به روز شده در ۱۳۹۸/۰۲/۳۱ - ۱۵:۱۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۲۰ ساعت ۱۷:۰۴
کد مطلب : ۱۶۱۹۲۴

2 کتاب درباره داعش

2 کتاب درباره داعش
«در بارگاه خلافت: زیست نامه جامع داعش و گروه های تکفیری» و «مدیریت توحش: واکاوی نظام نظری داعش و سایر گروه‌های مشابه از نگاه ابوبکر ناجی» عنوان دو کتاب از یک مجموعه سه جلدی است که در اردیبهشت ماه 97 از سوی انتشارات سرایی و با ترجمه "محمد حسین باقی" روانه بازار شد.

جلد سوم به دلایلی همچون گرانی کاغذ و غیره بیش از یکسال است که در مرحله حروف‌چینی متوقف مانده است. مترجم این مجموعه سه جلدی از سال نود و سه شمسی که بحث جهاد نکاح در سوریه مطرح شد در حال تهیه و ترجمه گزارش‌هایی در روزنامه «دنیای اقتصاد» از گروه‌های تکفیری فعال در سوریه بود. مترجم معتقد است که این مجموعه «داده محور» است به این معنا که هر کجا احساس کرده نیازی به ارائه اطلاعات در مورد افراد، شخصیت‌ها، مکان‌ها و غیره هست، اطلاعات مفصلی در پاورقی آورده تا خواننده نیازی به رجوع به منابع دیگر نداشته باشد.
دو جلد کتاب مفید درباره داعش
این روزنامه‌نگار می‌افزاید: «متن انگلیسی که جلد اول «در بارگاه خلافت» از آن ترجمه شده است حدود هزار صفحه بود اما از آنجا که در پاورقی‌ها راجع به موضوعات، افراد، شخصیت‌ها، مکان‌ها و غیره اطلاعات زیادی داده بودم، ترجمه کل کتاب تکرار مکررات می‌شد چرا که کامل‌تر آن را در قالب توضیحات و پیوست‌ها و پاورقی‌ها آورده بودم. بنابراین، به ترجمه فقط هفت فصل از آن کتاب هزار صفحه‌ای مبادرت ورزیدم». «در بارگاه خلافت» نهصد و هشت صفحه بوده و مشتمل است بر دوازده فصل (هفت فصل ترجمه متن انگلیسی است و پنج فصل افزوده مترجم است) و نُه پیوست.

جلد دوم «مدیریت توحش» نوشته ابوبکر ناجی است که از استراتژیست‌های اصلی القاعده و رهبر تبلیغات و عملیات خارجی این گروه بود. در این ترجمه، مقدمه‌ای مفصل در مورد ناجی، عملکرد و دیدگاه‌هایش به علاوه پیش‌درآمدی مفصل‌تر در مورد داعش نوشته شده که آن را ترجمه‌ای متفاوت می‌سازد. مترجم در ترجمه این کتاب، متن انگلیسی و عربی را پیش رو داشته و با تطبیق آنها، مبادرت به ترجمه فارسی کرد.
دو جلد کتاب مفید درباره داعش
کتاب «مدیریت توحش» را «قرآن جهادیون»، «دستورالعملی برای تأسیس خلافت» و «راهبردی برای القاعده» می‌نامند. شاهکار ناجی همین کتاب است. این کتاب «مانیفست» جهادیون در راستای تأسیس خلافت و تسخیر جهان بود. این کتاب چنان خشونت را تئوریزه می‌کند که گویی هر گروهی در هر میانگین سنی می‌تواند آن را بخواند و به کارش بندد.

این کتاب دستورالعمل یا کتاب راهنمایی برای گروه‌هایی مانند داعش و بوکوحرام و غیره محسوب می‌شود. اگر بن‌لادن منادی «جهاد علیه غرب» بود و با حمله یازدهم سپتامبر، لااقل در برهه‌ای، تومار جهادیون را پیچید و آنها را زیرزمینی کرد اما ناجی به دنبال «جهاد جهانی» بود که شامل «غرب کافر» و «مسلمانان مرتد» و «دست‌نشانده غرب» می‌شد. ناجی معتقد بود که بن‌لادن در انجام حمله یازده سپتامبر مرتکب خطا شده؛ به‌عبارت‌دیگر او معتقد بود که جهادیون با حمله یازده سپتامبر «رو دست» خورده‌اند زیرا به‌جای اینکه آنها غرب را هدف قرار دهند، این غرب است که جهادیون را در هرکجای جهان شکار می‌کند. این کتاب با افزوده‌های مترجم (مقدمه و پیش در آمد مفصل) 294 صفحه است.

«در بارگاه خلافت» با قیمت 90 هزار تومان و «مدیریت توحش» با 40 هزار تومان قیمت‌گذاری شده است. خوانندگان برای تهیه این دو کتاب می‌توانند از طریق این انتشاراتی ها مبادرت به خرید کنند:
انتشارات سرایی: 22563458
پیامک درخواست: 09903712018
پخش ققنوس:66408640/66460099/66969183
پخش پیام امروز: 66486535 / 66491887
مرجع : عصر ایران
برچسب ها: داعش