به روز شده در ۱۳۹۸/۰۳/۲۹ - ۱۴:۳۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۱۹ ساعت ۱۰:۲۲
کد مطلب : ۱۶۱۸۳۵

پمپئو: تا زمانیکه ایران در سوریه حضور دارد، یک دلار هم برای بازسازی نمی‌دهیم

گروه بین‌الملل: وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا با تبیین راهبرد جدید واشنگتن در قبال بحران سوریه اعلام کرد تا زمانی که ایران در این کشور حضور دارد، حتی یک دلار به بازسازی سوریه کمک نخواهد کرد.
پمپئو: تا زمانیکه ایران در سوریه حضور دارد، یک دلار هم برای بازسازی نمی‌دهیم
مایک پامپئو، در جریان یک سخنرانی در جمع کارگزاران موسسه یهودیان برای امنیت ملی آمریکا گفت: «امروز روند جنگ در سوریه عوض شده است. دولت بشار اسد به لطف حمایت‌های ایران و روسیه کنترل خود را گسترش داده و داعش، اگرچه کاملا نابود نشده اما تنها سایه‌ای از دولت اسلامی است.» وی با توجه به تغییرات در میدان نبرد سوریه و توازن قوا در جنگ داخلی ۷ ساله افزود: «شرایط جدید، آمریکا را به تغییر رویکرد در قبال سوریه موظف می‌کند. [مبارزه] با داعش کماکان هدف اول ما در این کشور است اما تنها هدف ما نیست.»

دولت بشار اسد با حمایت ایران از سال ۲۰۱۳ توانست شماری از مناطق تحت تصرف مخالفان را به کنترل خود درآورد. با وجود حمله مخالفان اسلام‌گرا به استان ادلب در مارس سال ۲۰۱۵، ورود مستقیم روسیه به میدان نبرد در سپتامبر همان سال، پیروزی های بزرگی را نصیب ارتش سوریه و متحدانش کرد. در سه سال گذشته نیروهای حامی دمشق موفق به بازپس‌گیری حومه دمشق، حمص، حلب و جنوب سوریه از داعش و شورشیان مسلح عمدتا اسلام‌گرای دیگر شده اند.

با وجود عدم تمایل دونالد ترامپ برای ادامه حضور نظامی حتی محدود در سوریه، مشاوران و شرکای اروپایی رئیس جمهوری آمریکا از جمله امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، وی را برای نگاه داشتن دست‌کم ۲ هزار سرباز آمریکایی در این کشور، متقاعد کردند. حضور پررنگ ایران و شبه‌نظامیان مورد حمایت تهران در سوریه و تهدید امنیت اسرائیل، دلیل عمده ادامه عملیات ایالات متحده در این کشور جنگ زده است.
مرجع : ایسنا