به روز شده در ۱۳۹۸/۰۳/۰۱ - ۱۸:۰۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۱ ساعت ۱۳:۰۸
کد مطلب : ۱۶۶۰۲۵
حق‌شناس: شفاف با حاکمیت و مردم سخن می‌گویم،

هدف بعدی از میدان به در کردن حناچی است

هدف بعدی از میدان به در کردن حناچی است
گروه سياسي: محمدجواد حق‌شناس رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی در نطق پیش از دستور صدوچهارمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر تهران گفت: امروز شورای شهر پنجم شاهد تحلیف سومین شهردار منتخب خود است. این شورا تاکنون سه شهردار انتخاب کرده است. مردان بزرگی پا به میدان گذاشتند و انتخاب شدند.  محمدعلی نجفی یکی از سرمایه‌های ارزشمند این کشور به میدان آمد، تلاش کرد و از سلامتی و آبرو و تخصص خود مایه گذاشت. زیر بار زورگویی‌ها و توقعات نابجا نرفت و مجبور به ترک میدان شد.  محمدعلی افشانی آمد از اعتبار و آبرو و تخصص خود مایه گذاشت، فشارهای سنگین و بداخلاقی‌های بسیاری را تحمل کرد اما اصالت اصلاح‌طلبی خود را حفظ کرد و مجبور به رفتن شد. امروز هم پیروز حناچی آمده است تا همه تخصص و اعتبار خود را سرمایه کند. مردان بزرگی نیز آمدند و بنا به مصالحی انتخاب نشدند. وظیفه خود می‌دانم که از فرد فرد این افراد تشکر و تقدیر کنم. 

از محمدعلی نجفی که هنوز هم آماج حملات و بداخلاقی‌های بسیاری است و از محمدعلی افشانی که در حقش ظلم شد و با تحمل همه سختی‌ها و بی‌اخلاقی‌ها نجیبانه تا لحظه آخر همراه با شورای شهر ایستاد، با وجود آنکه شخصا هیچ تمنایی برای ماندن در شهرداری نداشت تشکر میکنم. از سایر نامزدها در سه دوره انتخاب شهردار و بویژه آقایان آخوندی و هاشمی رفسنجانی تشکر می‌کنم که بزرگوارانه به رای شورای شهر احترام گذاشته و نیک می‌دانند که انتخاب اعضای شورای شهر بر اساس اولویت منافع مردم و شهر و با در نظر داشت ضرورت‌های انسجام درونی شورا و ضرورت‌های تعامل با دولت و مجلس و ویژگی‌های خاص شرایط شهر و شهرداری صورت می‌گیرد وگرنه شاید اگر آرای اعضا شخصی و مبتنی بر علایق فردی بود نتایج انتخاب شهردار بسیار متفاوت می‌شد.

اما چه عاملی موجب شده است که این شورا مجبور به انتخاب ۳ نفر ظرف ۱۵ ماه شود. هر بار که شورای شهر در شرایط انتخاب شهردار قرار می‌گیرد مدیریت شهری دچار بی‌ثباتی و روند امور به نوعی دچار تزلزل می‌شود و این واقعیت دقیقا هدف استراتژی کسانی است که می‌خواهند این شورا را ناتوان جلوه دهند. همه ما بخوبی می‌دانیم که حذف محمدعلی نجفی و محمدعلی افشانی از مدیریت شهری اتفاقی نبود و هدف بعدی از میدان به در کردن پیروز حناچی است. آیا همانگونه که مدعیان می‌گویند این وضعیت ناشی از ناتوانی شورای شهر است! آیا دولت معتدل و نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس و شورای شهر می‌توانند ساز و کاری موثر برای مقابله با این تهدید به کار گیرند. امروز می‌خواهم سخنی شفاف با حاکمیت و مردم، شورای شهر و اصلاح‌طلبان و با مدعیان ناتوانی شورای شهر سخن بگویم. 

