به روز شده در ۱۳۹۸/۰۵/۲۹ - ۱۷:۱۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۲۳ ساعت ۱۱:۴۳
کد مطلب : ۱۶۴۶۲۶

ابداع ماده روان‌کننده با الهام از کرم خاکی

گروه علم و فناوری: محققان موسسه مواد جدید "لیبنیز"(Leibniz) با الهام از کرم‌های خاکی موفق به ابداع ماده‌ای شده‌اند که مانند کرم‌ها می‌تواند اطراف خود را لغزنده کند.
ابداع ماده روان‌کننده با الهام از کرم خاکی
حتی اگر شما از کرم‌های خاکی چندش‌تان می‌شود، باید گفت که این موجودات به رغم اینکه در خاک زندگی می‌کنند، معمولا کاملا تمیز هستند.این تمیزی به این دلیل است که آنها به طور مداوم یک لایه مخاط روان کننده ترشح می‌کنند که باعث می‌شود از چسبیدن خاک به بدن‌شان جلوگیری کند.دانشمندان اکنون این کیفیت را در یک ماده جدید که می‌تواند کاربردهای متعددی داشته باشد، شبیه‌سازی کرده‌اند.این مواد پلیمری لاستیکی توسط یک تیم در موسسه مواد جدید "لیبنیز" آلمان ساخته شده است. این ماده در سطح خود منافذ کوچکی دارد که حاوی قطرات روغن سیلیکون است.این روغن در حالت عادی داخل پلیمر باقی می‌ماند، اما هنگامی که فشار اعمال شود، قطره‌های روغن تغییر شکل می‌دهند و به این ترتیب از منافذ ماده بیرون می‌زنند و روی سطح ماده می‌آیند که موجب ایجاد حالت مشابه با لغزندگی بدن کرم‌های خاکی می‌شود. این روغن یک لایه روان‌کننده را تشکیل می‌دهد که ماده را مانند کرم خاکی از چسبیدن مواد اطراف مصون نگه می‌دارد.

جالب اینجاست که سطح این ماده برخلاف تصور، بسیار خشک و زبر است و صاف نیست. این ویژگی در واقع اثر روان‌کاری را افزایش می‌دهد، زیرا به روغن اجازه می‌دهد بهتر به پلیمر بچسبد.در حقیقت، زمانی که هر دو نسخه زبر و صاف از این ماده مورد آزمایش قرار گرفت، روغن سیلیکون روی سطح زبر، اصطکاک کمتری به همراه داشت.این ماده می‌تواند در هر شرایطی که در آن اشیاء باید در میان ساختارهای جامد لیز بخورند، قابل استفاده باشد. به علاوه ممکن است در برنامه‌های زیست پزشکی نیز کاربرد داشته باشد، زیرا میکروب‌ها روی سطوح رشد می‌کنند و این ماده می‌تواند از چسبیدن آنها به سطوح جلوگیری کند.مقاله‌ای در مورد این تحقیق که توسط دکتر "جیاکسی کوی" رهبری شد، در مجله Advanced Materials منتشر شده است.
مرجع : ایسنا
برچسب ها: کرم خاکی