به روز شده در ۱۳۹۸/۰۲/۲۹ - ۱۸:۵۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۷ ساعت ۱۳:۳۸
کد مطلب : ۱۶۶۵۴۸

بازگشت هپکو و آذرآب به عرصه تولید

گروه اقتصادی: وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تلاش دولت در عرصه حمایت از تولید گفت: هپکو و آذرآب به عرصه تولید بازگشتند.
بازگشت هپکو و آذرآب به عرصه تولید
رضا رحمانی‌ در دیدار با نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با ابراز اینکه "امروزه در تحریم باید باور کنیم که با جنگ اقتصادی شدید مواجه هستیم"، اظهار داشت: امروز در تهاجم قرار داریم و باید در برابر این جنگ، مانند دفاع مقدس عمل کرده و هرکس هر اقدامی بلد است انجام دهد تا مشکلات برطرف شود.وی با تأکید بر اینکه اولویت برنامه وزارت صنعت، تأمین مواد اولیه واحدها‌ست، افزود: در تولید داخلی اساساً مشکل جدی تأمین مواد اولیه اصلی که عبارت است از مواد پتروشیمی، فولاد، مس، آلومینیوم و... است که چند‌ هزار واحد از این مواد اولیه استفاده می‌کنند که 2برابر مصرف کشور تولید داریم.وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه "اگر مشکلی هست در مدیریت و نحوه توزیع مشکل داریم که باید اصلاح شود" ابراز داشت: غیر از رفتار دولت، باید علما نیز برخی موضوعات را در جامعه در حوزه «انصاف» و... با کار فرهنگی مورد توجه قرار داده و تبیین کنند.وی ادامه داد: تأمین مواد اولیه خارجی هم بعد از تأمین کالاهای اساسی در اولویت قرار دارد و ارز اختصاص می‌یابد، در مناطق آزاد هم مواد اولیه بدون ثبت سفارش وارد می‌کنند و از ظرفیت استان‌های مرزی استفاده می‌کنیم؛ امروزه باید در شرایط جنگ اقتصادی هر کس هر اقدامی در امکان دارد، مانند دفاع مقدس انجام دهد.

رحمانی با بیان نمونه‌ای از حل مشکلات صنایع در کشور در شرایط فوق‌العاده‌ خاطرنشان کرد: در اراک همواره دچار بحران بودند و مشکل صنعتی زیادی داشتند که با اقدامات ویژه، تعدادی از اقدامات کارخانجات در حال تعطیلی را بازگرداندیم و هپکو و آذرآب نجات یافتند.وی سه مرحله مقابله با تحریم را برشمرد و گفت: مرحله اول هجمه اقتصادی را در «خروج از برجام» و مرحله «13 آبان»، را با هزینه اما با موفقیت پشت سر گذاشتیم که مرحله سوم از کار انداختن چرخ تولید است.در این موقعیت ویژه نباید منتظر بخشنامه بود و هر کس هرجایی هست مانند دفاع مقدس کار کند و اوضاع را مدیریت کند.وزیر صنعت، معدن و تجارت مشکلات داخلی در مدیریت را بی‌ربط به تحریم دانست و گفت: سرعت عمل در کار و برخی موضوعات مدیریتی ربطی به تحریم ندارد و با تفویض اختیارات وزیر صنعت به استان‌ها سعی کردیم این شرایط ویژه را در استان‌ها مدیریت کنیم.وی اضافه کرد: در حوزه ثبت سفارش، متقاضیان به دفاتر وزارتخانه می‌آیند و طبیعی است که طول می‌کشد، این موضوع را به استان‌ها تفویض کردیم ولی هنوز عملیاتی نشده است، لذا دستور دادم تا ظهر امروز دلیل اینکه تفویض اختیارات در استان‌هایی را که راه نیفتاده، پیدا کنند و ثبت سفارش را در استان‌ها راه‌اندازی کنیم.

رحمانی در ادامه به دیدار با مقام معظم رهبری اشاره کرد که ایشان بر حمایت از کالای ایرانی تأکید داشتند تصریح کرد: دغدغه جدی مقام معظم رهبری تولید داخلی و حفظ آن است که تأثیر زیادی در بازار دارد.این مقام ارشد دولت ادامه داد: امروز باید واحدها را یک به یک بررسی کنیم چرا که برخی از مشکلات را با روال عادی نمی‌توان حل کرد. برخی بدهی مالیاتی دارند که نمی‌توانند مواد اولیه وارد کنند. در شرایط اقتصادی فعلی نباید مانند عادی رفتار کنیم. اگر قانونی داریم که تسهیل‌گر نیست، در جلسه سران قوا مجوز می‌گیریم و حل می‌شود بنابراین در بالا شرایط فراهم است و باید این موضوع را به بدنه انتقال دهیم.وی به مشکل نقدینگی واحدهای تولیدی اشاره کرد و گفت: این موضوع در شرایط جنگ اقتصادی باید به دغدغه بانک‌ها تبدیل شود. خود بانک‌ها در همه ایران باید منابع و مصارف خود را بالانس کنند و نقدینگی لازم را تأمین نمایند. به همه استانداران گفته‌ام که به بانک‌ها این موضوع را تکلیف کنید، هر بانکی به تکالیف عمل نکرد استاندار می‌تواند برخورد کند چراکه در شرایط عادی، بدهی مالیاتی، چک برگشتی و... مانع استفاده از ظرفیت بانک‌هاست اما با دستور ویژه باید این موانع برداشته شود.

وزیر صنعت با تأکید بر اینکه "در حمایت تمام‌قد از واحدها، ملاحظه فروش و بازار داریم" خاطرنشان کرد: واحدهایی که مشکل بازار ندارند، باید کمک کنیم در شرایط اقتصادی فعلی به حداکثر ظرفیت برسند، چراکه اگر شش‌ماهه پیشِ‌رو را با موفقیت طی کنیم، در این جنگ اقتصادی دشمن را با شکست جدی مواجه می‌کنیم.رحمانی افزود: معتقدم اگر مشکلات استان‌های پیشروی صنعتی را حل کنیم، بقیه استان‌ها حل می‌شود. در این شرایط هم به مدیران استان‌ها اعلام کردم که هر تصمیمی لازم باشد، برای جلوگیری از تعطیلی واحدها انجام دهند وگرنه مسئول مستقیم تعطیلی کارخانجات مدیران کل صنعت، معدن و تجارت استان‌ها است.وی با اشاره به توان بالای تبریز در حوزه‌های صنعتی، گفت: لشکر عاشورا در جبهه‌ها در خط مقدم کارها بود امروز هم تبریز در خط مقدم است و باید برای علاوه بر خود به سایر استان‌ها در حوزه اقتصادی کمک کند. کاملاً باور دارم که مشکلات کشور قابل حل است، لذا راهی می‌یابیم و مشکلات را حل می‌کنیم.این مقام ارشد دولت دوازدهم با تأکید بر اینکه "از امروز تا حداقل شش ماه باید شرایط را در شرایط جنگ اقتصادی لحاظ کنیم تا تولید را حفظ کنیم"، ادامه داد: تولید برای ما مهم است و این هدف را نباید گم کنیم و از برخی قوانین در صورت نیاز اجازه عدول می‌دهیم.
مرجع : تسنیم
برچسب ها: هپکو