کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

کارزار چندوجهی فشار بر ایران راه‌اندازی کرده‌ایم

پمپئو: ترامپ دنبال جنگ در خاورمیانه نیست

24 مهر 1397 ساعت 13:19

گروه بين‌الملل: وزیر خارجه آمریکا در یادداشتی در یک مجله آمریکایی به تشریح دکترین سیاست خارجی رئیس‌جمهور کشورش پرداخته و نوشته واشنگتن قصد ورود به یک درگیری نظامی دیگر در خاورمیانه را (غرب آسیا) ندارد.


مایک پامپئو  در مقاله‌ای که روز سه‌شنبه در  مجله «فارن‌افرز» با عنوان «مقابله با ایران» منتشر کرده، به تشریح سیاست خارجی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا پرداخته است. پامپئو در این مقاله، آنچه به گفته وی «حومت‌های قانون‌گریز» خوانده شده را چالش جدید پیش روی آمریکا توصیف و ادعا کرده ایران و کره شمالی اصلی‌ترین حکومت‌های اینچنینی در دنیا هستند. او ادعا کرده تهران و پیونگ‌یانگ چندین دهه به دنبال برنامه‌های تسلیحات هسته‌ای بوده‌اند. پامپئو ادعا کرده توافق دولت قبلی آمریکا یا «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) نتوانسته به «بلندپروازی‌های هسته‌ای» ایران پایان دهد. وی می‌نویسد: «در واقع، چون ایران می‌دانست که دولت اوباما حفظ برجام را به هر چیزی دیگر ترجیح خواهد داد این توافق موجب ایجاد حس مصونیت در ایران شده و به آن امکان داد حمایت خود را از فعالیت‌های مخرب افزایش دهد.»


پامپئو در بخش دیگر این مقاله، در توضیح درباره دکترین سیاست خارجی ترامپ نوشته است: «رئیس‌جمهور ترامپ هم در جریان مبارزات انتخاباتی و هم از زمان روی کار آمدن به صراحت اهمیت رهبری جسورانه آمریکا و قائل شدن اولویت برای منافع امنیتی ایالات متحده را مورد تأکید قرار داده است.»

اخطار به ایران و کره شمالی
رئیس‌ دستگاه دیپلماسی امریکا اضافه کرده است: «امروز، هم کره شمالی و هم ایران اخطار گرفته‌اند که ایالات متحده اجازه نخواهد داد رفتارهای بی‌ثبات‌کننده آنها عنان‌گسسته باقی بماند.» او ضمن اشاره به آنکه دولت ترامپ کارزاری برای «فشار حداکثری» علیه ایران راه انداخته، نوشته ترامپ به دنبال درگیری نظامی درازمدت در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) یا هیچ منطقه دیگری نیست.

پامپئو می‌نویسد: «با این وجود پرزیدنت ترامپ به دنبال راه‌اندازی یک درگیری نظامی دیگر توسط آمریکا در خاورمیانه یا هیچ منطقه دیگری است. او آشکارا درباره تبعات هراس‌آنگیز حمله سال 2003 به عراق و مداخله نظامی سال 2011 در لیبی صحبت کرده است.» او در ادامه نوشته است: «کارشناسان ممکن است بیم داشته باشند که این دولت آمریکا را به وارد جنگی دیگر کند، اما مشخص است که آمریکایی‌ها رئیس‌جمهوری دارند که در عین اینکه ابایی برای استفاده از قوای نظامی ندارد، مشتاق به استفاده از آن هم نیست.»

قوای نظامی آمریکا
وزیر خارجه آمریکا تمایل به گفت‌وگو با دشمنان آمریکا را یکی دیگر از جنبه‌های دیپلماسی ترامپ دانسته است: «یکی دیگر از جنبه‌های مهم دیپلماسی رئیس‌جمهور، تمایل او برای گفت‌وگو با سرسخت‌ترین دشمنان ایالات متحده است. همان‌طور که او در ماه جولای گفت "دیپلماسی و تعامل به مناقشه و تخاصم ارجحیت دارد."»

دیپلماسی ترامپ برای گفت و گو با دشمنان
پامپئو ادعا کرده توافق هسته‌ای آتی آمریکا با کره شمالی، توافقی قوی‌تر نسبت به توافق هسته‌ای برجام با ایران خواهد بود. او ادعا کرده چنین توافقی با کره شمالی، به خلع کامل سلاح‌های هسته‌ای این کشور در مراحل نهایی منجر خواهد شد و مکانیسم‌هایی قوی‌تر نسبت به برجام برای راستی‌آزمایی‌ از آن مستقر می‌شوند. وزیر خارجه آمریکا در این یادداشت همچنین خاطرنشان کرده ترامپ در می 2018 (اردیبهشت 97) آمریکا را از توافق هسته‌ای برجام خارج کرده زیرا این توافق در راستای منافع ایالات متحده یا متحدان و شریکان این کشور نبوده است.

کارزار چندوجهی اعمال فشار بر ایران
پامپئو نوشته ترامپ به جای توافق هسته‌ای ایران یک کارزار چند وجهی برای اعمال فشار بر ایران راه‌اندازی کرده است. او نوشته در دولت ترامپ، ایالات متحده 17 دور تحریم‌های مرتبط با ایران علیه 147 فرد و شرکت مرتبط با ایران معرفی کرده است. وزیر خارجه آمریکا درباره هدف تحریم‌ها نوشته است: «هدف این تحریم‌ها این است که رژیم ایران وادار به انتخاب شود: اینکه سیاست‌هایی که به ایجاد این تحریم‌ها منجر شدند را متوقف کند یا آنها را ادامه دهد.»


کد مطلب: 162277

آدرس مطلب :
http://www.baharnews.ir/news/162277/پمپئو-ترامپ-دنبال-جنگ-خاورمیانه-نیست

بهار نیوز
  http://www.baharnews.ir