به روز شده در ۱۳۹۸/۰۴/۰۴ - ۲۲:۰۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۰۱ ساعت ۱۶:۱۸
کد مطلب : ۱۶۰۳۳۸

افزایش 15 درصدی پرداخت وام توسط بانک ها

گروه اقتصادی: تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی در پنج ماهه نخست امسال در مقایسه با دوره مشابه پارسال 15.6 درصد افزایش داشته است.
افزایش 15 درصدی پرداخت وام توسط بانک ها
مجموع تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی در پنج ماهه نخست امسال 2408 هزار میلیارد ریال بوده که در مقایسه با دوره مشابه پارسال 325.6 هزار میلیارد ریال (معادل 15.6 درصد) افزایش داشته است.

 براساس آماری منتشر شده بانک مرکزی در روز یکشنبه، مجموع تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی در پنج ماهه نخست امسال 2408 هزار میلیارد ریال بوده که در مقایسه با دوره مشابه پارسال 325.6 هزار میلیارد ریال (معادل 15.6 درصد) افزایش داشته است.

بر این اساس، سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در همه بخش‌های اقتصادی در مدت یاد شده 1484.1 هزار میلیارد ریال معادل 61.6 درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال پیش مبلغ 149.5 هزار میلیارد ریال معادل 11.2 درصد رشد دارد.

همچنین سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در پنج ماهه امسال معادل 570.3 هزار میلیارد ریال بوده که بیانگر اختصاص 38.4 درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش همه بخش‌های اقتصادی (مبلغ 1484.1 هزار میلیارد ریال) است.

از مجموع 680 هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن، 570.3 هزار میلیارد ریال (معادل 83.9 درصد) برای تامین سرمایه در گردش پرداخت شده که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تامین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

بر اساس این گزارش، تعداد 99 هزار و 204 فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره 6.9 میلیارد ریال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌هاست. در بخش خدمات نیز تعداد یک میلیون و 918 هزار و 933 فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره پنج میلیارد ریال پرداخت شده است.

همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای داشت.
مرجع : عصر ایران
برچسب ها: بانک مرکزی