به روز شده در ۱۳۹۸/۰۴/۲۶ - ۱۷:۲۶
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۱۶ ساعت ۱۵:۲۵
کد مطلب : ۱۵۹۲۰۱
ورود به موضوع بازار ارز و سکه چه ارتباطی با وظایف این مجلس دارد؟

انتقاد علی مطهری از قطعنامه خبرگان

انتقاد علی مطهری از قطعنامه خبرگان
گروه سیاسی: نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از قطعنامه پنجمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان که به گفته وی صرفا شامل رهنمودهای اقتصادی است، انتقاد کرد و گفت که بهتر است این مجلس در قطعنامه پایانی اجلاس‌های خود گزارشی از وظایفش را به مردم ارائه کند.
علی مطهری در یادداشتی با عنوان «مجلس خبرگان و قانون اساسی» که در اختیار ایسنا قرار داده، نوشت:
«اصل ۱۱۱ قانون اساسی می‌گوید: "هر گاه رهبر از انجام وظایف قانونی خود ناتوان شود یا فاقد یکی از شرایط مذکور در اصول پنجم و یک صد و نهم گردد یا معلوم شود از آغاز فاقد بعضی از شرایط بوده است، از مقام خود برکنار خواهد شد. تشخیص این امر به عهده خبرگان مذکور در اصل یکصد و هشتم است."
پس وظیفه اصلی مجلس خبرگان رصد کردن و نظارت بر بقای شرایط رهبر است. این شرایط مطابق اصل پنجم و یکصد و نهم قانون اساسی عبارتند از صلاحیت علمی،‌ عدالت و تقوای لازم برای رهبری امت اسلام، بینش صحیح سیاسی و اجتماعی، تدبیر، شجاعت، مدیریت و قدرت کافی برای رهبری.
در میان این شرط‌ها شرط عدالت که ناظر به عملکرد رهبر است از همه مهمتر است. مجلس خبرگان رهبری موظف است علاوه بر سایر شروط دائما بر بقای شرط عدالت در رهبر نظارت داشته باشد و در قطعنامه پایانی اجلاس‌های خود گزارشی از این امر به مردم بدهد که مثلاً ما گزارشی از وضعیت نهادهای زیر مجموعه رهبری به ایشان دادیم یا چند سوال را با مقام رهبری مطرح کردیم و ایشان پاسخ دادند، چیزی که مورد رضایت خود مقام رهبری نیز هست و ایشان بارها به ضرورت سوال و انتقاد از خودشان تصریح کرده‌اند.
متاسفانه مرحوم آیت الله مهدوی کنی نظارت مصرح در اصل یکصد و یازدهم قانون اساسی بر رهبر را به صیانت از رهبر تفسیر کردند. تفسیری که خلاف نص این اصل و تداعی کننده اندیشه سیاسی قرون گذشته اروپاست که می‌گفتند حاکم در مقابل خدا مسوولیت دارد و پاسخگوست اما در مقابل مردم چنین نیست و همین امر باعث گریز مردم اروپا از دین شد.
نگاهی به قطعنامه پنجمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری که صرفا شامل رهنمودهای اقتصادی است نشان می‌دهد که مجلس خبرگان به کلی از مسیر قانونی خود خارج شده و وارد حوزه اختیارات مجلس و دولت شده است. ورود به موضوع بازار ارز و سکه چه ارتباطی با وظایف این مجلس دارد؟ حال که مجلس خبرگان به وظیفه اصلی خود نمی‌پردازد بهتر است از برگزاری اجلاس‌های خود که موجب استهلاک بیت المال است صرف نظر کند.»

۱۳۹۷/۰۶/۱۶ ۱۶:۳۱
دقیا احسنت بر مطهری (361109)
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۶/۱۷ ۱۶:۱۳
آقای مطهری شما مقداری بر روی خویشتن داری خودتان و نقش نمایندگی بیشتر کار کنید بیشتر به شما میاد باور کنید چون همیشه پاتون توی کفش دیگران است
به وظایف نمایندگی خود برسید آقا (361125)
۱۳۹۷/۰۶/۱۶ ۲۲:۵۲
باز علی مطهری حرف زد شما در خصوص مجلس شورا نقد و انتقاد کنید چکار داری به مجلس خبرگان. تو وظیفه خودت را انجام بده همه چیز حله. (361111)
۱۳۹۷/۰۶/۱۷ ۱۱:۵۸
مجلس باید در راس همه امور باشد
اگه نمی دونی این جمله رو کی گفته یه تحقیق بکن (361116)
۱۳۹۷/۰۶/۱۷ ۰۷:۲۵
پسر کو نشان دارد از پسر ؟ متاسفم برای مواضع دشمن شادکن و تذبذب سیاسی مطهری . کاش ایشان در مجلس نیز به وظیفه خودش عمل می کرد. (361113)
سورنا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۶/۱۷ ۱۳:۰۸
درود برمطهری شجاع وقانوندان که پیوسته دربرابر بی عدالتیها فریادش رابلندبه گوش همگان رسانده دست مریزاد (361121)
۱۳۹۷/۰۶/۱۷ ۱۴:۴۶
تو می توانی درباره غدیر صحبت کنی اما ۷۰ فقیه نمی توانند درباره مشکلات مردم صحبت کنند (361123)
۱۳۹۷/۰۶/۱۸ ۰۰:۱۶
حالا که اقای مطهری بجای اینکه به مردم جواب بدهد که چرا پراید شده ۴۰ میلیون میره از غدیر صحبت میکنه که دخالت تو کار علماست بهتره از نمایندگی مجلس استعفا بهد. (361126)