به روز شده در ۱۳۹۷/۰۲/۰۳ - ۱۹:۵۹
 
۵
تاریخ انتشار : ۱۳۹۲/۰۶/۲۷ ساعت ۰۹:۵۲
کد مطلب : ۱۶۳۳۰

کدام فیلم‌ها فروختندو کدام فیلم‌هانفروختند؟

گروه فرهنگ و هنری: در تابستان سپری شده، 5 فیلم سینمای ایران میلیاردی شدند، دو فیلم در آستانه میلیاردی شدن قرار گرفتند و بقیه فیلم‌ها، دخل و خرج هم نکردند.
کدام فیلم‌ها فروختندو کدام فیلم‌هانفروختند؟
گیشه تابستانه امسال به‌لطف چندین فیلم پرفروش توانست تکانی بخورد اما سینماها هنوز با روز‌های پررونق خود فاصله‌ای بسیار زیاد دارند.

«هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند»
جدیدترین فیلم پوران درخشنده که توانسته بود شلوغ‌ترین سانس کاخ جشنواره فجر را به‌خود اختصاص بدهد، توانست به فروش دو و نیم میلیارد تومانی در تهران و شهرستان‌ها دست پیدا کند.«هیس دخترها فریاد نمی‌زنند» که در جشنواره فجر یکی از دو فیلمی بود که سیمرغ منتخب تماشاگران را دریافت کردند، در گیشه سینماهای تهران دو میلیارد تومان و در گیشه سینماهای شهرستانی یک میلیارد تومان فروش کرد.

«جا به جا»
«جا به جا» علی توکل‌نیا نیز یکی از فیلم‌های پرفروش تابستان بود که توانست یک میلیارد و 400 میلیون تومانی فروش کند. این فیلم کمدی که از اواسط مردادماه روی پرده سینماهای کشور رفت، تا روز‌های پایانی تابستان به فروش 750 میلیون تومانی در تهران و 620 میلیون تومانی در شهرستان‌ها دست یافت و توانست خود را به‌عنوان دومین فیلم پرفروش این فصل تثبیت کرد.

زبان فرانسوی، مخاطب ایرانی؛ «گذشته»
«گذشته» اصغر فرهادی که از اواسط اردیبهشت‌ماه بحث زمان اکرانش به رسانه‌ها کشیده شده بود، یکی دو روز قبل از آغاز فصل تابستان روی پرده سینماها رفت و با اینکه به‌زبان فرانسوی و با زیرنویس فارسی نمایش داده می‌شد، توانست فروش یک میلیارد و 500 میلیون تومانی داشته باشد.

فروش یک میلیارد و 200 میلیونی به نام «داریوش مهرجویی»
با آغاز فصل تابستان، فروش «چه خوبه که برگشتی» داریوش مهرجویی هم اوج گرفت و در نهایت به 900 میلیون تومان در تهران و 300 میلیون تومان در شهرستان‌ها رسید .البته بسیاری از کارشناسان، انتقادات زیادی را به «چه خوبه که برگشتی» مهرجویی وارد می‌دانستند اما او بار دیگر نشان داد که حک شدن نامش روی یک فیلم نه‌تنها می‌تواند مخاطب را به سینما بکشاند بلکه آن فیلم را یکی از پرفروش‌ترین‌های سال لقب بدهد.

«دهلیز»
«دهلیز» که در جشنواره فجر توانسته بود سیمرغ بلورین بهترین فیلم بخش «نگاه نو» را کسب کند، اگرچه در آغاز اکران نتوانسته بود آن‌طور که باید فروش مناسبی داشته باشد اما پس از مدتی با استقبال مخاطبان روبرو شد.این فیلم تا روزهای پایانی تابستان در گیشه سینماهای تهران 820 میلیون تومان و در شهرستان‌ها حدود 250 میلیون تومان فروش کرده است و باید آن را یکی دیگر از فیلم‌های میلیاردی سال به‌شمار آورد.

«پل چوبی»؛ تحریمی‌ای با چهره‌های آشنا
«پل چوبی» از دیگر فیلم‌های پرفروش تابستان و یکی از فیلم‌های تحریمی حوزه هنری بود که اکران آن از اوایل شهریورماه آغاز و در مدت 25 روز توانست به فروش 520 میلیون تومانی در تهران و 150 میلیون تومانی در شهرستان برسد. اکران این فیلم با فروش روزانه مناسب همچنان ادامه دارد و احتمالا در روز‌های آینده یکی دیگر از فیلم‌های میلیاردی سال لقب خواهد گرفت.

