به روز شده در ۱۳۹۸/۰۵/۲۷ - ۱۸:۳۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۲۲ ساعت ۱۲:۳۸
کد مطلب : ۱۵۹۷۳۴

افزایش حضور نظامی ترکیه در ادلب سوريه

گروه بين‌الملل: ارتش ترکیه همچنان در حال افزایش شمار پایگاه‌های نظامی خود در استان ادلب سوریه است.
افزایش حضور نظامی ترکیه در ادلب سوريه
خبرگزاری رویترز امروز پنج‌شنبه ۲۲ شهریور با انتشار این خبر به نقل از یک منبع نزدیک به ارتش ترکیه و شورشیان مخالف بشار اسد نوشت که هدف ترکیه از این تصمیم «جلوگیری از بروز فاجعه انسانی در نزدیکی مرز این کشور» است. این نگرانی ترکیه از بیم حمله قریب‌الوقوع دولت سوریه به پشتیبانی روسیه و ایران به ادلب، آخرین سنگر مخالفان رژیم بشار اسد ایجاد شده است. رویترز هم‌چنین به نقل از یک مقام امنیتی ارشد ترکیه می‌نویسد که ارتش این کشور اخیرا ۱۲ پست نظامی خود در استان ادلب را با فرستادن خودرو و ادوات تازه تقویت کرده است. این مقام امنیتی که نامش فاش نشده، تهدید کرده است که دولت آنکارا هرگونه حمله به پایگاه‌های نظامی ترکیه در ادلب را به منزله «تعدی» به این کشور دانسته و آن را «تلافی» خواهد کرد.
 
مصطفی سجاری، یکی از فرماندهان نیروهای شورشی مستقر در ادلب نیز به رویترز گفته است که ترکیه در روزهای اخیر ده‌ها فروند تانک و خودرو زرهی و نیز صدها نفر نیروی نظامی ویژه به ادلب اعزام کرده است. او می‌گوید: «نیروهای ترکیه در خاک سوریه به شدت تقویت شده‌اند و به نظر می‌رسد پست‌های بازرسی ترکیه در سوریه قرار است عملا به عنوان پایگاه‌های نظامی دائمی در این کشور باقی بمانند.» پست‌های بازرسی ترکیه در ادلب سال گذشته به دنبال توافقی با ایران و روسیه ایجاد شده‌اند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پش از این گفته بود که حمله گسترده ارتش سوریه و متحدانش به استان ۳ میلیون نفری ادلب به آواره شدن صدها هزار نفر خواهد انجامید. ترکیه با میزبانی ۳ و نیم میلیون آواره جنگی، هم اکنون پذیرای بزرگ‌ترین جمعیت آوارگان در جهان است. اردوغان که جمعه گذشته در تهران به همراه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه میهمان حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران بود، موفق نشد این دو کشور را برای طرح آتش‌بس پیشنهادی خود متقاعد کند.
 
هشدار آمریکا نسبت در مورد حمله به ادلب
وزارت دفاع آمريكا اعلام کرد، اگر ارتش سوریه تحت حمایت روسیه به شهر ادلب واقع در شمال سوریه حمله کند، مسکو مسئول بحران انسانی است که در پی این حملات به وجود خواهد آمد.
اریک پاهون، یکی از سخنگویان پنتاگون گفت: آمریکا و متحدانش نسبت به پیامدهای مرگبار حمله نیروهای بشار اسد، رییس جمهور سوریه با حمایت روسیه و ایران به ادلب که آخرین پایگاه شورشیان در سوریه محسوب می‌شود، بسیار نگران هستند. وی افزود: هفته‌هاست که دولت دمشق نیروهای بسیاری را در نزدیکی شهر ادلب مستقر کرده‌ است و روسیه و سوریه نیز حملات هوایی را در این مدت به ادلب انجام داده‌اند. این سخنگو افزود: آمریکا ادامه حضور چندین کشتی جنگی روسی در دریای مدیترانه در نزدیکی سوریه را نیز زیر سوال می‌برد. این کشتی‌ها باید با در نظر گرفتن تمامی شرایط امنیتی فعالیت کنند و از قوانین بین‌المللی نیز تبعیت داشته باشند.
مرجع : يورونيوز