به روز شده در ۱۳۹۸/۱۲/۰۲ - ۲۳:۵۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۰۹ ساعت ۱۴:۳۵
کد مطلب : ۱۶۵۸۷۹
به اروپا فرصت می‌دهیم ولی صبرمان بی پایان نیست

عراقچی: با آمریکا مذاکره نخواهيم کرد

گروه سياسي: عباس عراقچی گفت: توافق هسته‌ای نمرده، فقط آمریکا از آن خارج شده است، تلاش اروپا برای ایجاد سازوکار مالی برغم فشارهای فزاینده آمریکا ادامه دارد و از آنجا که در جریان تلاش‌های آنها هستیم به نظرمان باید فرصت بیشتری به اروپایی‌ها داده شود، هرچند که این فرصت بی پایان نخواهد بود.
عراقچی: با آمریکا مذاکره نخواهيم کرد
معاون سیاسی وزیر امور خارجه در گفت و گو با ایرنا در الجزیره گفت که به دلیل 'حساسیت موضوع' نمی تواند خبرها درباره کشورهای میزبان سازوکار ویژه مالی اروپا را تایید کند، چرا که ' آمریکایی ها به دنبال بستن همه راه ها هستند و از هم اکنون، فشارهایشان را بر کشورهایی که برای ایجاد این سازوکار تلاش می کنند، شروع کرده اند'. او به ذکر این نکته درباره سازوکار مالی بسنده کرد که ' اتحادیه اروپا تاکنون راه حل عملیاتی برای تعامل با ایران را ارائه نکرده ولی از آنجا که ما را در جریان تلاش های خود قرار می دهند تصورمان این است که باید به اروپایی ها فرصت بیشتری داده شود، البته این فرصت، بی پایان نخواهد بود.'

**تلاش اروپا برای ایجاد ساز و کارتسهیل تعاملات با ایران
عراقچی در مورد ساز و کار ویژه کشورهای اروپایی برای حفظ برجام و تامین منافع اقتصادی ایران گفت: سازوکار ویژه مالی یکی از موضوعات کنونی مذاکره ما با کشورهای اروپایی است، آن ها در تلاش هستند که این ساز و کار را تشکیل بدهند تا یک نظام دریافت و پرداخت برای تعاملات اقتصادی ایران ایجاد شود.
وی در ادامه گفت: به دلیل حساسیت موضوع نمی تواند هیچ یک از شایعات و گفته های موجود در خصوص کشورهای میزبان ساز و کار ویژه مالی ایران با اروپا را تایید کند چون آمریکایی ها در عمل ثابت کرده اند به دنبال بستن همه راه های موجود هستند و فشارهایشان را بر همه کشورهای اروپایی که تلاش دارند با این سازو کار، کار کنند، از اکنون شروع کرده اند

**فرصت اروپایی ها بی پایان نیست
عراقچی در خصوص نوع تعامل اروپایی ها با ایران در خصوص برجام نیز گفت: ما تاکنون اراده سیاسی در کشورهای اروپایی را شاهد بوده ایم و نشانه ای نداریم که خلاف این اراده باشد البته آن ها هنوز موفق نشده اند که راه حل های عملیاتی مورد نیاز برای منافع ایران را در برجام طراحی و عملیاتی کنند.ما شاهد هستیم که فشارهای آمریکا بسیار زیاد است و گره های فنی و حقوقی که بر سر این راه وجود دارد، بسیارجدی است و اروپایی ها درحال تلاش برای بازکردن این گره ها هستند. آن ها تاکنون نتوانسته اند راه حل های عملیاتی معرفی کنند، اما ما هم قرار نیست تا ابد صبر کنیم، حتما در زمان خود، تصمیمات مقتضی را خواهیم گرفت اما اکنون چون در جریان تلاش هایی که انجام می دهند هستیم و آن ها ما را در جریان این تلاش ها قرار می دهند، تصور ما این است که باید فرصت بیشتری داده شود تا اروپایی ها بتوانند این راه حل ها را عملیاتی کنند اما آن ها هم باید بدانند این فرصت چندان زیاد نیست و حتما بی پایان نخواهد بود

**منافع ایران از برجام صرفا اقتصادی نیست
عراقچی در خصوص منافع برجام برای ایران گفت: منافع ایران از برجام فقط اقتصادی نیست. ما منافع سیاسی و منافع دیگری هم داریم که مجموعه منافع ما تا زمانی که تامین باشد، در برجام باقی خواهیم ماند، ما هنوز به نقطه ای نرسیده ایم که به طور کامل از برجام قطع امید کنیم. معاون سیاسی وزیر امور خارجه افزود: تصور می کنیم که این توافق ظرفیت هایی دارد که می تواند مورد استفاده قرار گیرد. برجام تاکنون موجب شده که آمریکا در انزوا قرار گیرد و به این لحاظ موفق بوده است. همچنین موجب حمایت و پشتیبانی جامعه بین المللی از ایران شده که این خود فی نفسه بسیار ارزشمند است.