«هیچ‌کجا هیچ‌کس» فیلمی که انتظار فروش بیشتری از آن می‌رفت
«هیچ‌کجا هیچ‌کس» هم از جمله فیلم‌های اکران تابستان است که با توجه به بازیگران چهره‌اش انتظار فروش بسیار بیشتری از آن وجود داشت. این فیلم که از بازیگران چهره‌ای مانند محمدرضا فروتن، رضا کیانیان، مهناز افشار، صابر ابر و... بهره‌ می‌برد از اواسط مردادماه اکران شد و در مدت حدود یک‌ماه و نیم توانست 470 میلیون تومان در تهران و حدود 200 میلیون تومان در شهرستان‌ها فروش داشته باشد.«هیچ‌کجا هیچ‌کس» که اکرانش هنوز ادامه دارد، فعلا تا پایان فصل تابستان 670 میلیون تومان فروش داشته است.

فیلم‌های که نفروختند

«فرزند چهارم»
«فرزند چهارم» که با بازیگران چون مهدی هاشمی، مهتاب کرامتی، حامد بهداد و... در سومالی ساخته شده بود، حتی نتوانست به‌فروش حداقلی در گیشه دست پیدا کند و نهایتا مجبور شد با 60 میلیون تومان فروش با گیشه سینماها خداحافظی کند!«فرزند چهارم» که در اکران عیدفطر به عنوان یکی از بهترین موقعیت اکران به نمایش درآمد، از تولیداتی بود که مدیریت وقت سازمان سینمایی از آن به عنوان یکی از آثار فاخر این سازمان نام برده بودند و سال گذشته زیرنظر بنیاد سینمایی فارابی و با همکاری هلال احمر ساخته شد.

«گهواره‌ای برای مادر»
«گهواره‌ای برای مادر» که سال گذشته توانسته بود از بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر یکی دو جایزه بگیرد، در اکران موفق نبود. این فیلم که الهام حمیدی بازیگر اصلی آن بود، نتوانست در مخاطبان را جذب کرده و در نهایت پس از 24 روز اکران، 23 میلیون تومان فروش کرد و از اکران کنار رفت. «گهواره‌ای برای مادر» یکی از فیلم‌های اخلاق‌گرایی بود که بنیاد سینمایی فارابی هزینه تولیدش را تقبل کرده است.

«بی‌تابی بیتا»؛ وقتی حامد بهداد دیگر نمی‌فروشد
شاید تا دو سه سال قبل حضور حامد بهداد در یک فیلم سینمایی می‌توانست تضمین‌کننده فروش‌ آن باشد اما او در این اواخر از روز‌های اوجش فاصله گرفته است.«بی‌تابی‌ بیتا» که بهداد ایفای یکی از نقش‌های اصلی‌ آن را برعهده داشت در گیشه موفق نبود و نتوانست بیش از 200 میلیون تومان فروش داشته باشد تا فیلم مهرداد فرید علی‌رغم زمان مناسب اکرانش، با فروش بسیار نامناسبی روبرو شود.

«زبان مادری»، «یک مرد یک‌ شهر»، ‌«خودزنی» و «گلوگاه»؛ 100 میلیون تومانم آرزوست!
«خودزنی» احمد کاوری، «گلوگاه» ابراهیم معیری، «یک مرد یک شهر» حسن هدایت و «زبان مادری» قربان محمدی از دیگر فیلم‌های ناموفق یا به تعبیری شکست‌خورده اکران تابستان بودند.«خودزنی» در مدت زمان اکرانش در تیر و مرداد حدود 85 میلیون تومان، «گلوگاه» 31 میلیون تومان، «یک مرد یک شهر» 7 میلیون تومان و «زبان مادری» 6 میلیون تومان در تهران فروختند.
بخشی از آمار فروش فیلم‌ها به نقل از پخش‌کننده و برخی طبق اعلام سایت بنیاد سینمایی فارابی است.
مرجع : ایسنا

مهدی 92
۱۳۹۲/۰۶/۲۷ ۲۰:۱۶
خدا این شمال را از کشور ما دریغ نکند وگرنه کلا سینمای ما لوکیشن نداشت (130124)