به روز شده در ۱۳۹۹/۰۴/۲۴ - ۱۹:۳۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۲۰ ساعت ۱۴:۳۲
کد مطلب : ۱۶۹۳۴۵

معاون سخنگوی ریاست‌جمهوری افغانستان: ظریف در نقش سخنگوی طالبان عمل می‌کند

معاون سخنگوی ریاست‌جمهوری افغانستان: ظریف در نقش سخنگوی طالبان عمل می‌کند
گروه بین‌الملل: شاه‌حسین مرتضوی، از سخنگویان ریاست‌جمهوری افغانستان، به اظهاراتی که وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ با یک شبکه تلویزیونی در هند مطرح کرده واکنش نشان داد. ظریف در این مصاحبه‌ گفت که غیرممکن است که طالبان در دولت آینده افغانستان نقشی نداشته باشند. هر چند افزود که این نقش نباید "غالب باشد."

به گزارش بی بی سی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به این اظهارات در صفحه رسمی خود در فیسبوک نوشته است: "مقامات وزارت خارجه ايران اين روزها در نقش سخنگويان طالبان عمل می‌كنند. اگر كشور همسايه معتقد به گفتگو برای پیدا کردن راه حل است، چرا از از این شیوه برای حل مشكلات سياسی داخلی خود استفاده نمی‌کند؟" مرتضوی نوشته که دولت ایران به جای "شنیدن صدای طالبان" باید به صدای "مخالفان سیاسی" خود گوش دهد. شاه حسین مرتضوی گفته است که "دولت ايران در هراس است كه آزادی‌های موجود در افغانستان به الگو برای ايران بدل شود، به همين دليل این کشور طرفدار انديشه‌های ملاعمر در افغانستان است."

وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی ان‌دی ( NDTV) درباره چگونگی ارتباط ایران با طالبان حرف زده و تاکید کرد که درباره این که به گروه طالبان در آینده نقشی در دولت داده شود، مردم افغانستان باید تصمیم بگیرند. او گفت: "ما در منطقه و فراتر از آن، برای کمک به افغان‌ها در این تصمیم باید زمینه‌سازی کنیم نه اینکه تحمیل کنیم. فکر می‌کنم هیچ کس در منطقه، دولتی تحت سلطه طالبان را به نفع امنیت منطقه نمی‌داند. فکر کنم در این زمینه تقریبا یک اتفاق نظر وجود دارد."

ظریف در این مصاحبه همچنین گفت که هیئت ایرانی با هیئت طالبان در نشست مسکو حرف زده و آنها را به تهران دعوت کرده است. وزیر امور خارجه ایران همچنین تایید کرده بود که این کشور با گروه طالبان به خاطر امنیت ایران "تماس‌های اطلاعاتی غیررسمی و محدود" داشته است.  گروه طالبان هم اخیرا تایید کرد که هیئتی را به تهران فرستاده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز گفته است که هیئت طالبان در تهران با عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه گفتگوی مفصلی داشته است. او هدف این مذاکرات را تلاش ایران برای کمک به صلح در افغانستان خوانده بود. قاسمی این گفت‌و‌گوها را مهم دانسته و گفته بود که مذاکره با طالبان به معنای همسویی با مواضع این گروه نیست.

از حدود دو سال پیش، مقام‌های آمریکایی و شماری از سران نهادهای امنیتی افغانستان بارها نسبت به "ارتباط و حتی کمک تجهیزاتی و نظامی" ایران به طالبان ابراز نگرانی کرده‌اند. مقام‌های ایرانی از جمله حمیدرضا بهرامی، سفیر این کشور در کابل همواره این ادعاها را رد کرده و گفته‌اند: "با طالبان تماس داریم و حتی این تماس را تبدیل به ارتباط نکردیم زیرا نخواستیم برای طالبان مشروعیت‌زایی شود." این مقام‌ها هدف از این تماس‌ها را تشویق گروه طالبان برای پیوستن به روند مذاکرات صلح با دولت افغانستان خوانده‌اند.

عبدالله عبدالله: پایان جنگ بدون گفتگوی طالبان با دولت یک رویاست

در همين حال، عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان اعلام کرد که مخالفت طالبان با حضور دولت این کشور در گفتگوهای صلح به معنای آن است که پایان دادن به جنگ داخلی این کشور که ۱۷ سال به طول انجامیده، همچنان یک رویا باقی خواهد ماند.
 
سخنان عبدالله یک روز پس از آن بیان شد که طالبان از حضور در چهارمین دور گفتگوهای صلح که قرار بود این هفته با حضور نمایندۀ آمریکا در قطر برگزار شود، خودداری کرد. علت برگزار نشدن این نشست وجود اختلافات طرفین مذاکرات در موضوعاتی همچون دخالت دادن دولت افغانستان در گفتگوهای صلح، احتمال برقراری آتش‌بس و موضوع تبادل زندانیان اعلام شده است.
 
تلاش‌ها برای به نتیجه رسیدن گفتگوهای صلح افغانستان در حالی در هفته‌های اخیر شدت یافته که اعلام تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر تخلیۀ بخشی از نیروهایش از این کشور، بر ابهامات افزوده است. واشنگتن رهبران طالبان را برای گفتگوی مستقیم با مقامات دولت افغانستان تحت فشار گذاشته است اما از نظر طالبان، آمریکا قدرت اصلی حاکم بر افغانستان است و دولت مستقر در کابل، عروسکی بیش نیست.

عبدالله عبدالله که در کابل در جریان مراسم بزرگداشت پانزدهمین سال تصویب قانون اساسی سخن می‌گفت، افزود: «هر توافق صلحی که به حقوق شهروندان ما که با فداکاریهای زیاد به دست آمده احترام نگذارد، به سرانجام نخواهد رسید و چنین توافقی تنها یک رویا باقی خواهد ماند.» او همچنین افزود که طالبان از سال ۲۰۰۱ میلادی یعنی زمانی که حکومتشان توسط آمریکا سرنگون شد تغییری نکرده‌ است. آقای عبدالله همچنین با اشاره به پاکستان گفت: «ما تا کنون تغییری در طالبان ندیده‌ایم و کشورهایی که از طالبان حمایت می‌کنند نیز متاسفانه تغییری در سیاستهایشان در قبال ما نداشته‌اند.»

یکی از رهبران طالبان در گفتگو با خبرگزاری رویترز اعلام کرده بود که قرار است در چهارمین دور گفتگوها میان نمایندگان آنها و زلمی خلیل‌زاد، نماینده آمریکا دربارۀ موضوعاتی از جمله تخلیه نیروهای آمریکایی از این کشور، تبادل زندانیان و رفع ممنوعیت تردد رهبران طالبان صحبت شود. یکی دیگر از منابع وابسته به طالبان نیز اعلام کرده بود که آنها از مقامات آمریکا خواسته‌اند با آزاد شدن ۲۵ هزار زندانی متعلق به این گروه موافقت کنند اما مقامات آمریکا تمایلی به گفتگو در این باره نداشته‌اند. جنگ افغانستان طولانی‌ترین مداخلۀ نظامی آمریکا در خارج از مرزها محسوب می‌شود و تا کنون نزدیک به ۱ تریلیون دلار هزینه برجای گذاشته و منجر به کشته شدن دهها هزار تن شده است.
برچسب ها: محمدجواد ظریف