به روز شده در ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ - ۱۴:۴۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۱۹ ساعت ۱۳:۰۱
کد مطلب : ۱۶۴۳۱۰
پیشنهاد ماکرون برای تشکیل ارتش اروپایی توهین‌آمیز است

ترامپ: اروپا بهتر است ابتدا سهمش را بپردازد

گروه بين‌الملل: رییس جمهوری آمریکا، پیشنهاد رییس‌جمهوری فرانسه، امانوئل ماکرون برای تشکیل یک «ارتش اروپایی» را «توهین‌آمیز» خواند.
ترامپ: اروپا بهتر است ابتدا سهمش را بپردازد
دونالد ترامپ شامگاه ۹ نوامبر (۱۸ آبان) همزمان با ورود به پاریس برای شرکت در مراسم صد سالگی پایان جنگ جهانی اول، در یک توئیت از برنامه ۱۰ کشور اروپایی برای طرح دفاع مشترک به ابتکار عمل رییس جمهوری فرانسه انتقاد کرد. رییس جمهوری آمریکا در حساب توئیتری خود نوشت: «ماکرون رییس جمهورفرانسه به تازگی پیشنهاد داده است که اروپا ارتش خود را تشکیل دهد تا بتواند از خود در مقابل آمریکا، چین و روسیه دفاع کند. بسیار توهین‌آمیز است. بهتر است اروپا ابتدا سهم عادلانه خود در ناتو را بپردازد. سهمی که آمریکا آن را به مقدار زیادی تامین می‌کند.»

ماکرون روز سه‌شنبه ۶ نوامبر در مصاحبه‌ای گفته بود کشورهای اروپایی برای تضمین دفاع از خود باید یک نیروی نظامی مشترک تشکیل دهند. وزیر دفاع فرانسه، فلورانس پارلی نیز در نشست «ابتکارعمل مداخله اروپایی» که روز چهارشنبه با حضور وزرای دفاع چند کشور اروپایی در پاریس برگزار شد، گفته بود که اروپا نمی‌تواند برای همیشه پشت دیوار دفاعی آمریکا بماند. سی‌ان‌ان به نقل از یک مقام بلندپایه فرانسوی در واکنش به سخنان رییس جمهوری آمریکا نوشت که ترامپ از سخنان آقای ماکرون «بد برداشت» کرده است.
 
این مقام بلندپایه فرانسوی درباره واکنش رییس جمهوری فرانسه به گفته‌های رییس جمهوری آمریکا گفت که احتمالا ماکرون روز شنبه خود مستقیما به ترامپ پاسخ خواهد داد.  امانوئل ماکرون اولین رهبر اروپایی نیست که معتقد است اروپا برای دفاع از خود باید بیشتر تلاش کند. دونالد توسک، رییس شورای اتحادیه اروپا بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران و پیمان اقلیمی پاریس و همین‌طور به دنبال انتقادات ترامپ از نقش مالی کمرنگ اروپا در پیمان ناتو و تهدیدات وی مبنی بر آغاز یک جنگ تجاری با اروپا گفته بود: «اروپا باید هرآنچه در توان دارد را برای حفظ رابطه و همکاری‌های دو سوی اقیانوس اطلس انجام دهد. اما در عین حال ما باید برای هر سناریوی احتمالی آماده باشیم تا بتوانیم به طور مستقل عمل کنیم.» توسک همچنین گفته بود اتحادیه اروپا «باید سپاسگزار» ترامپ باشد چرا که «به لطف او، ما دیگر از توهمات خلاص شده‌ایم.» ریاست شورای اتحادیه اروپا افزوده بود: «با در نظر گرفتن تصمیمات اخیر رییس جمهور ترامپ، باید گفت با همچین دوستانی، دیگر به دشمن احتیاجی نیست.»
برچسب ها: دونالد ترامپ