به روز شده در ۱۳۹۸/۰۷/۲۸ - ۲۰:۴۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۲۶ ساعت ۱۰:۴۹
کد مطلب : ۱۷۴۴۹۴

ده سال زندان براي شهروند آمریکایی در ایران

گروه سياسي: یک شهروند آمریکایی که تابستان گذشته در مشهد بازداشت شده بود، در مجموع به ۱۰ سال زندان در ایران محکوم شد.
ده سال زندان براي شهروند آمریکایی در ایران
رویترز و خبرگزاری فرانسه همزمان این خبر را که پیشتر در روزنامه نیویورک تایمز چاپ شده بود، از قول وکیل این فرد آمریکایی تأیید کردند. مارک زاید، وکیل این تبعه آمریکا که مایکل وایت نام دارد به خبرگزاری فرانسه گفته که موکلش به دلیل «توهین به رهبر» و «همرسان کردن تصاویر شخصی در اینترنت» به زندان محکوم شده است.

وکیل او در واشنگتن می‌گوید این حکم در مجموع ۱۰ سال اعلام شده است. زاید به خانواده موکلش گفته وزارت خارجه آمریکا از طریق دفتر حفاظت منافع خود در سفارت سوئیس در تهران از این محکومیت باخبر شده‌اند. ظاهرا مقام‌های سفارت سوئیس چند دیدار کنسولی با وایت در مشهد داشته‌اند. این وکیل در مورد موکلش همچنین به خبرگزاری فرانسه گفته است: «ما هنوز بسیار نگران سلامت جسمی او هستیم، زیرا او سابقه بیماری دارد. با این حال به ما اطلاع داده‌اند که او هم‌اکنون در شرایط خوبی به سر می‌برد.» پیش از این غلامعلی صادقی، دادستان خراسان رضوی در تاریخ ۲۰ اسفند ماه از صدور حکم پرونده مایکل وایت خبر داده و گفته بود که در این پرونده شاکی خصوصی، شاکی عمومی و اتهام‌های امنیتی مطرح است.

مایکل وایت ۴۶ ساله که در آمریکا نظامی بوده و اهل ایالت کالیفرنیاست، در تابستان گذشته در حالی که برای دیدن دوست دختر ایرانی‌اش به مشهد سفر کرده بود، دستگیر شد. او به گفته مادرش تا آن زمان پنج، شش بار دیگر هم به همین منظور به ایران سفر کرده بود. مقام‌های ایرانی روز ۱۹ دی ماه گذشته اذعان کرده بودند که این فرد در ایران دستگیر شده اما هرگونه ادعای بدرفتاری با وی را رد کرده بودند. هم اکنون دست کم سه شهروند آمریکایی دیگر در ایران زندانی هستند که دو نفرشان دو ملیتی ایرانی-آمریکایی‌اند.