به روز شده در ۱۳۹۸/۰۲/۲۹ - ۱۸:۵۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۲۶ ساعت ۱۱:۲۸
کد مطلب : ۱۶۴۸۱۸

کودکان کوهستان

عکس: محمد اصغری
کودکان کوهستان
گروه عکس: استان لرستان دارای ۹ شهرستان است که اکثر شهرستان های آن مابین کوه ها واقع شده اند.یکی از بزرگترین مشکلات این منطقه راه های دشوار بین کوه های بلند برای رسیدن به روستاها است و مردم کلید اصلی حل مشکلات خود را در ایجاد راه ها میدانند.راه هایی که با نبودشان آرزو های بزرگ کودکان را محدود به روستایشان کرده است.با ساختن راه ها لوله های آب رسانی ، برق ، و امکانات رفاهی به این مناطق خواهد آمد و امکان تحصیل برای کودکان فراهم میشود.روستای پزعلیا-بخش ذلقی غربی - شهرستان الیگودرز-استان لرستان-زهرا و عاطفه حسنی برای رفتن به مدرسه بر روی سنگ ایستاده و منتطردوستشان هستند.
....
روستای پزعلیا-بخش ذلقی غربی - شهرستان الیگودرز-استان لرستان-زهرا و عاطفه حسنی برای رفتن به مدرسه بر روی سنگ ایستاده و منتطردوستشان هستند.
روستای پز علیا- بخش ذلقی غربی - شهرستان الیگودرز-استان لرستان-محترم 11 ساله، کلاس پنجمی با دوستانش زهرا و عاطفه حسنی در حال حرف زدن هستند.محترم دیگر به کلاس نمیرود.
روستای درچین- بخش ذلقی غربی - شهرستان الیگودرز-استان لرستان-کودکان برای این که خانواده آنها از انار ترشی درست میکنند و هم برای خود و هم از فروش آن مبلغی برای زندگی خود دریافت میکنند روزانه چندین ساعت برای پیدا کردن وکندن آن دور از خانه در مسیر های دشوار میگذرانند.
روستای دست گرد-بخش ذلقی شرقی- شهرستان الیگودرز-استان لرستان-کودکان برای بازی در محیط بازیشان از سرازیری خانه های متروک به پایین جاده می آیند.
روستای دست گرد-بخش ذلقی شرقی- شهرستان الیگودرز-استان لرستان-کودکان دستگرد با کشیده شدن برق به روستای آنها در کنار و روی دکل های برق بازی میکنند.
کودکان کوهستان
روستای قلعه سر-بخش ذلقی شرقی - شهرستان الیگودرز-استان لرستان بازی بچه ها با لاستیک دوچرخه خراب شده خود.
روستای درچین- بخش لقی غربی -شهرستان الیگودرز-استان لرستان-قاب عکس یکی از خانه های روستای درچین.
روستای درچین- بخش ذلقی غربی- شهرستان الیگودرز-استان لرستان-علی فریدونی 10 ساله،کلاس سوم ابتدایی ،علی بر روی پنل های خورشیدی که بر اثر ریختن دیوار خانه شکسته است بعد از کار سخت بر روی آنها استراحت میکند.
روستای حر آباد-بخش پیشکوه - شهرستان الیگودرز-استان لرستان-امیر محمد افروغ در حال درست کردن آنتن تلویزیون خانه.
روستای پزعلیا-بخش ذلقی غربی - شهرستان الیگودرز-استان لرستان-فرزاد حسنی و دوستانش در حال پریدن از سقف خانه ای به سقف خانه های دیگر هستند.
روستای پزعلیا-بخش ذلقی غربی - شهرستان الیگودرز-استان لرستان-مسلم حسنی تا کلاس سوم درس خونده ودیگر به کلاس نمیرود و چوپانی میکند-منیره حسنی 17 ساله بعد از تمام کردن کلاس ششم بخاطر هزینه زیاد سفر برای کلاس های شبانه روزی در روستای ذلقی ترک تحصیل کرده. و رحیم حسنی 7 ساله کلاس اول میرود و او دوست دارد هر کاری که برادرش انجام میدهد او نیز انجام دهد.برادرش برای بازیگوشی بر روی درختان میرود
روستای کیش-بخش-ذلقی شرقی-شهرستان الیگودرز-استان لرستان-مهدی پارسی 11 ساله کلاس ششمی او دوست دارد که پرنده ها را آزاد کند و آرزو دارد که در آینده قاضی شود.
