به روز شده در ۱۳۹۸/۰۳/۰۱ - ۱۸:۰۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۲ ساعت ۲۰:۴۸
کد مطلب : ۱۶۶۱۷۷

الیاس نادران به 10 ماه زندان محكوم شد

گروه سیاسی: وزیر فرهنگ و ارشاد دولت یازدهم از صدور 10 ماه حبس قطعی برای الیاس نادران نماینده اصولگرای پیشین مجلس شورای اسلامی خبر داد.
سیدرضا صالحی امیری در گفت و گو با خبرآنلاین، گفت: من به مجلس رفتم تا وزیر وزارت ورزش و جوانان شوم، هیچ گونه ذهنیت منفی نداشتم، احساس می کردم مجلس هم رای خواهد داد. شرایط هم هموار بود. یک تصمیم سیاسی گرفته بودند که من به هر قیمتی نباشم. یکی از اعضای آن جمع که جانباز و متدین است، صبح زود یکی از روزهای زمستان ۹۲  به دفتر من آمد. من هفت صبح در دفتر حضور یافتم اما این فرد از من زودتر آمده بود. او به من گفت «حامل یک پیام و یک رضایت هستم و بعد از شما خداحافظی می کنم». گفتم «چرا؟»، برای من صحنه ای را شرح داد که قرار بود چند روز بعد در مجلس رخ بدهد. به من گفت «شما روز یکشنبه در مجلس با چنین صحنه ای مواجه می شوید، قرار است آقای نادران چنین صحبتی کند، آقای توکلی چنین بگوید و من هم چنین حرفی بزنم». گفتم «چرا؟»، گفت «اینها معتقدند حضور شما در دولت، کاملا فضا را به زیان اینها خواهد کرد بنابراین باید به هر قیمتی مانع این اتفاق شوند». آنها یک تحلیلی داشتند و آن تحلیل شان هم انحرافی بود.  او از من درخواست حلالیت طلب داشت و من هم قبول کردم. این آقا به من گفت «به شما در مجلس رای خواهم داد اما در مجلس با شما سلام و علیک نخواهم کرد چون از این آقایان می ترسم». همان اتفاق در مجلس رخ داد. من هم دچار شوک شدم چون حرف هایی که زده شد از اساس جعل بود و بعد هم ثابت شد که حرف ها جعلی بودند. من شکایت کردم اما هیچ امیدی به رسیدگی نداشتم. مسیر رسیدگی به شکایت من پنج سال طول کشید.
 
وی ادامه داد: آقای توکلی که من ایشان را فرد دینداری می دانم، در دادگاه حاضر شد، حرف هایش را زد و مباحث من را شنید. وقتی در دادگاه قبل از صدور رأی برایش حجت شد که دچار یک نوع فریب اطلاعاتی شده است و حرف هایش نقل قول صحیح نبود، همانجا یک کاغذ گرفت، نوشت و ضمن عذرخواهی، از من حلالیت طلب کرد و من هم همان جا رضایت نوشتم و خداحافظی کردم. بعد از آقای توکلی خواهش کردم و گفتم «نمی خواهد منبع خبرتان را معرفی کنید، با او تماس بگیرید بگذارید روی آیفون تا سئوال کنم کجا این خبر را تولید کرده است؟». آقای توکلی گفت «شب گذشته به من کسی تلفنی این حرف را گفته بود». از ایشان خواستم به همان فرد زنگ بزند تا تلفنی با او صحبت کنم اما آقای توکلی گفت «من تلفن او را ندارم چون شماره ناشناس بود». از ایشان پرسیدم «آیا یک فرد ناشناس تلفنی مطالبی را به شما گفت و شما یادداشت و از تریبون مجلس قرائت کردید؟» گفت «بله». می خواهم این پیام من را به جامعه منعکس کنید والله نظام اسلامی با این رویکرد امکان ادامه حیات نخواهد داشت. جامعه ای که در آن کادرهای سیاسی با یک تلفن ناشناس در تریبون رسمی مجلس با آبروی رقبای سیاسی خود بازی می کنند. با صراحتا می گویم قطعا نظام اسلامی با این رویکرد پایدار نخواهد بود.

صالحی امیری ادامه داد: بعد به آقای کریمی قدوسی رسیدیم. او گفت «ایشان پرونده امنیتی دارد». گفتم «من پرونده امنیتی دارم؟»، گفت:«بله». گفتم «من معاون بررسی استراتژیک و رئیس ستاد وزارتخانه بودم. در واقع ارشدترین مقام امنیتی کشور بودم، آیا ممکن است چنین چیزی؟»، او گفت «بله». خوب موضوع به دادگاه و صدور محکومیت رسید. آقای کریمی قدوسی آنجا گفت «من این نقل قول هایی که کردم از آقایان نادران و توکلی بود، بعد فهمیدم این حرف ها صحت ندارد بنابراین از من طلب حلالیت می کنم»، عذرخواهی اش را نیز کتبا نوشت. من هم رضایت دادم. اما آقای نادران حاضر به عذرخواهی کتبی نشد و در دادگاه محکوم به ده ماه حبس شد و چون در فرصت قانونی به حکم اعتراض نکرد،10ماه خبس قطعی و به اجرای احکام ابلاغ شد. این خبر را نخستین بار من در این برابر شما اطلاع می دهم و این جای تأسف دارد. در واقع دارم به رجال سیاسی پیام مهم می دهم. آقای نادران که محکوم شد و می خواست حکم به او ابلاغ شود، آدرسی جعلی خیابانی در گرگان را داده که اصلا وجود خارجی ندارد، در حالیکه در تهران زندگی می کند و ما هم مطلع هستیم اما تلاش می کند که از قانون فرار کند. حکم در اجرای احکام است.