قانون اساسی و مردم دو ستون اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران هستند. مردم در چارچوب قانون اساسی اعضای شورا را انتخاب کرده اند.  شرایط بین المللی و داخلی بسیار حساس است. سرمایه‌های اجتماعی در وضعیت مطلوبی نیستند و حذف جریان اصلاح‌طلبی آنهم به قیمت زیر پا گذاشتن همه اصول و ارزش‌هایی که این نظام برای آن تشکیل شده است و به قیمت نابودی امید مردم عاقلانه و به مصلحت نیست. هزینه هایی که برای ناتوان نشان دادن و حذف اصلاح طلبان صرف می شود بیش از حد است. وقت آن است که حاکمیت نقش سازنده خود را بازی کند و از منافع ملی و مصلحت نظام و مردم حراست کند و اجازه ندهد تا قواعد بازی سیاسی در کشور جای خود را به رفتارهای بی‌مسئولانه و قدرت‌طلبانه برخی صاحبان قدرت بدهد. 

جریان اصلاح‌طلبی به پشتوانه مردم خواهان اصلاح در امور کشور و مردم است. مردم ایران به دفعات پشتیبانی خود از این جریان را نشان داده‌اند. هرگاه مردم از این جریان دلسرد شده، کسانی سکان اداره امور را به دست گرفته‌اند که زندگی را به مردم سخت کرده و کشور را در معرض مخاطرات جدی قرار داده اند.
هرگاه که اصلاح‌طلبان بر مسند کار نشسته‌اند همان‌ها به طرق مختلف کارشکنی کرده و مانع از پیشرفت امور شده و زندگی مردم را سخت‌تر کرده‌اند تا مردم را از انتخاب خود پشیمان کنند. جریان اصلاحطلبی امروز وظیفه سنگینی به عهده دارد و راه نیز هموار نیست. امروز استراتژی ناتوان‌سازی در دستور کار کسانی است که جز خود را بر نمی‌تابند. همان‌هایی که تلاش کردهاند تا دولت را عقیم و ناتوان نشان دهند در صددند تا شورای شهر اصلاح طلب را ناتوان نشان دهند. 

همه ما می‌دانیم که عرصه تا چه حد برای اصلاح‌طلبان تنگ است و فشارها تا چه اندازه سنگین است، اما فرصت نیز بسیار اندک است. پس لازم است اصلاح طلبان بویژه نمایندگان مجلس و شورای شهر در تهران از سازو کارهای موجود برای حفظ هماهنگی و هم افزایی به درستی بهره ببرند و اعتدال دولت و مجلس را نیز قدر بدانند. همراهی نمایندگان مجلس، دولت و اعضای شورای شهر و برخی بزرگان اصلاح طلب در صدور حکم حناچی نقطه آغاز مناسبی برای هماهنگی‌ها و همراهی‌های بعدی است که لازم است به طور جد دنبال شود. اعضای محترم شورای شهر تهران من در پیشگاه خداوند یکتا و مردم شهادت می‌دهم: شما در طول پانزده ماه گذشته خواب خوش و آرامش زندگی را از خود و خانواده خود دریغ کرده‌اید. همه توان و زمان و ظرفیت خود را برای عمل به تعهد خود درقبال شهر و شهروندان تهران صرف کرده اید.

شما بارها انسجام درونی و پایمردی خود را در انتخاب و تلاش برای دفاع از انتخاب خود به نمایش گذاشته‌اید. اگر حریف پر زور است و هر بار توانسته ‌است که حاصل زحمات شما و حقوق مردم را تضییع کند از ضعف شما نیست.  اما باید بپذیریم که در مقابل حریف پر زور و با برنامه نیاز به هماهنگی و همدلی بیشتری داریم. باید درصد اشتباهات و تک‌روی‌ها را به صفر برسانیم و همچون پیکری واحد عمل کنیم. شاید لازم باشد برنامه ای برای تقویت انسجام درونی خود داشته باشیم. ساز و کار و روش‌هایی را به کار بگیریم که حاصل آن انسجام و هماهنگی درون شورا، هماهنگی شورا و شهردار و هماهنگی شورا و مجلس و دولت در اداره امور شهر تهران باشد. تجربه نشان داده است که به زودی حملات و اقدامات و نقشه ها برای متوقف و از میدان به در کردن حناچی آغاز خواهد شد. 

