به روز شده در ۱۳۹۸/۰۲/۳۱ - ۱۰:۴۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۲۰ ساعت ۱۹:۱۷
کد مطلب : ۱۷۴۱۷۳
صالح: برای رفع موانع همکاری با ایران تلاش می کنیم

روحانی: ایران خواستار عراق امن و مستقل است

گروه سیاسی: رییس جمهور با تاکید بر این که ایران همواره خواستار عراق امن، مستقل و توسعه یافته است، گفت: در این مسیر صادقانه در کنار دولت و ملت این کشور ایستاده ایم.
روحانی: ایران خواستار عراق امن و مستقل است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» امروز دوشنبه در دیدار با برهم صالح رییس جمهوری عراق در بغداد با تقدیر از میهمان نوازی و استقبال گرم دولت عراق از هیأت ایرانی در این سفر و پذیرایی مردم عراق از زائران ایرانی عتبات عالیات، اظهار امیدواری کرد این سفر گام بزرگی در راستای توسعه و تعمیق روابط و همکاری های دو کشور باشد. وی با بیان این که دو دولت و دو ملت ایران و عراق برادری و حسن همجواری را همواره در عرصه های گوناگون برای یکدیگر به اثبات رسانده‌اند، افزود: اراده تمامی ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران بر توسعه و استحکام هرچه بیشتر روابط با عراق است.

رییس جمهوری با یادآوری این که روابط دولت‌های ایران و عراق ریشه‌های قلبی در تاریخ و فرهنگ مشترک دو ملت دارد، اظهار داشت: مناسبات و همکاری نزدیک تهران-بغداد خواسته مشترک ملت های ما است. روحانی تصریح کرد: دانشمندان و علمای ایران و عراق نیز همواره در کنار یکدیگر بوده‌اند و حوزه‌های علمیه نجف و قم پرورشگاه علما و فضلای بزرگ بوده است. وی، توسعه روابط بانکی را پشتوانه محکمی برای توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی ایران و عراق است، گفت: تقویت بانک‌های مرکزی دو کشور و توسعه همکاری‌های تجاری با استفاده از پول‌های ملی، ما را از ارزهای خارجی بی نیاز خواهد کرد.

رییس جمهوری تلاش برای ایجاد تسهیلات لازم در روابط گمرکی، مرزی و استانداردهای کیفی برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: ایران و عراق می توانند روابط و همکاری‌های خود در بخش های مختلف از جمله انرژی، حمل و نقل، ترانزیت کالا، استفاده بهتر از منابع اروند رود، اتصال راه آهن دو کشور به هم برای تسهیل در تردد زائران بویژه در ایام اربعین حسینی(ع) گسترش دهند. روحانی تقویت بازارچه‌های مرزی و ایجاد شهرک‌های صنعتی در مرزهای دو کشور را در توسعه روابط فی‌مابین تاثیر گذار عنوان کرد و گفت: آماده انتقال تجربیات و ارائه خدمات فنی و مهندسی به عراق و تشویق بخش خصوصی ایران برای سرمایه‌گذاری در عراق هستیم.

وی با تاکید بر این که ایران همواره خواستار عراقی امن، مستقل و توسعه یافته است و در این مسیر صادقانه در کنار دولت و ملت عراق ایستاده است، افزود: مبارزه با تروریست‌ها باید تا ریشه کن شدن کامل آنها ادامه یابد و ایران آماده مشارکت فعالانه در بازسازی مناطق آسیب دیده عراق است. رییس جمهوری خاطرنشان کرد: پیام این سفر این است که هیچ بروکراسی و کشور ثالثی نمی‌تواند در روابط دوستانه و برادرانه ایران و عراق تاثیر داشته و مانع اراده رهبران دو کشور برای توسعه و تعمیق مناسبات شود. رؤسای جمهوری ایران و عراق با تاکید بر روابط دوستانه، برادرانه و روبه توسعه دو کشور در عرصه‌های گوناگون سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی؛ بر ضرورت تلاش مسوولان در راستای گسترش، تعمیق و تحکیم بیش از پیش مناسبات و همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی تهران - بغداد تاکید کردند.

