به روز شده در ۱۳۹۸/۰۶/۲۹ - ۲۱:۲۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۱۲ ساعت ۱۰:۳۴
کد مطلب : ۱۶۸۶۲۴

مشکل خودروسازی، دولتی بودن است

گروه اقتصادی: رئیس تحقیق و تفحص مجلس نهم از خودروسازی با تاکید بر اینکه علت اصلی مشکلات کنونی، دولتی بودن صنعت خودرو است، گفت: دولت باید در صنعت خودروزسازی، اصل ۴۴ را به درستی اجرا کند.
مشکل خودروسازی، دولتی بودن است
علی علیلو با بیان اینکه ما منتقد خود صنعت خودرو نیستیم، گفت: این صنعت به علت آنکه سهم بسزایی در اشتغال، تولید و ارزش افزوده ملی دارد باید مورد حمایت قرار گیرد.وی افزود: ما چه در قالب کمیته تحقیق و تفحص و چه در قالب‌های دیگر همواره نقد مان بر روی عوامل بازدارنده رشد صنعت بوده است. ریشه اصلی مشکلات به مدیریت دولتی، رانتی و نبود استراتژی بلندمدت برای صنعت بر می‌گردد که متاسفانه در حال حاضر نیز این مدیریت حاکم است.علیلو با تاکید بر اینکه علت اصلی مشکلات کنونی، دولتی بودن صنعت خودرو است، گفت: دولت باید در صنعت خودروسازی، اصل ۴۴ را به درستی اجرا کند و صنعت خودرو را به بخش خصوصی واقعی واگذار کند.

رئیس کمیته تحقیق و تفحص مجلس نهم، با بیان اینکه مدیران خودروسازان بزرگ کشور دولتی و سیاسی هستند که با نظر وزیر انتخاب می‌شوند، گفت: این مدیران برای آنکه بر مسند قدرت بمانند باید خواست وزیر را برآورده کنند وگرنه در این جایگاه باقی نمی مانند. شاکله حاکم در خودروسازی کشور تحت سیطره دولتی‌ها و سیاسیون است.علیلو در خصوص تسری مشکلات صنعت خودروسازی به قطعه سازی گفت: آفت‌های خودروسازی کشور که همان رانتی بودن، سیاسی بودن و .. است، دامن گیر صنعت قطعه سازی کشور نیز شده است. قطعه ساز برای آنکه چرخه اقتصادی‌ اش بچرخد یا باید به این سیاسی بازی‌ها و رانت بازی ها تن دهد و یا اینکه از دور فعالیت خارج می‌شود و لذا صنعت قطعه سازی کشور، توسط خودروسازان به گروگان گرفته شده است.
مرجع : مهر
برچسب ها: خودرو سازی