به روز شده در ۱۳۹۸/۰۳/۰۴ - ۱۰:۱۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۲۴ ساعت ۲۳:۵۲
کد مطلب : ۱۶۴۷۳۳
آمریکا ۱۷ شهروند عربستان را در پیوند با قتل خاشقجی تحریم کرد

دادستان کل عربستان خواستار اعدام قاتلان خاشقجی شد

گروه بين‌الملل: دادستانی عربستان خواستار صدور حکم اعدام برای پنج متهم قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی، در کنسولگری عربستان در استانبول شده است.
دادستان کل عربستان خواستار اعدام قاتلان خاشقجی شد
شلعان شلعان، معاون دادستان کل عربستان هم در این رابطه گفت: ۲۱ تن در رابطه با این پرونده دستگیر شده‌اند، ۱۱ تن به صدور دستور و دست داشتن در عملیات قتل وی متهم شده‌اند که ۵ تن از این افراد به اتهام مشارکت در این جنایت به اعدام محکوم شده‌اند. وی افزود: معاون رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان که رئیس تیم مذاکره کننده مسئول بازگرداندن خاشقجی از استانبول بوده، دستور قتل وی را در صورت راضی نشدن وی به بازگشت داده بود. جنایتکاران پس از قتل خاشقجی مجبور شدند بدن وی را تکه تکه کنند.

 شلعان شلعان، معاون دادستان کل عربستان
به گفته  شلعان تحقیقات نشان داده که جسد خاشقجی بعد از قطعه قطعه شدن به همدستی در استانبول تحویل داده شده است. با چهره‌نگاری تصویری از همدست ترکیه‌ای بدست آورده‌ایم که آن را تحویل آنکارا خواهیم داد. شلعان گفت که محل جسد خاشقجی هنوز معلوم نشده است. طبق اعلام دادستانی عربستان خاشقجی بعد از درگیری و مشاجره و بازداشت و تزریق مواد بیهوشی کشته شده است. دادستانی اعلام کرد، ماموریت اصلی تیم سعودی بازگرداندن خاشقجی بود.

در همين حال، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه ۱۷ شهروند عربستانی را در ارتباط با قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد ریاض، تحریم کرد. نام سعود القحطانی دستیار بلند پایه محمد بن سلمان، ماهر مطرب از وابستگان به القحطانی، محمد العتیبی کنسول عربستان سعودی در زمان وقوع قتل و ۱۴ فرد دیگر در سیاهه این تحریم‌ها دیده می‌شود. با این حال نام ژنرال عسیری که مقامات ریاض پیشتر گفته بودند دستور عملیات قتل جمال خاشقجی را صادر کرده در این لیست دیده نمی‌شود.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده است که این افراد به دلیل نقض جدی حقوق بشر و فساد مورد تحریم قرار گرفته‌اند. استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا در این مورد گفت: «ایالات متحده آمریکا همچنان به شدت تلاش می‌کند تا همه حقایق در این مورد روشن شود و تمام کسانی که مسئولیت این اقدام بر عهده آنهاست برای تحقق عدالت پاسخگو شوند.» وی همچنین گفت که دولت عربستان سعودی باید هدف قرار دادن مخالفان سیاسی و روزنامه نگاران را پایان دهد.
 
بر اساس این تحریم‌ها، هر گونه اموال یا منافعی که این افراد در داخل ایالات متحده آمریکا داشته باشند مسدود می‌شود. علاوه بر این معامله با این افراد و یا با شرکت‌هایی که ۵۰ درصد یا بیشتر سهم آنها به این افراد تعلق دارد ممنوع شده است. جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد دولت عربستان سعودی روز دوم اکتبر برای دریافت مدارک طلاقش به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرد اما هیچ گاه از این کنسولگری خارج نشد.