به روز شده در ۱۳۹۹/۰۵/۲۱ - ۱۹:۳۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۴ ساعت ۱۳:۱۵
کد مطلب : ۱۶۶۳۲۴
برای اولین بار در جهان

نوزادی از رحم اهدایی یک متوفی متولد شد

گروه علمی: محققان دانشگاه سائوپائولو خبر از تولد موفقیت آمیز اولین نوزادی می‌دهند که رحم مادرش اهدایی و پیوندی از یک شخص مرگ مغزی بوده است.
نوزادی از رحم اهدایی یک متوفی متولد شد
برای بعضی از زنان نابارور، پیوند رحم تنها راه برای باردار شدن است، اما اهدا کنندگان محدود هستند و این روش هم تنها روی تعداد انگشت شماری جواب می‌دهد.اکنون دانشمندان دانشگاه سائوپائولو اولین تولد موفقیت آمیز یک نوزاد را پس از پیوند رحم مادر از یک اهداکننده مرگ مغزی گزارش داده‌اند.این اتفاق می‌تواند یک نقطه عطف در ایجاد گزینه‌های بیشتر برای زنان با مشکلات باروری باشد.تقاضای اهدای رحم از یک بیمار زنده، درخواست بزرگی است و تاکنون این روش کمتر از 40 بار انجام شده است و تنها 11 تولد زنده از سال 2013 تاکنون به ارمغان آورده است.اما استفاده از رحم اهداکنندگان متوفی امکان دسترسی به آن را افزایش می‌دهد. اگر چه این روش نیز طی 10 سال اخیر بارها مورد آزمایش قرار گرفته بود، اما تاکنون هیچ تولد زنده‌ای گزارش نشده بود.دریافت کننده عضو یک زن 32 ساله بود که بدون رحم متولد شده بود، در حالی که اهدا کننده یک زن 45 ساله بود که بر اثر سکته مغزی فوت کرده بود. چهار ماه قبل از پیوند، گیرنده تحت روش لقاح مصنوعی(IVF) قرار گرفت و هشت تخمک بارور منجمد شد.عمل پیوند در سپتامبر 2016 به مدت 10 ساعت و نیم طول کشید و همه چیز خوب پیش رفت. پنج ماه پس از عمل، هیچ علائم ناهنجار یا نشانه‌های مبنی بر رد عضو وجود نداشت و بیمار عادت ماهیانه خود را تجربه می‌کرد. هفت ماه پس از عمل جراحی، تخمک‌های بارور شده در رحم قرار داده شدند و در نتیجه یک حاملگی سالم اتفاق افتاد.

نوزاد در 35 هفته و سه روزگی با وزن 2.5 کیلوگرم متولد شد. این نوزاد با روش سزارین به دنیا آمد و همزمان با خارج کردن نوزاد، رحم پیوند شده نیز برداشته شد.مادر و فرزند طی ماه‌های بعد در سلامت کامل بودند."دانی ازنبرگ" محقق ارشد این مطالعه گفت: استفاده از اهداکنندگان فوت شده می‌تواند به میزان زیادی دسترسی به این درمان را گسترش دهد و نتایج ما گزینه جدیدی برای زنان نابارور ارائه می‌دهد.وی افزود: نیاز به یک اهدا کننده زنده محدودیت بزرگی است، زیرا افراد بسیار کمی حاضر به این کار می‌شوند. از طرفی تعداد افرادی که تمایل دارند اعضای بدنشان بعد از مرگ اهدا شود، بسیار بیشتر از افراد زنده‌ای است که حاضر می‌شوند رحم خود را اهدا کنند.اگرچه این مطالعه امیدوارکننده است، اما هنوز روزهای اولیه توسعه آن است و باید پالایش شود.محققان می‌گویند بهینه‌سازی در روش‌های جراحی باید انجام شود تا باعث کاهش احتمال رد عضو شود. همچنین نیاز به مقایسه نتایج و اثرات رحم اهدایی از افراد زنده و مرده هستیم.این تحقیق در مجله The Lancet منتشر شده است.
مرجع : ایسنا
برچسب ها: جنین