روستای پزعلیا-بخش ذلقی غربی - شهرستان الیگودرز-استان لرستان- رحیم حسنی 7 ساله کلاس اول میرود و او دوست دارد هر کاری که برادرش انجام میدهد او نیز انجام دهد.رحیم در حال بالا رفتن از درخت بزرگ جلوی خانه است.
روستای پزعلیا-بخش ذلقی غربی - شهرستان الیگودرز-استان لرستان-مسلم حسنی تا کلاس سوم درس خونده ودیگر به کلاس نمیرود و چوپانی میکند.
روستای درچین سفلی- بخش لقی غربی -شهرستان الیگودرز-استان لرستان-مهدی عین الهی 6 ساله کلاس اولی او پس از کندن و جمع آوری انار آنها را در آب جاری جلوی خانه میشوید.
روستای درچین سفلی- بخش لقی غربی -شهرستان الیگودرز-استان لرستان-مهدی عین الهی 6 ساله کلاس اولی او پس از کندن و جمع آوری انار آنها را در آب جاری جلو خانه میشوید.
روستای کیش-بخش-ذلقی شرقی-شهرستان الیگودرز-استان لرستان-سارینا 3 سال و 4 ماهه در حال بازی با مخازن نگهداری آب در پشت خانه است.
روستای درچین- بخش لقی غربی -شهرستان الیگودرز-استان لرستان-سارینا آراسته 6 ساله مادر سارینا مو های او را شانه و در حال بستن است.
روستای قلعه سر-بخش ذلقی شرقی - شهرستان الیگودرز-استان لرستان-تعداد فرزندان هر خانواده در روستا های این شهرستان و روستای قلعه سر و تنگ کوره بسیار زیاد است.
روستای دست گرد-بخش ذلقی شرقی- شهرستان الیگودرز-استان لرستان-زنان در استان لرستان سهم مهمی در کسب کارو در آمد و خانه داری دارند.
روستای پزعلیا-بخش ذلقی غربی - شهرستان الیگودرز-استان لرستان-محمد رضا حسنی4 ساله به همراه پدرش در کنار نخ های کشیده شده برای بافتن چادر سیاه.
روستای اوزک چوزک -بخش ذلقی غربی - شهرستان الیگودرز-استان لرستان-فاطمه سلیمانی 35 ساله و سجاد کرمی 13 ساله تا کلاس چهارم درس خوانده و الان دیگر ادامه تحصیل نمیدهد
روستای درچین- بخش ذلقی غربی- شهرستان الیگودرز-استان لرستان-میترا فریدونی 4 ساله در مقابل خانه بازی میکند.
روستای پزعلیا-بخش ذلقی غربی - شهرستان الیگودرز-استان لرستان-محیط خانه اکثر روستا های پزعلیا خالی از فرش است.مادری در حال کشیدن آش محلی داخل بشقاب ها است.
روستای تنگ کوره -بخش ذلقی شرقی - شهرستان الیگودرز-استان لرستان- ماریا افروغ دو ساله و مینا افروغ پنج ساله .
روستای پز علیا- بخش ذلقی غربی - شهرستان الیگودرز-استان لرستان-پریسا حسنی هشت ساله کلاس اولی در کنار مادرش.
-روستای پز علیا- بخش ذلقی غربی - شهرستان الیگودرز-استان لرستان-در این مناطق بچه ها در اوقات فراغت خود با حیوانات بازی میکنند و سرگرمی دیگری ندارند.
روستای دست گرد-بخش ذلقی شرقی- شهرستان الیگودرز-استان لرستان-زهره آج 5 ساله در حال چوپانی در زیر باران.
روستای پز علیا- بخش ذلقی غربی - شهرستان الیگودرز-استان لرستان-محجومه حسنی 5 ساله در کنار مادرش در جلوی مشک های آب.
روستای دست گرد-بخش ذلقی شرقی- شهرستان الیگودرز-استان لرستان-کودکان در حال بازی .
روستای حر آباد-بخش پیشکوه - شهرستان الیگودرز-استان لرستان-کودکان در حال بازی بر روی تانکر های نفت.
کودکان کوهستان
مسیر خاکی روستای پز -بخش ذلقی غربی - شهرستان الیگودرز-استان لرستان-کودکان در این روستا ها به چوپانی میپردازند و برای هر دفعه به مدت 3 روز در بیرون از خانه به سر میبرند.
97مسیر روستای پز -بخش ذلقی غربی - شهرستان الیگودرز-استان لرستان-سهیل آچاک هشت ساله و فرهاد آبیار،در حال حمام کردن و بازی در آب هستند.اکثر کودکان در این مناطق یا در نزدیک ترین رودخانه محل زندگیشان یا در محیط خانه در نبود حمام، حمام میکنند.