به روز شده در ۱۳۹۸/۰۶/۰۲ - ۰۱:۳۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۰۷ ساعت ۱۴:۲۴
کد مطلب : ۱۶۵۷۷۸
رئیس دانشگاه علوم انسانی علامه طباطبایی:

دانشجویان دیگر تمایلی به فعالیت سیاسی ندارند

گروه سياسي: رئیس دانشگاه علوم انسانی «علامه طباطبایی»، مي‌گويد دانشجویان در ایران دیگر به فعالیت‌ سیاسی چندان «رغبتی» ندارند كه ممکن است مسئله نبود آزادی بیان یکی از دلایل این امر باشد.
دانشجویان دیگر تمایلی به فعالیت سیاسی ندارند
حسین سلیمی، عوامل متعددی را برای بروز این عدم تمایل بیان کرده که احتمال دارد یکی از آنها «نگرانی از آزادی بیان» باشد. وی درباره مجموعه تحت مدیریت خود گفت که در دانشگاه «علامه طباطبایی» دیگر «تمایل لازم برای انجام فعالیت‌های سیاسی وجود ندارد» و «حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد برنامه‌های تشکل‌های دانشجویی که در هیئت نظارت مجوز می‌گیرند، برگزار نمی‌شوند.» این مقام دانشگاهی همچنين گفته است که با وجود صدور مجوز برای «قریب به اتفاق» درخواست‌های تشکل‌های مختلف دانشجویی، «کمتر از نیمی از مجوزهایی که به تشکل‌های دانشجویی داده می‌شود به برنامه‌های اجرایی منتهی می‌شوند».

سلیمی گفت: «به نظر می‌رسد یک نوع خاصی از فعالیت‌های سیاسی در فضای اجتماعی دوران خود را طی کرده است و بیان موضوعات سیاسی به صورت احساسی و بحران‌آمیز در عرصه‌های اجتماعی جوامع خواهان زیادی ندارد.» رئیس دانشگاه «علامه طباطبایی» در عین حال «مشکلات اجتماعی و عمومی جامعه» و «نگرانی از آزادی بیان» را نیز بر این موضوع تاثیرگذار عنوان کرد. او در عین حال اضافه کرد: «اما تجربه نشان داده است اگر خط قرمزهای هر جامعه در فعالیت‌های سیاسی رعایت شود، مشکلی برای کسی در این زمینه ایجاد نمی‌شود.» سلیمی عنوان كرد: «تجربه نشان داده است که وقتی پاره‌ای از خط قرمزها در فعالیت‌های سیاسی دانشجویان شکسته می‌شود، ماجرا از دست مدیریت دانشگاه خارج و به دست نهادهای دیگر افتاده و مشکلاتی را در آینده ایجاد می‌کند.»

گفتني اينكه طي ساليان اخير، برخورد نهادهای امنیتی با فعالان دانشجویی به بهانه عبور از «خطوط قرمز»، صدور حکم‌های سنگین قضایی برای آنها و سخت‌گیری در محیط دانشگاه، فضای دانشگاهی ایران را از تب و تاب انداخت. در طول این سال‌ها تعداد قابل توجهی از دانشجویان فعال به دلیل فعالیت‌های خود «ستاره‌دار» شده و از ادامه تحصیل بازماندند، گرچه با روی آمدن دولت حسن روحانی تلاش‌هایی برای بازگرداندن آنها به دانشگاه انجام شد. در تازه‌ترین برخورد گسترده امنیتی با دانشجویان در ایران که همزمان با اعتراض‌های گسترده دی‌ماه سال ۹۶ صورت گرفت، تعداد زیادی از دانشجویانی که حتی در اعتراض‌های داخل دانشگاه نیز شرکت نداشتند، تحت عنوان «بازداشت پیشگیرانه» دستگیر  و برای شماری از این افراد حکم قضایی صادر شده و تعدادی نیز منتظر برگزاری دادگاه هستند.

به تازگی نیز «مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه تهران» که اعضای آن را دانشجویان معتقد به نظام  تشکیل می‌دهند، در نامه‌ای به رهبری، از ايشان خواستند با شرکت در مراسم «روز دانشجو» در دانشگاه تهران، به سوالات دانشجویان درباره عملکرد چهل ساله و سیاست‌های اصلی نظام پاسخ دهند. با این حال فشارها بر این تشکل همسو به اندازه‌ای افزایش یافت که از درخواست خود عقب‌نشینی کرد!

جهان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۹/۰۷ ۱۴:۳۳
موفق شدید!! (361942)
حمدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۹/۰۷ ۲۱:۴۶
این انزواوبی تفاوتی دقیقاًخواست انحصارطلبان وزیاده خواهان است که بابرنامه این اوضاع رارقم زدند.یک علت بسیارمهمی که رییس محترم دانشگاه علوم انسانی علامه اشاره نکردندعوض گشتن جایگاه دانشگاه درمدیریت کشورمیباشد.بایدگفت دانشگاه درتصمیم سازی وتصمیم گیری نقشی نداشته .... وهمین امرهم کشورراباچالشهای جدی مواجه کرده وهم جایگاه علمارا تضعیف وسست.دانشگاههادرغالب کشورهای توسعه یافته ودرحال توسعه نقش اصلی دارندامادراینجا....!!! (361948)
معلم ناامیدشده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۹/۰۷ ۲۱:۵۸
متاسفانه گویا همینطوره (361949)