صالح: برای رفع موانع همکاری با ایران تلاش می کنیم
برهم صالح رئیس جمهوری عراق گفت: برای رفع موانع همکاری با ایران از جمله در حوزه تجارت و گردشگری و زیارت تلاش می کنیم. به گزارش ایرنا، برهم صالح رئیس جمهوری عراق روز دوشنبه در کنفرانس خبری به همراه حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که دو کشور برای رفع مشکلات و موانع در مناسبات از جمله در تجارت، گردشگری و زیارت تلاش می کنیم. وی گفت: این فرصت ارزشمندی است که از مهمان عزیز و گرامی خودمان (دکتر روحانی)بابت نقش و کمک ایران در پیروزی بزرگ عراق بر داعش تشکر کنیم. سفر دکتر روحانی برای ما بسیار دارای اهمیت است و ایشان مهمان عزیز و محترم ماست.

صالح گفت: چارچوب های جدید همکاری میان دو کشور مورد توافق قرار گرفته است که امروز اعلام خواهد شد. رئیس جمهوری عراق افزود: امنیت مشترک از عناصری است که مستلزم افزایش همکاری ها میان تهران و بغداد و همچنین همکاری همه کشورهای منطقه با هدف افزایش ثبات و امنیت و تامین منافع مشترک در مبارزه با افکار و گروههای منحرف تروریستی است. صالح با اشاره به مذاکرات و تفاهمات انجام شده میان دو هیات ایرانی و عراقی در طول روزهای گذشته، تاکید کرد: باید از جزییات کوچک در روابط فیمابین عبور کرد و به فضای بزرگتر و وسیع همکاری ها و روابط اندیشید چرا این امر در راستای منافع هر دو ملت خواهد بود.

دکتر روحانی نیز در این کنفرانس خبری با تشکر از دولت و ملت عراق برای مهمان نوازی از هیات ایرانی در این سفر سه روزه همچنین از محبت، بخشندگی و مهمان نوازی ملت دوست و برادر، عراق از زائران ایرانی بخصوص در ایام اربعین حسینی (ع)، روابط دو کشور را تاریخی و عمیق دانست. وی گفت: سابقه مناسبات دو کشور به هزاران سال برمی گردد و ما باید حداکثر تلاش خود را برای توسعه و گسترش آن بکار ببندیم. گفتگوی بسیار خوب و سازنده ای با رییس جمهوری عراق داشتم و من نقطه تفارق و اختلافی در مباحث مطرح شده ندیدم. تقویت روابط میان تهران و بغداد به نفع دو کشور است و ما نخواهیم گذاشت مسیر و سیر تحول مثبت آن متوقف شود.

وی افزود: ما خواهان اتحاد ایران و عراق هستیم و این اتحاد و همکاری نه علیه دیگری بلکه برای دعوت از دیگران به همکاری های گسترده تر است. رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: در نشست امروز با آقای دکتر برهم صالح در حوزه های مختلف از جمله در زمینه تجارت، صنعت، ایجاد بازارچه های مشترک، رفت و آمد زائران، نفت و گاز، برق، بانک، خط آهن، محیط زیست و سایر مسائل منطقه ای و جهانی گفتگو کردیم. روحانی گفت: هر دو کشور طی سالهای اخیر با دشواری های ناشی از پدیده تروریسم مواجه بودند و ملت های ایران و عراق از این امر رنج بسیار بردند. وی افزود: ایران در جریان مبارزه با تروریسم در کنار عراق قرار گرفت چرا که چنین امری را وظیفه خود می دانست. رئیس جمهوری تاکید کرد: عراق را یک کشور مهم اسلامی و عربی می دانیم که می تواند نقش مهمتری در منطقه و نزدیک تر کردن دیدگاه ها ایفا کند. روحانی گفت: امنیت، ثبات و روند دموکراتیک در عراق برای جمهوری اسلامی ایران بسیار با اهمیت است چون ثبات در عراق و تقویت امنیت در این کشور به نفع ثبات و امنیت منطقه خواهد بود.
برچسب ها: حسن روحانی