به روز شده در ۱۳۹۹/۰۵/۲۳ - ۱۳:۲۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۱۳ ساعت ۱۲:۲۵
کد مطلب : ۱۷۱۲۸۰

تصمیمی که عطش نقدینگی بورس رابیشتر کرد!

گروه اقتصادی: یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به تصمیمات سازمان بورس درباره حد اعتباری کارگزاران و عرضه نفت خام سبک در بورس، گفت: این تصمیمات هرچند که می‌تواند تصمیمات خوب و به جایی باشد اما زمان اجرایی شدن آن اصلا خوب نیست. مسئولان مربوطه به جای اینکه مشکلات را قبل از وقوع پیشگیری کنند، در زمان وقوع مشکل تصمیمات یکباره می‌گیرند. در حال حاضر نیز کاهش حد اعتباری کارگزاری‌ها به عطش نقدینگی در بورس دامن‌زده است.
تصمیمی که عطش نقدینگی بورس رابیشتر کرد!
علیرضا قدرتی درباره تغییر حد اعتباری کارگزاران که به تازگی رخ داده و تأثیر آن بر بازار سرمایه، اظهار کرد: در حال حاضر یکی از عواملی که باعث کاهش قیمت سهم‌ها شده، مصوبه اخیر سازمان بورس درباره تغییر حد اعتباری کارگزاری‌هاست. این موضوع باعث شده فشار سنگینی به مشتریان اعتباری و کارگزاری‌ها وارد شود. جای سوال است آیا درست است که دقیقاً در زمانی که بازار از کمبود نقدینگی رنج می‌برد، چنین مصوبه‌ای را اجرایی کنیم؟وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر بازار سرمایه به شدت با کمبود نقدینگی مواجه است، گفت: آیا سازمان بورس نمی‌توانست در زمان بهتری مصوبه تغییر نسبت اعتباری کارگزاری‌های را اجرایی کند. آیا در زمانی که بازار ما به شدت از کمبود نقدینگی رنج می‌برد، باید با یک دستورالعمل این فشار را مضاعف کنیم؟این کارشناس بازار سرمایه یادآور شد: به عنوان نمونه، در سال گذشته دیدیم تصمیم‌گیری درباره تغییر اطلاع‌رسانی در پیش‌بینی سود شرکت‌ها اثر بسیار بدی بر بازار سرمایه داشت ولی با اصرار برخی، این موضوع انجام شد که هنوز هم بازار سرمایه از این موضوع رنج می‌برد.

قدرتی افزود: تغییر دستورالعمل اعتباری کارگزاری‌ها در بلندمدت خوب است، ولی زمان اجرای آن در شرایط فعلی مناسب نیست.وی همچنین درباره سازوکار ایجاد بورس نفت نیز گفت: سازوکار ایجاد بورس نفت به درستی مشخص نیست. برای ایجاد بورس نفت باید سلسله عوامل با هم جمع شوند تا یک بورس کامل نفت داشته باشیم، اما این موضوع رخ نداده است. نمی‌شود از بورس نفت فقط اسمش را داشت و الزامات آن را رعایت نکرد.این کارشناس بازار سرمایه افزود: در بورس نفتی که در حال حاضر وجود دارد، عرضه کننده فقط یک شخص (شرکت ملی نفت) است. همچنین سازوکار فروش به خارج از کشور با توجه به موضوعات ارزی و تحریم‌ها سخت و مبهم است. بازاری که فقط یک عرضه‌کننده دارد و فروش آن با محدودیت‌هایی مواجه است را نمی‌توان به عنوان یک بورس نام برد.

قدرتی تاکید کرد: دوستان به جای اینکه به این موضوعات در زمان سختی و فشار فکر کنند باید در زمان آرامش و قبل از وقوع مشکل به این موضوعات توجه داشته باشند، ولی دقیقاً زمانی که سختی و فشار پیش می‌آید و با مشکلات عدیده روبرو هستیم، به سمت مکانیزم بورس رجوع می‌کنند که زمان مناسبی برای راه‌اندازی و اجرای آن نیست. چندی پیش سازمان بورس حد اعتباری کارگزاری‌ها را کاهش داد. عده‌ای معتقدند این کاهش حد اعتباری به کمبود نقدینگی در بورس دامن زده و عمق بازار را کم کرده است. اما برخی دیگر از کارشناسان بازار سرمایه می‌گویند این اقدام سبب شده ریسک کارگزاری‌ها کاهش یابد.همچنین در ماه‌های گذشته نفت خام سبک برای اولین بار در رینگ بین‌الملل بورس انرژی عرضه شد و تا امروز چهار بار اطلاعیه عرضه توسط شرکت ملی نفت صادر شده و با توجه به آخرین اطلاعیه، ۱۵ بهمن ماه نفت خام برای چهارمین بار در بورس عرضه می‌شود. این در حالی است که سومین عرضه نفت در بورس بدون مشتری باقی ماند.
مرجع : ایسنا