به روز شده در ۱۳۹۹/۰۵/۱۴ - ۰۹:۱۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۰۵ ساعت ۲۲:۴۳
کد مطلب : ۱۶۰۶۸۵
دربی هشتاد و هشتم؛ ۹۰ دقیقه بدون موقعیت!

تساوی استقلال و پرسپولیس؛ صدر زرد شد

گروه ورزشي: تیم‌های فوتبال پرسپولیس و استقلال که از اواخر دهه چهل رویارویی را با یکدیگر آغاز کرده‌اند، شامگاه پنجم مهر هشتاد و هشتمین دیدار خود را برگزار کردند و به تساوی رسیدند.
تساوی استقلال و پرسپولیس؛ صدر زرد شد
دیدار تیم های فوتبال استقلال و پرسپولیس در هفته هشتم هجدهمین دوره رقابت های لیگ برتر از ساعت ۱۸:۳۰ امروز پنجشنبه به قضاوت علیرضا فغانی در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شد و در پایان دو تیم به تساوی بدون گل رضایت دادند.
استقلال: مهدی رحمتی، پژمان منتظری، آرمین سهرابیان، میلاد زکی پور، وریا غفوری، علی کریمی، روزبه چشمی، فرشید اسماعیلی، طارق همام(۴۶ الحاجی گرو)، مرتضی تبریزی(۸۲ مهدی قائدی) و روح الله باقری(۵۷ الهیار صیادمنش).
پرسپولیس: علیرضا بیرانوند، حسین ماهینی(۳۷ شایان مصلح)، سید جلال حسینی، شجاع خلیل زاده، محمد انصاری، سیامک نعمتی(۶۸ امید عالیشاه)، کمال کامیابی نیا، احمد نوراللهی(۷۶ آدام همتی)، بشار رسن، علی علیپور و گادوین منشا.

اخطار:
 آرمین سهرابیان(25) پژمان منتظری(47) روزبه چشمی(92) از استقلال
 احمد نوراللهی(75) شجاع خلیل زاده(91) از پرسپولیس
 
شرح بازی
استقلال بازی را خوب شروع کرد و مالکیت توپ را در اختیار گرفت اما بازی فیزیکی پرسپولیس در این دقایق خیلی زود باعث شد تا آبی‌ها قافیه را ببازند و تنها روی به اعتراض به داوری بیاورند.
در ادامه اما پرسپولیس توانست توپ را در اختیار خود در بیاورد و اولین موقعیت بازی نیز روی ارسال نوراللهی و ضربه سر علیپور با اختلاف کمی راهی اوت شد. استقلال با سود بردن از قدرت حمل توپ بالای طارق همام قصد داشت شرایط را در میانه میدان در اختیار بگیرد و جنگ این هافبک عراقی با بشار رسن برای صاحب موقعیت کردن حمله وران تیم خودی صحنه‌های جالبی را رقم زد.
استقلال در دومین موقعیت بازی روی ارسال ضربه ایستگاهی اسماعیلی و ضربه چکشی روح الله باقری به دنبال باز کردن دروازه بیرانوند بود که توپ به راحتی در اختیار دروازه بان پرسپولیس قرار گرفت.
این دیدار کم موقعیت و پراشتباه و البته فیزیکی که با تنها دو کرنر در نیمه اول همراه شد و سهم هر کدام از تیم‌ها یک کرنر بود در 45 دقیقه ابتدایی با تساوی بدون گل خاتمه یافت تا در نهایت هواداران امیدوار به درخشش ستاره‌ها در نیمه دوم و خروج از این شرایط باشند.
بازی در نیمه دوم هرچند بهتر از نیمه اول در جریان بود اما همچنان بازی بدون هدف و عدم شکل گیری حمله هیجان انگیز باعث شد تا یکی از بدترین و بی کیفیت‌ترین دربی‌های چند فصل اخیر را شاهد باشیم.
وینفرد شفر در همان آغاز نیمه دوم طارق همام را از زمین خارج کرد تا شوک بزرگی به هواداران تیمش دهد. بازیکنی که در نیمه اول بارها مورد هدف بازیکنان پرسپولیس قرار گرفته و خودش نیز البته بازی فیزیکی را در دستور کار داشت. برانکو و سرمربی آلمانی استقلال در سومین جدال خود اما به نظر می‌رسید کاملا از شطرنجی که در این بازی پیش گرفته بودند آگاه بودند و همین مساله باعث شد تا بازیکنان دو تیم در اجرا حرکات تاکتیکی مدنظر خود و سرمربی تیم دچار مانع بزرگی شوند.
 