وی در عین حال گفت: البته منافع اقتصادی کشورما از برجام در اثر تحریم های آمریکا به شدت کاهش پیدا کرده است اما اروپایی ها ودیگران تلاش می کنند راه های جبرانی پیدا کنند معاون سیاسی وزارت خارجه اظها رداشت: برجام بسیاری از تحریم ها در مورد برنامه هسته ای ایران را از بین برده است، برنامه هسته ای ایران اکنون در محیطی بسیار شفاف و منطقی به حرکت خود ادامه می دهد، اتهام هایی که سابقا وجود داشته و پرونده پی ام دی، همه این ها بسته شده است. قطعنامه های شورای امنیت که ایران را تهدید معرفی می کرد، همه از بین رفته است، این ها مزایایی است که باعث شده ماندن ایران در برجام همچنان منفعت داشته باشد.

عراقچی تاکید کرد: تا زمانی که این منافع وجود دارد، ایران به حضور در برجام ادامه می دهد اما از لحظه ای که به این نتیجه برسد که این منافع وجود ندارد، تصمیم دیگری خواهد گرفت. وی گفت: تلاش ایران و اعضای باقیمانده در برجام این است که این توافقنامه حفظ کشود، اراده سیاسی در همه اعضا وجود دارد اما حفظ برجام منوط به آن است که توازن در آن برقرار باشد و خواسته ها و منافع اقتصادی ایران از برجام تامین شود. ما اکنون با کشورهای اروپایی، روسیه و چین در حال مذاکره هستیم تا آن قسمت از مزایای اقتصادی برجام هم دوباره تا حدامکان تامین شود. معاون سیاسی وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: مذاکرات با اروپایی ها و همچنین روسیه و چین به عنوان بقیه اعضای برجام از نزدیک ادامه دارد، جلسات کارشناسی و جلسات در سطوح بالا با این کشورها وجود داشته است و ملاقات ها و دیدارهای دوجانبه هم به صورت مرتب وجود دارد

**ترامپ تجربه شکست خورده روسای جمهوری قبلی آمریکا را تکرار می کند
عراقچی در مورد تاثیر تحریم ها بر ایران گفت: تحریم های آمریکا موضوع جدیدی نیست، نزدیک 40 سال است که ایران با این تحریم ها روبرواست و اکنون بسیار خوب می داند چگونه راه خود را پیدا کند، طی 40 سال گذشته با وجود تحریم های آمریکا، ایران قویتر شده است. معاون وزیر امور خارجه افزود: روسای جمهوری قبلی آمریکا این مسیر را امتحان کرده اند، هر تحریمی که می توانستند اعمال کردند و هر گونه تهدیدی کردند اما در نهایت مجبور به آمدن پای میز مذاکره شدند.آقای ترامپ تجربه شکست خورده را تکرار می کند.وی افزود، آمریکا 40 سال پیش نزدیکترین متحد خود را در منطقه از دست داد، شاه در ایران نزدیکترین متحد آمریکا بود و در خدمت منافع آمریکا، از نظر مردم ایران او فقط مهره ای در دست آمریکا بود. آمریکایی ها 40 سال است که تلاش می کنند وضعیت را به دوران قبل بازگرداند اما موفق نشده اند. روسای جمهوری آمریکا راه های مختلفی را در خصوص برخورد با ایران امتحان کردند اما همه شکست خوردند، بالاخره مجبور شدند واقعیت و قدرت ایران را بپذیرند و با ایران مذاکره کنند.

**ایران با آمریکا مذاکره نخواهد کرد
عراقچی در خصوص خروج آمریکا از برجام و سرنوشت آن پس از این سیاست آمریکا نیز گفت: توافق هسته‌ای نمرده، فقط آمریکا از آن خارج شده است، ایران و سه کشور اروپایی، روسیه و چین این توافق را ادامه می دهند.این کشورها متعهد شده اند که نبودن آمریکا در توافق هسته ای را جبران می کنند.ایران با آمریکا به عنوان کشوری که تعهدات خود را نقض کرده و از توافقی که همه دنیا از آن پشتیبانی می کند، خارج شده است، هیچ گونه مذاکره ای نخواهد کرد و حاضر نیست در این خصوص عقب نشینی کند یا امتیازی بدهد.