به روز شده در ۱۳۹۸/۰۴/۲۹ - ۰۰:۵۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۴ ساعت ۱۶:۲۰
کد مطلب : ۱۶۶۳۵۳

خضری: دولت می‌خواهد سر مردم کلاه بگذارد

گروه جامعه: سایت تابناک نوشت: در سال جاری قیمت برخی کالا‌ها و اجناس مصرفی به دو برابر یا بیشتر هم رسید، ولی حقوق کارمندان افزایشی پیدا نکرد و البته همین وضعیت برای کارگران نیز صادق است. بسیاری از کاسبان و صاحبان سایر مشاغل نیز با مواجه شدن با افت شدید فروش کالاهایشان و رکود گسترده، وضعیت بهتری نسبت به کارمندان و کارگران ندارند. در چنین شرایطی انتظار می‌رفت، دولت علاوه بر تسریع تعدیل اوضاع اقتصادی، تدابیر مرتبطی برای جبران وضعیت قشر‌های آسیب پذیرتر بیندیشد. به همین دلیل، دولتی‌ها تصمیم گرفتند به جای افزایش حقوق و دستمزد از بسته‌های حمایتی برای کمک کردن به این قشر‌ها استفاده کنند. قرار بود این بسته‌ها به همه افراد نیازمند که درآمد زیر سه میلیون تومان در ماه دارند تخصیص پیدا کند؛ اما خبر‌های رسیده حکایت از آن دارد که دولت توزیع بسته‌ها را از کارمندان خود شروع کرده و کارگران، بازنشستگان و سایر افراد زیر خط فقر در اولویت‌های بعدی دولت قرار گرفته اند. به همین دلیل این موضوع با انتقاداتی روبه رو شده است.

رسول خضری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در خصوص این موضوع اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۸۵ درصد جمعیت کشور زیر خط فقر زندگی می‌کند. تعارفی هم در این خصوص نداریم. این رقم هم که اعلام شده، کف رقم است و احتمال دارد، در چند ماه اخیر، اضافه‌تر هم شده باشد. وی گفت: بزرگترین کارفرما در کشور ما، دولت است و بزرگترین و بیشترین قشر جامعه نیز کارگران هستند، اما این قشر از بسته حمایتی که دولت برای مردم در نظر گرفته بی بهره مانده اند. علاوه بر این قشر، افراد آسیب پذیر دیگر و بسیاری از افرادی که از جایی درآمدی ندارند در این بسته نادیده گرفته شده اند. دولت که قرار بود با بسته‌های حمایتی کمکی به افراد بی بضاعت و ناتوان در شرایط بحران اقتصادی بکند، فعلا مشغول دادن بسته‌ها به کارمندان خودش است؛ هرچند که این بسته حمایتی چنگی به دل نمی‌زند و ارزش آن بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان بیشتر نیست و خلاصه آنکه بسته‌های حمایتی دولت دردی را دوا نمی‌کند، ولی از هیچ چیز بهتر است. قرار است این بسته‌ها در سال، دو یا سه بار پرداخت شود، ولی فعلا گویا کارمندان دولت واجب‌تر از قشر‌های دیگر جامعه هستند.

این نماینده مجلس در ادامه یادآور شد: گفته شده است که افراد با درآمد زیر سه میلیون تومان زیر خط فقر هستند، ولی به نظر من در جامعه‌ای که تورم آن بالای ۴۰ درصد است، خط فقر به بالای پنج میلیون تومان درآمد در ماه رسیده است. کسی که هم اکنون زیر ۵ میلیون درآمد داشته باشد با فلاکت زندگی می‌کند. در سال‌های گذشته، اجناسی که در بسته‌های حمایتی گذاشته می‌شد، اجناس بنجل و به درد نخور بود، ولی ظاهرا تغییری در کیفیت بسته‌ها ایجاد شده و قرار است، این کمک نقدی به افراد داده شود. البته انتظار ما این بود که در دادن بسته ها، افراد واقعی نیازمند تشخیص داده شوند و در اولویت دریافت قرار گیرند. کارگری که حدود یک میلیون و دویست هزار تومان در ماه درآمد دارد و یا بازنشسته‌ای که درآمد آن به یک میلیون تومان هم نمی‌رسد، مشخص نیست کی و چه میزان بسته حمایتی دریافت می‌کند. اتفاقا اگر دولت اراده‌ای برای کمک به مردم داشت، باید از حقوق‌های کمتر شروع می‌کرد، نه اینکه از کارمندان خود شروع کند.

این نماینده مجلس در خصوص افزایش حقوق‌ها نیز گفت: افزایش حقوق‌هایی که برای سال آینده در نظر گرفته شده، با توجه به تورمی که ایجاد کرده اند، بسیار ناچیز است. به نظر من، دولت سر مردم و مجلس کلاه گذاشته است. الان دلار در بازار ۱۲ هزار تومان توسط خود بانک مرکزی به فروش می‌رسد، ولی در بودجه مبنای دلار را ۵۷۰۰ تومان در نظر گرفته اند. همچنین دولت نفت را ۵۷ دلار به فروش می‌رساند و از طرف دیگر، دلار را با ۱۲ هزار تومان به بازار می‌دهد و از سوی دیگر، مبنای دلار را در بودجه ۵۷۰۰ تومان قرار داده و مابقی درآمد دلار را که بیش از دو برابر است، در اختیار خود می‌گیرد و به عبارت دیگر، درآمد دولت دو برابر می‌شود، اما سود آن مشخص نیست به کجا می‌رود.