به روز شده در ۱۳۹۸/۰۴/۰۵ - ۱۳:۳۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۲۱ ساعت ۱۷:۴۰
کد مطلب : ۱۶۲۰۲۸
سازمان ملل خواهان روشن شدن سرنوشت خاشقجی شد

ترامپ: اگر عربستان در قتل خاشقجی دست داشته باشد تنبیه خواهد شد

گروه بین‌الملل: رئیس‌جمهور آمریکا، به عربستان سعودی در صورت دست داشتن در ناپدید شدن جمال خاشقچی هشدار داد.
ترامپ: اگر عربستان در قتل خاشقجی دست داشته باشد تنبیه خواهد شد
دونالد ترامپ در مصاحبه با شبکه سی بی اس درباره اینکه آیا جمال خاشقچی کشته شده است؟ و اینکه آیا محمد بن سلمان دستور قتل وی را صادر کرده است گفت: هنوز کسی این را نمی‌داند و این موضوع در دست بررسی است. تا این لحظه آنها این ادعا را رد کرده‌اند. به زودی پاسخ آن را خواهیم فهمید. ممکن است کار آنها باشد؟ بله (ممکن است). عربستان سعودی ممکن است پشت ناپدید شدن روزنامه‌نگار سعودی باشد. وی تهدید کرد که اگر سعودی‌ها پشت این قضیه باشند در صورت اثبات تنبیه سختی در نظر خواهیم گرفت».

ترامپ در ادامه افزود: اگر سعودیها این روزنامه نگار را کشته باشند، آمریکا بسیار ناراحت خواهد شد اگرچه ریاض تاکنون این ادعاها را رد کرده است. وی در پاسخ به این سوال که «اگر کار آنها باشد گزینه‌های شما چیست؟ آیا عربستان را تحریم می‌کنید» نیز گفت: بستگی دارد منظور از تحریم چه باشد. آنها به ما سفارش تجهیزات نظامی می‌دهند. هر کسی در جهان دنبال این سفارشها است. چین دنبال آن است. روسیه دنبال آن است. ما هم همینطور. ما این سفارشها را گرفته‌ایم. همه سفارشها را. ترامپ در واکنش به این سوال که آیا این سفارها را لغو می‌کنید گفت: من این سفارشها را لغو نمی‌کنم. من قصد ندارم به مشاغل در آمریکا آسیب بزنم بلکه راههای دیگری برای مجازات آنها وجود دارد.

سازمان ملل خواهان روشن شدن سرنوشت خاشقجی شد
آنتونی گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد خواهان مشخص شدن جزئیات سرنوشت جمال خاشقجی شده است. گوترش گفته است "اتفاقاتی نظیر این در دنیا زیاد افزایش یافته" (قتل و ناپدیدشدن روزنامه‌نگاران) و باید جزئیات ابعاد آن به زودی مشخص شود. گوترش گفت نگرانی او این است که انگار چنین کارهایی به امری رایج و عادی تبدیل شده است. عربستان سعودی ادعای صدور فرمان قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد ولیعهد این کشور را رد کرده و آن را "دروغ و ادعایی بی‌پایه و اساس" خوانده است. جمال خاشقجی پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ناپدید شده است و هیچ خبری از او نیست. عبدالعزیز بن سعود بن نایف، وزیر کشور عربستان اتهاماتی که در این باره به این کشور وارد می‌شود را رد کرده است. عربستان اصرار دارد خاشقجی ساختمان کنسولگری را پس از ورود به آن در روز دوم اکتبر (ده مهر) ترک کرده است اما هیچ سند و مدرکی در این باره تا کنون ارائه نشده است. عربستان یک هیات تحقیق در این زمینه به ترکیه اعزام کرده و آنها قرار است با بازرسان ترکیه در این باره همکاری کنند. وزیر کشور عربستان گفته است کشورش "خواهان کشف حقیقت است."

با تشدید درخواست‌ها برای مشخص شدن سرنوشت خاشقجی، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه هم نگرانی عمیق خود را در این باره ابراز کرده و از عربستان خواسته است هر چه زودتر در این باره شفاف‌سازی کند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا هم گفته است برای پیگیری سرنوشت خاشقجی به زودی با ملک سلمان، پادشاه عربستان تماس خواهد گرفت. در همین حال استیون منوچین، وزیر دارایی آمریکا گفته است که او در نشست سرمایه‌گذاری در ریاض شرکت خواهد کرد. شماری از نهادهای بین‌المللی و شرکت‌ها و افراد سرشناس دنیای تجارت گفته‌اند به دلیل وقایع اخیر از حضور در این نشست انصراف می‌دهند. در تازه‌ترین مورد جیم کیم، رئیس بانک جهانی گفته است که به این نشست نمی‌رود.
برچسب ها: دونالد ترامپ