بازیکن برتر
کمال کامیابی نیا نمایش موفقی در خط میانی تیمش داشت. هافبک دفاعی پرسپولیس با حضوری به موقع در فاز تدافعی تیمش و البته پاکسازی خط میانی توانست برنامه های وینفرد شفر را با مانع مواجه کند. خروج طارق همام و در نهایت هم عدم شکل گیری موقعیت از سوی حمله وران استقلال را می‌توان به عملکرد مثبت و دوندگی بالای این بازیکن مربوط دانست.
در سمت مقابل هم در نمایش بی کیفیت دو تیم، این فرشید اسماعیلی بود که اکتیوتر از دیگر بازیکنان بود. چندین حمله به سمت دروازه بیرانوند و شکل دادن بزرگترین هیجان ناکام دربی از او بازیکنی فعال در این دربی ساخت.
 
اتفاق ویژه
مصدومیت حسین ماهینی اتفاق ویژه این بازی بود. مدافع راست پرسپولیس که علیرغم مصدومیت در این دربی به میدان رفته بود، در اواسط نیمه اول به دلیل مصدومیت از زمین خارج شد تا ذهن هواداران این تیم و برانکو ایوانکوویچ نگرانی بزرگی را دنبال کند. پرسپولیس در بازی آینده خود مقابل السد قطر در نیمه نهایی لیگ قهرمانان قادر به سود بردن از محمد انصاری و کمال کامیابی نیا نیست و در صورتی که مصدومیت این بازیکن نیز شدت داشته باشد، آنها با دردسر بزرگی مواجه خواهند شد.
 
دقایق حساس:
 
 • دقیقه 2: ارسال از سیامک نعمتی از سمت راست با ضربه سر علی علیپور با اختلاف کمی راهی اوت شد.
  دقیقه 6: اولین کرنر برای استقلال با ارسال فرشید اسماعیلی همراه شد که توسط بیرانوند به راحتی مهار شد.
  دقیقه 11: ارسال فرشید اسماعیلی با عبور از مدافعان پرسپولیس نصیب روح الله باقری شد و این بازیکن ضربه چکشی خود را به سمت دروازه بیرانوند نواخت که با مهار مناسب دروازه بان پرسپولیس همراه شد.
  دقیقه 29: ارسال زمینی احمد نوراللهی روی پاس مناسب بشار رسن، روی خط دروازه توسط مهدی رحمتی مهار شد.
  دقیقه 50: ضربه علی علیپور از پشت محوطه جریمه با اختلاف از بالای دروازه راهی اوت شد و این در حالی بود که مهدی رحمتی با اعتراض تند نسبت به بازیکنان تیمش از آنها می‌خواست مانع از شکل گیری فضا برای حریف شوند.
  دقیقه 60: شوت از راه دور آرمین سهرابیان از میانه زمین با اختلاف راهی اوت شد تا بیرانوند با مشایعت مسیر توپ بازی را از کنار دروازه به جریان بیندازد.
  دقیقه 62: پیش روی احمد نوراللهی از میانه زمین به داخل محوطه جریمه استقلال با ضربه مناسبی در پایان از سوی او همراه نشد تا رحمتی اینبار توپ را از کنار دروازه به جریان بیندازد.
  دقیقه 63: پاس در عمق برای علیپور با حرکت این بازیکن داخل محوطه جریمه و شارژ سهرابیان همراه شد اما فغانی اعلام کرد خطایی رخ نداده و بازی را ادامه داد.
  دقیقه 65: فرشید اسماعیلی با حرکات تکنیکی و ورود به محوطه جریمه موقعیت خوبی را نصیب خود کرد که در نهایت ضربه نهایی‌اش در اختیار بیرانوند قرار گرفت.
  دقیقه 82: حرکت گادوین منشا و ضربه زمینی او از پشت محوطه جریمه بدون شکل دادن خطری روی دروازه استقلال راهی اوت شد.
  دقیقه 85: کمال کامیابی نیا فرصت سرزنی فوق العاده ای روی ارسال کرنر بشار رسن به دست آورد اما ضربه اش در شرایط مناسب راهی اوت شد.

