به روز شده در ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ - ۲۰:۴۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۲۷ ساعت ۱۴:۰۰
کد مطلب : ۱۶۷۴۷۵

وقتی از تهیه‌کنندگان سینما کلاهبرداری می‌شود!

گروه فرهنگ و هنر: هیات مدیره انجمن تهیه‌کنندگان مستقل سینمای ایران، کلاه‌برداری از طریق یوتیوب و عدم هماهنگی برای واگذاری فیلم به «نتفلیکس» را مورد ارزیابی قرار داد.
وقتی از تهیه‌کنندگان سینما کلاهبرداری می‌شود!
مرتضی شایسته سخنگوی انجمن ضمن اعلام خبر فوق گفت: در پی پیگیری چند تن از تهیه‌کنندگان جوان و گزارش آنها به هیات مدیره انجمن تهیه کنندگان مستقل، متوجه شدیم که بیش از 3 سال است که جمعی با واگذاری غیر قانونی فیلم‌های سینمایی و ویدئویی ایرانی برای نمایش در یوتیوب حقوق تهیه‌کنندگان و صاحبان فیلم‌های سینمایی را تضییع و از بی اطلاعی این همکاران سوء استفاده می‌کنند.او ادامه داد: این جماعت که عملا به انها واژه " دزد" را می‌توان اطلاق کرد، از بی‌اطلاعی برخی تهیه‌کنندگان سینمای ایران سوء استفاده کرده و فیلم‌ها را در یوتیوب ارائه و حق السهم نمایش را دریافت و از پرداخت به تهیه‌کننده خودداری می‌کنند.شایسته افزود: در این زمینه یک موسسه ویدئویی بیشترین خسارت را به تهیه‌کنندگان طرف قرارداد، وارد ساخته است.او از قرار دادهای خرید حقوق D.V.D سوء استفاده کرده و در بعضی موارد فیلم‌ها را به شبکه نمایش ویدئو درخواستی فروخته و در اغلب موارد نیز فیلم را به عنوان صاحب فیلم و با خیانت در امانت به یوتیوب واگذار کرده است. یوتیوب نیز درآمد ناشی از نمایش فیلم‌ها را به این افراد که خود را صاحب فیلم و یا نماینده صاحب فیلم عنوان کرده‌اند، پرداخت می‌کرد. در نتیجه حقوق تهیه‌کنندگان توسط این موسسه ویدئویی و در برخی موارد نیز افراد دیگر به یغما می‌رفت.

سخنگوی انجمن تهیه‌کنندگان مستقل اضافه کرد: هیات مدیره انجمن ضمن بررسی ابعاد کامل موضوع، مقرر داشت که اسامی فیلم‌ها و تهیه‌کنندگان استخراج و سپس در صورت ندادن حقوق آنها ، از این موسسه و دیگر افراد شکایت شود. ضمنا تهیه‌کنندگان و مالکان فیلم می‌توانند مدارک لازم را به دبیرخانه انجمن تهیه‌کنندگان مستقل واقع در خانه سینما خیابان وصال ارائه کنند تا توسط وکیل انجمن اقدامات قانونی صورت گیرد.او سپس به دستور دیگر هیات مدیره پرداخت و گفت: اخیرا مذاکراتی برای ارائه فیلم به" نتفلیکس" مطرح شده و برای برخی از همکاران نیز پیام‌هایی در فضای مجازی ارسال شده است. هیات مدیره بر آن شد تا اولا نمایندگی موسسه مورد نظر از سوی کمپانی نتفلیکس برای خرید فیلم احراز شود، دوم اینکه شرایط قرار داد در صورت خرید با اشکال دیگر مشخص شود. چرا که تاکنون کلاهبرداری‌های متعدد به نام این یا آن شرکت معتبر و از جمله همانگونه که اشاره داشتم یوتیوب شرح داده است.

او ادامه داد: هیات مدیره انجمن به همکاران تهیه‌کننده توصیه کرد که تا زمانی که از زیرو بم موضوع کاملا مطلع نشده‌اند،از عقد قرار داد با مراکز مدعی خودداری می‌کنند.شایسته گفت: در همین نشست موضوعات مربوط به برخی رفتارهای غیر متعارف معدودی از همکاران تهیه‌کننده نیز مطرح شد و مقرر گردید در مورد این رفتارها اگر شائبه ظن به صنف را بوجود می‌آورد،تصمیم‌گیری شود.وی افزود: هیات مدیره انجمن در پایان از معاونت محترم سینمایی خواست در شرایطی که فیلم‌های ایرانی برای یافتن سانس نمایش در محظور هستند، اجازه نمایش فیلم‌های خارجی صادر نشود، بخصوص که سال 1397 سال حمایت از کالای ایرانی اعلام شده است.
مرجع : ایسنا
برچسب ها: تهیه کننده