به روز شده در ۱۳۹۹/۰۳/۱۱ - ۱۰:۵۷
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ ساعت ۱۱:۲۵
کد مطلب : ۱۷۴۶۲۸

برگزاری جشن ملی ایرانیان «چهارشنبه‌سوری»

برگزاری جشن ملی ایرانیان «چهارشنبه‌سوری»
گروه جامعه: چهارشنبه‌سوریِ امسال برخلاف چند سال گذشته بیشتر از آن که صدای ترقه و سیگارت بدهد، صدای رقص و آواز داشت، در تهران و سایر شهرستان‌ها در هر محله ای، زن و مرد با گعده‌های صمیمانه و دورهمی‌های ریتمیک، به قولی زدند و رقصیدند، اگر اهل اینستاگرام و توئیتر باشید حتما کلی از این ویدئو‌های به اشتراک گذاشته شده را دیده‌اید.

................
 
در ادامه تصاویری از برگزاری چهارشنبه‌سوری را ببنید:
">
">
"> 
">
">
"> 
">
">
">
">
">
">
">
">
">
">
">
">
">
">
">
">
">
">
">
">
">
">
">

چهارشنبه سوری تهران
شهروندان تهرانی در آخرین شب سه شنبه سال جاری با روشن کردن آتش و پریدن از روی آن، سنت باستانی آخرین شب چهارشنبه سال را برگزار کردند.
 
قاشق‌زنی در تهران و قزوین
در مراسم قاشق‌زنی شب چهارشنبه‌سوری، دختران و پسران جوان چادری بر سر خود می‌کشند و به در خانه دوستان و همسایگان خود می‌روند. صاحبخانه از صدای قاشق‌هایی که به کاسه‌ها می‌خورد به در خانه آمده و در کاسه‌های آنان آجیل، شیرینی، شکلات، نقل و پول می‌ریزد. شال‌اندازی یکی دیگر از رسوم چهارشنبه‌سوری است. جوانان چندین دستمال و شال را به یکدیگر گره زده، از آن طنابی رنگین و بلند درست می کنند. صاحبخانه به محض مشاهده طناب رنگین، آنچه قبلاً آماده کرده، در گوشه شال ریخته و گره‌ای بر آن زده و صاحب شال را آگاه می‌کند که هدیه سوری آماده‌است.آنگاه شال‌انداز شال را بالا می‌کشد و هدایایش را از داخل گره جمع می‌کند.