به روز شده در ۱۳۹۹/۰۳/۰۴ - ۱۶:۵۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۲۷ ساعت ۱۱:۵۳
کد مطلب : ۱۶۴۹۲۵

حفظ روابط استراتژیک و مهم آمریکا و عربستان

گروه بين‌‌الملل: دونالد ترامپ گزارش «سی‌آی‌ای» دربارۀ نقش مستقیم ولیعهد عربستان در قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد حکومت سعودی را «خام اما ممکن» توصیف کرد.
هدر ناوئرت٬ سخنگوی وزارت خارجۀ آمریکا
هدر ناوئرت٬ سخنگوی وزارت خارجۀ آمریکا
رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه و قبل از ترک کاخ سفید برای سفر به کالیفرنیا به خبرنگاران گفت که این نتیجه‌گیری «بسیار خام» است؛ با این وجود احتمال واقعی بودن آن را نیز «ممکن» دانست و افزود که این قتل «هرگز نباید اتفاق می افتاد». ترامپ اعلام کرد که قرار است گزارش کامل در این باره را روز سه‌شنبه دریافت کند. خبرگزاری رویترز روز شنبه به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به «سی‌آی‌ای» برخی از نهادهای عالی آمریکا از جمله کنگره این کشور را در جریان نتیجۀ تحقیقات خود در موضوع قتل جمال خاشقجی قرار داده است و بر اساس تحقیقات سیا، دستور قتل خاشقجی از سوی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان صادر شده است. بنا بر اعلام کاخ سفید،  ترامپ پس از انتشار این اخبار بصورت تلفنی با جینا هاسپل، رئیس سیا و مایک پنس، معاون خود گفتگو کرده است.

سخنان ترامپ دربارۀ گزارش جدید سیا ساعاتی پس از آن بیان شد که وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که دولت هنوز مشغول تحقیق است تا بطور قطعی مشخص کند چه کسی مسئول قتل جمال خاشقجی است.
هدر ناوئرت٬ سخنگوی وزارت خارجه گفت: «گزارش‌های جدیدی که اعلام می‌کنند دولت آمریکا در این پرونده به نتیجه رسیده است، نادرست است. در موضوع قتل آقای خاشقجی هنوز پرسش‌های زیادی بی‌پاسخ مانده است.»  خانم ناوئرت در حالیکه بار دیگر بر حفظ روابط استراتژیک و مهم آمریکا و عربستان تاکید داشت، اعلام کرد که وزارت خارجه آمریکا به همکاری‌های خود با دیگر کشورها در این پرونده ادامه می‌دهد و حقایق را بررسی می‌کند تا آنهایی را که مسئول قتل این خبرنگار هستند، شناسایی کند.