نکات ویژه:
 
 • مهدی رحمتی امروز چهاردهمین دربی خود را پشت سر خواهد گذاشت تا باسابقه ترین بازیکن استادیوم آزادی در بازی امشب باشد.
  در جمع بازیکنان فعلی استقلال فرشید اسماعیلی و وریا غفوری سابقه گلزنی در دربی را در کارنامه دارند.
  در جمع بازیکنان پرسپولیس سیدجلال حسینی و علی علیپور سابقه گلزنی در دربی را در کارنامه دارند.
  در ساختار تهاجمی استقلال سه بازیکن به نام های مرتضی تبریزی، روح الله باقری و طارق همام اولین دربی خود را تجربه می‌کنند. این در حالی است که در سمت مقابل تمامی بازیکنان پرسپولیس سابقه حضور در دربی در کارنامه دارند.
  این سومین رویارویی وینفرد شفر و برانکو ایوانکوویچ در بزرگترین دربی آسیاست. در دو بازی گذشته هر یک از آنها یک پیروزی را نصیب خود کرده اند.
  پژمان منتظری بعد از سال‌ها طعم حضور در دربی را خواهد چشید. او فصل گذشته بعد از سال ها دوری از ایران بار دیگر پیراهن این تیم را برتن کرد اما به دلیل مصدومیت در دربی رفت غایب بود و در دربی برگشت نیمکت نشین زوج مجید حسینی و روزبه چشمی شد.
  کاپیتان های دو تیم استقلال و پرسپولیس هر کدام به دلایلی عجیب از سوی کارلوس کی‌روش از تیم ملی دور مانده‌اند تا از این حیث مشترک باشند.
  استقلال در این بازی در شرایطی برابر پرسپولیس قرار گرفته که هفت بازیکن ملی پوش در ترکیب خود دارد و در سمت مقابل دو بازیکن پرسپولیس در اردوی تیم ملی عراق و ایران حضور یافته بودند.
  در صحنه خطای روی ماهینی در دقیقه 16، برانکو به همراه کادرفنی تیم پرسپولیس به شدت علیه فغانی موضع گرفتند. در این میان اعتراض های مارکو بدنساز پرسپولیس شدت بیشتری هم داشت و داور او را به سمتش فرا خواند و اینطور به نظر می رسید که مارکو را اخراج کند اما فغانی به یک تذکر اکتفا کرد.
 

