به روز شده در ۱۳۹۸/۰۳/۲۶ - ۲۱:۳۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۲۶ ساعت ۱۸:۴۴
کد مطلب : ۱۶۷۴۰۶

مناظره شکوری‌راد و نبویان درباره CFT و برجام

گروه سیاسی: مناظره با موضوع برجام و لایحه CFT (کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم) یکشنبه شب با حضور حجت الاسلام سید محمود نبویان نماینده سابق مردم تهران و علی شکوری راد دبیر کل حزب اتحاد ملت اسلامی به میزبانی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین برگزار شد.
مناظره شکوری‌راد و نبویان درباره CFT و برجام
به گزارش ایرنا، این مناظره به مناسبت گرامیداشت روز دانشجو و با حضور جمعی از دانشجویان در مرکز آینده پژوهی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین برگزار شد. این مناظره به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید محمود نبویان نماینده سابق مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی و علی شکوری راد دبیرکل حزب اتحاد ملت اسلامی برگزار شد.

در این مناظره حجت الاسلام نبویان در انتقاد از برجام و لایحه CFT و شکوری راد در موافقت با آنها نظرات خود را مطرح کردند. اوضاع و شرایط ایران در برجام، تحریم های اقتصادی آمریکا و خروج این کشور از برجام و وضعیت دستاوردهای هسته ای کشور و تاثیر برجام بر آن محور گفت و گوهای انجام شده در این مناظره بود. دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در بخش هایی از این مناظره با اشاره به انتقادات مطرح شده نسبت به معاهده برجام، گفت: ایران در جریان برجام بین گزینه های بد و بدتر، بد را انتخاب کرد تا با قدرت های دنیا به توافق دست یابد.

علی شکوری راد با اشاره به فشار استکبار برای شکست ایران و در ادامه مقاومت نظام جمهوری اسلامی علیه این فشارها، گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران علیه استبداد بنا شده است و بر همین اساس یکی از شعارهای اساسی انقلاب ما نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی است.
وی اضافه کرد: آمریکا می خواست در جریان برجام به ایران زور بگوید اما مذاکره کنندگان ما تا حد توان این اجازه را به آنها ندادند و تلاش کردند تا منافع کشور را حفظ کرده و ایران را از مشکلات بوجود آمده رها کنند. شکوری راد گفت: کشور پس از برجام شرایط بهتری پیدا کرد و نمی توان از این موضوع چشم پوشی کرد هرچند که در حوزه هسته ای با این اتفاق از برخی دستاوردها چشم پوشی شد.

این فعال سیاسی گفت: برخی برنامه های هسته ای کشور و نبود شفافیت در مورد آنها جامعه جهانی را نسبت به ما دچار سوء ظن کرد و باعث شد تا فشارهای بین المللی و جهانی علیه کشور تحمیل شود. وی افزود: دستیابی به دانش هسته ای توسط ایران تخلف و جرم نیست و مقام معظم رهبری نیز در بیانات خود بارها تاکید کردند که ساخت سلاح هسته ای حرام است اما چیزی که کشور را دچار مشکل کرد نبود شفافیت در فعالیت های هسته ای بود.

نبویان: برجام به ضرر اقتصاد کشور بود
حجت الاسلام سید محمود نبویان نیز در بخش هایی از این مناظره گفت: برجام سودی به حال اقتصاد کشور نداشت و بلکه به آن ضرر رساند. وی با بیان اینکه برجام کمکی به حل مشکل گرانی نکرد،اظهار داشت: برخی می گویند با برجام تحریم های اقتصادی از میان برداشته شد در حالی که این تحریم ها چند برابر شده است. نبویان گفت: قرار بود بعد از برجام بانک‌های خارجی با ایران ارتباط داشته باشند ولی این مهم هنوز محقق نشده است. این فعال سیاسی افزود: مشکل آژانس هسته‌ای مسایلی چون مخفی‌کاری ایران نیست بلکه واقعیت این است که آمریکا و کشورهای غربی به بهانه‌های مختلف می خواهند هرگز اجازه ندهند ایران به دانش و فناوری هسته‌ای دست پیدا کند. وی با تاکید بر لزوم مبارزه با مستکبران و ظالمان بر اساس توصیه های دین اسلام، گفت: قرآن کریم و انبیای الهی آمدند تا مسلمانان با زورمندان و ظالمانی چون آمریکا و اسرائیل مبارزه کنند. معاهده برجام (توافق جامع هسته ای میان ایران و گروه کشورهای 1+5) در تیرماه 94 منعقد شد و در 18 تیرماه امسال آمریکا به طور یک جانبه از آن خارج شد.