 لازم است ضمن حفظ آمادگی راه و کاری برای حفظ ثبات در مدیریت شهری و پیشرفت امور شهر در هر شرایطی داشته باشیم. شاید لازم باشد راهکارهایی از طرف اعضای محترم شورا یا فعالان سیاسی و اجتماعی ارائه شود.  سخنی در باب مدعیان؛ از آغاز به کار شورای شهر پنجم مدعیان در تلاشند تا با هر ترفند و به هر قیمت شورای شهر اصلاح طلب را ناکارامد کنند و ناتوان جلوه دهند و تجربه شورای شهر دوره اول را تکرار کنند. از یک سو همه قدرت خود را برای تغییر پیاپی شهرداران منتخب این شورا و ایجاد بی‌ثباتی و توقف امور به کار می‌گیرند و از سوی دیگر شورا را به بی‌عرضگی و ناتوانی و تعطیلی امور متهم می‌کنند و دم از افتخارات خود می‌زنند. 

این مدعیان ۱۲ سال مدیریت امور شهر را با آزادی عمل و اختیار و قدرت مطلق و با پشتیبانی همه ارکان و نهادهای قدرت در اختیار داشته‌اند. آنها چندان اهمیتی برای مردم قائل نبوده اما اراده کرده بودند، با تحول در کالبد و چهره شهر، رای مردم در انتخابات را به دست آورند. با این هدف از فروش زمین و آسمان و آب و هوا و به تعبیر درست با فروش ناموس شهر هزاران میلیارد پول و درآمد حاصل کردند و با هزینه‌های چند برابری اتوبان‌ها و پل‌ها و تونل‌های قابل توجهی ساختند. آنها به همین نیز بسنده نکردند و ده‌ها هزارمیلیارد تومان نیز قرض و بدهی به میراث گذاشتند. 

پس از ۱۲ سال اما میراث این مدعیان برای شهر معضلاتی همچون ۱۲ سال رونق فساد بی‌امان، به حراج گذاشتن سرمایه اجتماعی شهرداری و نهاد شورای شهر، گسترش آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی، توسعه بی‌قواره و نامتوازن شهر، بحران فرسودگی و تاب آوری شهر، حمل و نقل ناکارامد، ترافیک و آلودگی هوا، سفیدبالک‌ها، معضل پسماند، بحران آب و مصرف انرژی، بحران درامد شهرداری، بحران نیروی انسانی، بحران بدهی شهرداری به پیمانکاران و امثال آن است. حاصل کار این مدعیان ظرف ۱۲ سال در جلو چشمان مردم است و حال می‌گویند شورای شهر پنجم ناتوان است که ظرف ۱۵ ماه این مشکلات را حل نکرده است. اختلاس‌ها و ریخت و پاش‌های هزاران میلیاردی دوران قبل را ناچیز می‌بینند و خرید چند تبلت و خودرو اداری را در بوق‌ها می‌دمند. 

این شورا اگر هم به هر دلیل نتواند هیچ کاری بکند حد کم مانع از ادامه شهرفروشی‌ها و گسترش بسیاری از معضلات شده و باید باور کنیم که خرد جمعی مردم همه چیز را می‌فهمد و به درستی صاحب تشخیص است. مردم عزیز تهران! من به عنوان یکی از اعضای شورای شهر تهران اعلام می‌کنم این شورا به رای اعتماد شما وفادار است و با جان و حیثیت خود امانت‌دار رای شماست. این شورا حتی برای یک لحظه اصالت اصلاح طلبی و خاستگاه مردمی خود را گم نکرده است. اگر شرایط کار و فشارها بر این شورا بارها بدتر شود باز هم به عهد و پیمان خود با شما استوار خواهد ماند، چرا که این شورا به خرد و تشخیص شما ایمان دارد.