به روز شده در ۱۳۹۸/۰۸/۲۳ - ۱۰:۵۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۲۹ ساعت ۱۲:۴۹
کد مطلب : ۱۶۵۱۴۳

جنگ در بندرالحدیده يمن مجددا از سرگرفته شد

گروه بين‌الملل: همزمان با از سرگیری نبرد در بندر استراتژیک الحدیده يمن، سخنگوی ائتلاف عربی به رهبری سعودی پذیرش آتش‌بس را رد کرد.
نیروهای ائتلاف عربی در حال اعزام و تدارک دور جدید حملات به الحدیده و کنترل تصرف کامل این بندر مهم هستند
نیروهای ائتلاف عربی در حال اعزام و تدارک دور جدید حملات به الحدیده و کنترل تصرف کامل این بندر مهم هستند
ژنرال ترکی مالکی، امروز در یک کنفرانس خبری با رد توقف درگیری‌ها گفت: «ائتلاف هم‌اکنون خط نبرد را به ۴ کیلومتری بندر و سه کیلومتری مرکز حدیده رسانده است. همزمان ادامه انتقال کمک‌های بشردوستانه یکی از اولویت‌های ما است. عملیات نظامی به پیش می‌رود و هدف اولیه آن نابود کردن راه‌های تامین حوثی‌ها در مناطق مختلف است. تنها برنامه زمانی پیشرفت در شهر حدیده ممکن است تغییر کند.»
 
بندر استراتژیک حدیده در غرب یمن پس از چهار روز آرامش نسبی، شامگاه دوشنبه بار دیگر صحنه نبرد سنگین میان حوثی‌ها و نیروهای تحت حمایت ائتلاف سعودی بود. ساکنان محلی به خبرگزاری رویترز گفته اند که در آخرین ساعات دوشنبه شب هواپیماهای ائتلاف دست‌کم ده موضع شبه‌نظامیان حوثی و نیروهای ارتشی متحد آن‌ها را در حدیده بمباران کردند. از سوی دیگر حوثی‌ها هم با موشک‌های برد کوتاه قرارگاه‌های نظامیان و شبه نظامیان وفادار به دولت عبد ربه منصور هادی را هدف قرار دادند. همزمان، رسانه‌های عرب زبان نزدیک به حوثی‌ها صبح سه‌شنبه از حمله گسترده شورشیان به مواضع «نیروهای دولتی» در ۱۶ کیلومتری حدیده خبر دادند. اين در حاليست كه نیروهای ائتلاف عربی در حال اعزام و تدارک دور جدید حملات به الحدیده و کنترل تصرف کامل این بندر مهم خصوصا در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات در سوئد هستند.

در حالی که تلاش‌های جامعه جهانی برای برقراری آتش‌بس در یمن با محوریت سازمان ملل در هفته‌های اخیر دوچندان شده است، بروز دور تازه نبردها در حدیده و موضع‌گیری فرماندهی ائتلاف در رد آتش‌بس، امید به پایان فوری جنگ یمن را کمرنگ کرده است. روز دوشنبه و تنها چند ساعت پس از انتشار بیانیه توقف حملات شورشیان، ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی بر تعهد این کشور در مقابله با «کودتاگران حوثی» و بازگرداندن عبد ربه منصور هادی به قدرت در یمن تاکید کرد. عربستان سعودی، امارات و متحدان آن‌ها از مارس سال ۲۰۱۵ وارد میدان جنگ داخلی یمن شدند؛ جنگی تاکنون بیش از ۱۰ هزار قربانی و میلیون‌ها آواره بر جا گذاشته است.