به روز شده در ۱۳۹۸/۰۴/۰۵ - ۰۹:۰۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۲۱ ساعت ۱۱:۱۰
کد مطلب : ۱۶۶۹۳۱
ایرج دانایی‌فرد هم رفت

اولین گلزن تيم ملي ایران در جام جهانی درگذشت

گروه ورزشي: ایرج دانایی‌فرد پیشکسوت استقلال (تاج سابق) و تیم ملی فوتبال ايران چهارشنبه به علت عارضه کبدی در بیمارستان نمازی شیراز درگذشت.
دانايي‌فر در كنار كارو حق‌ورديان و حسن روشن در تيم استقلال (تاج) تهران در دهه 50
دانايي‌فر در كنار كارو حق‌ورديان و حسن روشن در تيم استقلال (تاج) تهران در دهه 50
دکتر احمد حسین‌زاده رئیس بیمارستان نمازی شیراز با تایید خبر درگذشت این پیشکسوت ورزش قهرمانی کشور بیان داشت: پزشکان با استفاده از همه امکانات و تجهیزات پزشکی تمام تلاش خود را برای بازگشت دانایی فر به کار بستند اما پیشرفت بیماری کبدی موجب مرگ این ورزشکار کشورمان شد.

مرحوم دانایی فر بازیکن اسبق استقلال و تیم ملی فوتبال ایران از حدود یک هفته پیش در بیمارستان نمازی شیراز بستری بود و پزشکان پیشتر حال او را وخیم اعلام کرده بودند. دانایی فر به علت سیروز (التهاب شدید) کبدی در بیمارستان بستری بود و سه شنبه شب نیز تا مرحله ایست قلبی پیش رفت اما پزشکان همچنان تلاش می‌کردند او به زندگی بازگردانند. ایرج دانایی فر در سال 1329در تهران متولد شد و با شروع فوتبال حرفه ای به تیم استقلال که پدرش علی دانایی یکی از بنیانگذاران این باشگاه بود، پیوست.

او در سال 1978 مقابل تیم ملی اسکاتلند در جام جهانی آرژانتین نخستین گل تیم ملی ایران در این بازی‌ها را به ثمر رساند. دانایی فر پس از درخشش در جام جهانی 1978 به عضویت تیم منتخب جهان درآمد و در بازی خداحافظی پله اسطوره فوتبال برزیل نیز به همراه آندارنیک اسکندریان دیگر بازیکن تیم ملی ایران شرکت کرد. وی پس از آن دیدار به تیم کاسموس آمریکا پیوست و پس از چندین سال بازی در این تیم دوباره به ایران بازگشت.

بيوگرافي
20 اسفند 1329 در یکی از محلات قدیمی تهران پسری در خانواده علی دانایی فرد به دنیا آمد که نام ایرج برای او انتخاب شد. پسربچه ای که از همان سن کودکی استعدادهای خود را در فوتبال در زمین های خاکی با توپ پلاستیکی را نشان داد و توانست پیراهن باشگاه های تاج(استقلال) عقاب و پاس را برتن کند.
 
بعد از درخشش در مسابقات باشگاهی به خصوص با تاج(استقلال) اولین بار 20 دی 1355 بازی ملی را تجربه کرد و در شهر ریاض مقابل عربستان در مقدماتی جام جهانی به میدان رفت که حضور او توام شد با برد 3-0 تیم ملی تا راه برای صعود به این تورنمنت معتبر در آرژانتین هموار شود. رقابت هایی که باعث شد تا ایرج به عنوان اولین گلزن تاریخ ایران در رقابت های جام جهانی نامش را در کتاب فوتبال ثبت و جاودانه کند.
دانایی فرد در جام جهانی 1978 زننده تنها گل ایران در جریان تساوی 1-1 برابر اسکاتلند بود تا در کنار این افتخار سال ها به عنوان مهاجم اول استقلال به افتخارات بسیار زیادی با این باشگاه دست پیدا کند. درخششی که باعث شد تا دانایی فرد از محبوبیت و وجه خاصی نیز در میان طرفداران این تیم برخوردار شود. از دیگر افتخاراتی که این چهره دوست داشتنی برای فوتبال ایران به ثبت رساند دعوت شدن به تیم منتخب جهان برای بازی خداحافظی اسطوره سرشناس فوتبال برزیل یعنی پله بود که باعث شد تا او تجربه حضور در کنار پله، کرایوف و ... دیگر را نیز به دست بیاورد.
ایرج دانایی فرد بیش از دو دهه خارج از ایران و در آمریکا سکونت داشت از همین رو هیچ وقت از او نامی در میان مربیان سرشناس فوتبال باشگاهی شنیده نشد. دانایی فرد که خصوصیات اخلاقی منحصر به فردی داشت تا چهره ای ماخوذ به حیا داشته باشد همواره کمتر در بین رسانه ها حضور داشت تا این که یکی دو سال قبل به ایران بازگشت و بیشتر او را در بین پیشکسوتان می دیدیم.
 

این چهره سرشناس که طی دو هفته گذشته وضعیت جسمانی نامساعدی پیدا کرد به تجویز پزشکان پیوند کبد را در دستور کار قرار داد از همین رو راهی شیراز شد اما ظرف مدت چند روز حال جسمانی او وخیم گزارش و از دیروز به کما رفت. ساعاتی قبل خبر تلخ درگذشت او توسط دوستان و خانواده اش مخابره شد تا ورزش ایران یکی دیگر از چهره های سرشناس خود را از دست بدهد. رئیس بیمارستان نمازی‌ در مورد درگذشت ایرج دانایی ‌فرد گفت:«مرحوم دانایی فرد کمتر از یک هفته قبل و با شرایطی بسیار وخیم به بیمارستان نمازی شیراز منتقل شد. او در حالی به بیمارستان رسید که دچار ایست قلبی هم شده بود اما در این بیمارستان با اقدامات احیایی که انجام شد، بار دیگر به زندگی بازگشت. دانایی فرد به سیروز مزمن کبدی دچار بود و بیماری او پیشرفت زیادی کرده بود».
 

صحنه‌اي از ديدار تيم ملي ايران با اسكاتلند در جام جهاني 1978 - آرژانتين كه او اولين گل تيم ملي ايران در جام‌هاي جهاني را به ثمر رساند. در اين صحنه دانايي فرد از آرچي كميل بازيكن سرشناس وقت اسكاتلند عبور مي‌كند.

     
برچسب ها: ایرج دانایی فرد