به روز شده در ۱۳۹۹/۰۳/۰۵ - ۲۰:۴۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۶ ساعت ۱۸:۱۵
کد مطلب : ۱۶۶۴۹۱
رشد یهودی‌ستیزی در اروپا

اتحادیه اروپا؛ محافظت بیشتر از یهودیان

گروه بین‌الملل: بنا بر نتایج یک نظرسنجی، ۸۹ درصد یهودیان اروپا معتقدند که یهودی‌ستیزی از سال ۲۰۱۳ تاکنون رشد کرده است. بسیاری از آنان می‌گویند که مورد آزار یا حمله قرار گرفته‌اند. حال اتحادیه اروپا درصدد انجام اقداماتی در این زمینه است.
به گزارش دویچه‌وله آلمان؛ بخش بزرگی از یهودیان در اروپا نگران رشد یهودی‌ستیزی است. روزنامه آلمانی "بیلد" گزارشی درباره نظرسنجی جدید آژانس حقوق اساسی اروپا منتشر کرده که می‌گوید ۸۹ درصد یهودیان شرکت‌کننده در نظرسنجی گفته‌اند به نظرشان یهودی‌ستیزی در کشورهای محل اقامت آنها از سال ۲۰۱۳ رشد کرده است. این نظرسنجی در ۱۲ کشور عضو اتحادیه اروپا انجام گرفته است. ۸۵ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی یهودی‌ستیزی را بزرگ‌ترین مشکل موجود در کشورهای اروپایی می‌دانند. ۳۸ درصد آنها در فکر مهاجرت هستند. ۲۸ درصد آنان می‌گویند که در سال گذشته به دلیل آنکه یهودی هستند مورد آزار و حمله قرار گرفته‌اند. در این نظرسنجی ۱۶ هزار و ۳۹۵ نفر از ۱۲ کشور عضو اتحادیه اروپا شرکت داشتند که در مجموع ۹۶ درصد جمعیت یهودی اتحادیه اروپا را شامل می‌شود. نخستین نظرسنجی درباره یهودی‌ستیزی در اروپا در سال ۲۰۱۳ اتجام گرفته بود.
 
اتحادیه اروپا خواستار محافظت بیشتر از یهودیان است
روز گذشته وزرای کشور اتحادیه اروپا بیانیه‌ای را درباره مبارزه با یهودی‌ستیزی تصویب کردند. افزون بر این، شورای وزرای کشور اتحادیه اروپا در بروکسل خواستار حفاظت بهتر از بناهای متعلق به یهودیان و مجامع یهودی شد. در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است که این اتحادیه می‌داند "مجامع یهودی در برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به دلیل حمله‌های تروریستی و در پی حوادث پرخشونت در سال‌های اخیر احساس خطر می‌کنند". در این بیانیه از کشورهای عضو اتحادیه دعوت شده تا راهکارهایی را در این زمینه بپرورانند و متحقق کنند تا با یهودی‌ستیزی در هر شکل آن مقابله شود.

وزارت امور خارجه اسرائيل از بیانیه اتحادیه اروپا استقبال و اعلام کرد که تأمین امنیت یهودیان در اروپا و مبارزه با یهودی‌ستیزی "تصمیمی دوران‌ساز" است.
فلیکس کلاین، مسئول امور مربوط به یهودی‌ستیزی در مجلس نمایندگان آلمان، بیانیه یاد شده را "گامی مهم در مبارزه علیه یهودی‌ستیزی" خواند. او تاکید کرد: «برای آنکه بتوان از زندگی یهودیان در اروپا و سراسر دنیا بهتر محافظت کرد، دادگستری و پلیس به ضوابط و مقررات روشن نیاز دارند.» همچنین شارلوته کنوبلاخ، رئیس سابق شورای مرکزی یهودیان در آلمان، گفت: «از پیام روشنی که اتحادیه اروپا داده خوشحالم.» او افزود که با توجه به تهدیدات کنونی از سوی جریان‌های سیاسی مختلف، تأمین امنیت یهودیان و مبارزه با یهودی‌ستیزی باید در اروپا از اولویت برخوردار باشد.