونن مردم چی را می خوان (361095)
هادی
United States
۱۳۹۷/۰۶/۱۴ ۱۸:۵۱
به نام خدا اقای حاج بابایی چندی وزیر بودن چه کردند حالا نماینده مجلس هستند چه طرحهایی برا ی برون رفت از معضلات دادند. (361096)
مهرداد احمدی ورامینی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۶/۱۶ ۰۳:۵۹
نمایندگان مجلس طوری سخن می گویند که گویا در به وجود آمدن وضع موجود هیچ نقشی ندارند . متاسفانه تعداد قابل توجهی از نمایندگان مجلس اهل تجارت و کاسبی و زد و بند و ثروت اندوزی اند همین امر و نیز ترس از رد صلاحیت شدن توسط شورای نگهبان آنها را به موجوداتی ضعیف و کم خاصیت بدل کرده است .
نظام اگر می خواهد دچار انحطاط نشود باید تدبیری بیاندیشد که نمایندگانی قوی و مستقل و با روحیه استغنا همچون مدرس و مصدق به مجلس راه یابند . (361106)