در پایان نیمه، برانکو و شفر هر کدام اعتراض شان را به شکلی به تیم داوری نشان دادند. شفر با لبخندی ملیح به سمت داور چهارم رفت و نکات مدنظر را منتقل کرد و سپس راهی رختکن شد.
 • پس از شوت علی علیپور در دقیقه 50، مهدی رحمتی به شدت به مدافعانش اعتراض کرد و از آن ها خواست اجازه شوتزنی به قرمزها را ندهند.
   بازی در دقیقه 55 برای دقایقی متوقف شد. خطای مرتضی تبریزی و در ادامه برخورد خلیل زاده با مهاجم استقلال با اعتراض هواداران استقلال و پرتاب اشیا به زمین همراه شد که این اقدام باعث شد تا فغانی بازی را قطع کند. در نهایت روزبه چشمی  و باقری هواداران تیم خود را به آرامش دعوت کردند تا بازی دوباره به جریان بیفتد.
نفت مسجدسلیمان 0- سپاهان 2؛ صدر زرد شد
تیم سپاهان با دو گل کی روش استنلی موفق شد نفت مسجدسلیمان شکست دهدو به صدرجدول لیگ برتر صعود کند.  تیم نفت مسجدسلیمان و سپاهان اصفهان عصر امروز در شرایطی به مصاف هم رفتند که هردو تیم برای برد تلاش می کردند.در این بازی شاگردان امیر قلعه نویی که می دانستند با کسب 3 امتیاز صدرنشین می شوند بازی منطقی ای را انجام دادندو در نهایت با نتیجه دو بر صفر پیروز شدندو به هدفشان رسیدند.
هفته هشتم لیگ برتر؛ پنجشنبه 6 مهرماه 1397
ورزشگاه شهید بهنام محمدی مسجدسلیمان،تماشاگر: حدود 5 هزار نفر
داور: حسن اکرمی    کمک ها: بابک عباسقلی‌زاده و علی‌اکبر عظیم‌پور    داور چهارم: روح‌الله شریفی
 
نفت مسجدسلیمان: میلاد فراهانی – مجتبی بیژن، موسی کولیبالی، میلاد خدایی اصل، اسماعیل شریفات، حکیم نصاری، سید پیمان میری، محمد حسینی، محمود قائدرحمتی، یوسف وکیا(74- حسین دوستدار)، علیرضا علی زاده.
 
سپاهان: پیام نیازمند، سعید آقایی، عزت پورقاز، خالد شفیعی، محمد ایران پوریان، مهدی کیانی، سجاد شهباززاده(46- میلاد سرلک)، ولادیمیر کومان(69- محمد کریمی)، ساسان انصاری(93- مهدی رحیمی)، مهرداد محمدی و استنلی کی روش.
سرمربی: امیر قلعه نویی
 
اخطار:
کی روش استنلی(20) ولادیمیر کومان(43) مهدی کیانی(59) از سپاهان
 
شرح گل:
یک بر صفر سپاهان(کی روش استنلی): ارسال هافبک چپ سپاهان روی دروازه نفت با ضربه سر ویرانگر و دقیق کی روش استنلی وارد دروازه تیم خوزستانی شد.
دو بر صفر سپاهان(کی روش استنلی): در دقیقه 76 ارسال دقیق محمد ایرانپوریان از جناح راست روی سر کی روش استنلی فرود آمد تا او با ضربه ای خوب دروازه نفت را برای بار دوم باز کند.
 
بهترین بازیکن زمین؛ کی روش استنلی
مهاجم برزیلی سپاهان که روی هوا یکی از بهترین های لیگ محسوب می شود، در بازی امروز با نفت مسجدسلیمان روی پرش های عالی و ضربات سر خوب خود دو گل برای سپاهان به ثمر رساند. او به غیر از این دوگل چند بار دیگر نیز خط دفاع نفت را آزار داد و توانست عملکرد خوبی بر جای بگذارد.
 
اتفاق ویژه؛ صدرجدول در تسخیر زردها
سپاهان با بردی که امروز به دست آورد، 16 امتیازی شد و با تفاضل گل بهتر نسبت به پدیده در صدرجدول رقابت های لیگ هجدهم قرار گرفت. این برد با توجه به تساوی پرسپولیس و استقلال باعث شد تا پدیده بعد از هفته ها صدر را از دست بدهد، هرچند که شاگردان یحیی گل محمدی این شانس را دارند تا فردا مقابل پارس جنوبی امتیاز بگیرند و بار دیگر به صدر برگردند.
{ADVERTISE_DOC_LOCATION_12_BLOCK}