به روز شده در ۱۳۹۹/۰۳/۱۴ - ۱۸:۵۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۰۴ ساعت ۱۶:۳۶
کد مطلب : ۱۶۳۱۲۶

روسیه: دلیلی ندارد روایت عربستان از قتل خاشقجی را باور نکنیم

گروه بین‌الملل: سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه می‌گوید دلیلی وجود ندارد که ادعای عربستان سعودی مبنی بر نقش نداشتن خاندان سعودی در قتل جمال خاشقجی را نپذیرفت.
روسیه: دلیلی ندارد روایت عربستان از قتل خاشقجی را باور نکنیم
دمیتری پسکوف، امروز جمعه به خبرنگاران گفت: «هیچ کس دلیلی ندارد که به آن‌ها (خاندان سعودی) اعتماد نکند.» عربستان سعودی تاکنون چندین مرتبه روایت خود از ماجرای ناپدید شدن و قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد در کنسولگری این کشور در استانبول را تغییر داده است؛ در حالی که ریاض در ابتدا هرگونه اطلاع از سرنوشت خاشقجی را رد می‌کرد، پس از فشار رسانه‌ها و افکار عمومی جهان پذیرفت که این شهروند سعودی در کنسولگری این کشور به قتل رسیده است. روایت این قتل هم از درگیری با ماموران کنسولگری در ابتدا، به قتل در جریان بازجویی و سپس قتل از پیش برنامه‌ریزی شده تغییر کرد.

هفته گذشته و در حالی که احتمال اعمال مجازات از سوی ایالات متحده آمریکا و برخی کشورهای اروپایی علیه ریاض مطرح شد و بسیاری از مقام‌های دولتی و مدیران شرکت‌های چندملیتی مجمع اقتصادی «ابتکار عمل برای سرمایه‌گذاری آینده» عربستان را تحریم کردند، هیات اقتصادی روسیه به ریاست پسکوف در این نشست شرکت کرد. سخنگوی کاخ کرملین در آن نشست گفته بود: «قاتلان جمال خاشقجی باید مجازات شوند اما نمی‌‌توان از اصلاحات اقتصادی اجتماعی سعودی چشم‌پوشی کرد.»

اردوغان: عربستان محل جنازه جمال خاشقجی را اعلام کند
رئیس‌جمهور ترکیه می‌گوید که عربستان سعودی باید محل جنازه جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی که در کنسولگری این کشور در استانبول به قتل رسیده است را اعلام کند. رجب طیب اردوغان، در سخنرانی خود در جمع اعضای حزب عدالت و توسعه در آنکارا از مقامات ریاض خواست تا هویت «همدستان محلی» این قتل را را نیز اعلام کنند. در روزهای گذشته پلیس ترکیه خواستار بازرسی چاه کنسولگری عربستان در استانبول شده بود. با وجود انتشار گزارشاتی مبنی بر مخالفت مسئولان کنسولگری با این موضوع، عربستان اجازه این بازرسی را صادر کرد. رئیس جمهوری ترکیه ضمن تاکید بر نقش تلاش پلیس و تحقیقات ترکیه در مشخص شدن ابعاد قتل آقای خاشقجی از عربستان خواست تا ۱۵ فردی که از سوی مراجع قضایی ترکیه به عنوان مضنون این قتل شناخته شده‌ اند را به ترکیه تحویل دهد. وی افزود: «چه کسی دستور داد تا این ۱۵ نفر وارد ترکیه شوند؟» وی همچنین با اشاره به اینکه ۱۸ نفری بازداشت شده در عربستان، کلید حل این پرونده هستند، گفت که این افراد قاتل جمال خاشقجی را می‌شناسند. اردوغان افزود که مهم این است که چه کسی دستور قتل را صادر کرده است.

گزارشگر ویژه سازمان ملل: خاشقجی قربانی اعدام فراقضایی شد
گزارشگر سازمان ملل متحد می‌گوید که جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی قربانی اعدام فراقانونی شده و طراحان آن «به اندازه‌ای قدرت داشتند» که بتوان آنها را نماینده حکومت دانست. اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل در موضوع اعدام‌های فراقانونی، روز پنجشنبه در مقر سازمان ملل در نیویورک گفت که برای رسیدن به این نتیجه که قتل آقای خاشقجی یک «اعدام فراقانونی» بوده، نیازی به مشخص شدن هویت افراد مرتبط با این جنایت نبوده است. خانم کالامارد همچنین خواستار انجام تحقیقاتی مستقل برای راستی‌آزمایی نتایج تحقیقات عربستان و ترکیه درباره پرونده قتل این روزنامه‌نگار سعودی شد.

پسر جمال خاشقجی عربستان را ترک کرد

پسر جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد حکومت ریاض که روز دوم اکتبر پس از ورود به کنسولگری کشورش در استانبول ناپدید و سربه نیست شد خاک عربستان سعودی را ترک کرده است. یکی از نزدیکان خاشقجی در گفتگو با خبرگزاری رویترز تایید کرده است که صلاح، پسر این روزنامه نگار مفقود موفق به ترک خاک کشورش شده است. این خبر از سوی مدیر بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر تایید شده است. سارا لی ویتسون دقایقی پیش به خبرگزاری فرانسه گفت: «صالح و خانواده اش اکنون در هواپیما به سر می برند و مقصد آنها واشنگتن دی سی است. گفته می شود که صلاح خاشقجی دو تابعیتی است و اجازه اقامت در خاک آمریکا را دارد اما تاکنون به دلیل محدودیت های ایجاد شده برای وی توسط ریاض نتوانسته بود از عربستان خارج شود. مسئولان عربستانی هنوز در خصوص این خبر اظهار نظری نکرده اند اما به گفته خانم ویتسون، مدیر خاورمیانه ای دیده بان حقوق بشر امکان خروج صالح از کشورش پس از آن میسر شد که ریاض بالاخره ممنوعیت سفر برای وی را لغو کرد. محمد بن سلمان، ولیعهد و ملک سلمان، پادشاه عربستان که پس از ماجرای سر به نیست شدن جمال خاشقجی تحت فشار شدید بین المللی قرار دارند روز سه شنبه در کاخ سلطنتی ریاض برای ابراز تسلیت و همدردی با خانواده روزنامه نگار مفقود، پذیرای صالح و برادر دیگرش جمال خاشقجی شده بودند.

محمد بن سلمان و دیگر مسئولان عربستانی که تا هجده روز پس از ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی روزه سکوت گرفته و سپس تحت فشارهای شدید قتل این روزنامه نگار منقد را مورد تایید قرار دادند اینک خود به عنوان اولیای دم این حادثه را «دردناک» توصیف کرده و وعده می دهند که عدالت را در باره عاملان اصلی این پرونده اجرا خواهند کرد. این درحالیست که رسانه‌های دولتی عربستان روز پنجشنبه به نقل از دادستان عمومی این کشور اعلام کردند که مرگ جمال خاشقجی، خبرنگار منتقد سعودی در استانبول از «پیش برنامه‌ریزی» شده و «با قصد قبلی»‌ انجام شده است. از سوی دیگر جامعه بین المللی هنوز توجیهات و دلایل ارائه شده از سوی ریاض را نپذیرفته و از ریاض خواسته است استدلال ها و شواهد قانع کننده و معتبرتری در باره شرایط به قتل رسیدن جمال خاشقجی ارائه کند. آخرین گزارش در این خصوص به درخواست پارلمان اروپا از کشورهای عضو برای تصویب قوانینی جهت منع فروش سلاح به عربستان در صورت اثبات نقش داشتن ریاض در این ماجرا اختصاص دارد.
مرجع : یورونیوز