به روز شده در ۱۳۹۸/۱۲/۰۶ - ۰۹:۱۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۱/۱۳ ساعت ۰۱:۰۴
کد مطلب : ۱۷۵۱۳۵

بحران آب‌وبرق در ونزوئلا؛هجوم مردم به چشمه‌ها!

بحران آب‌وبرق در ونزوئلا؛هجوم مردم به چشمه‌ها!
گروه بین‌الملل: کمبود آب در ونزوئلا معضلات زیادی برای شهروندان این کشور بحران‌زده ایجاد کرده است. قطع مکرر آب و برق در کشور زندگی مردم را مختل کرده و آنها را به تهیه آب آشامیدنی خود از منابع طبیعی و چشمه‌ها وادار کرده است. قیمت یک گالن ۵ لیتری آب آشامیدنی در مغازه‌های پایتخت تا ۲ دلار می‌رسد و این در حالی است که حداقل دستمزد کاری در ونزوئلا از ۶ دلار در ماه فراتر نمی‌رود.
 
برق در ونزوئلا جیره‌بندی شد
به دنبال قطع مکرر برق و بالا رفتن اعتراض‌‌های عمومی در ونزوئلا، نیکلاس مادورو اعلام کرد توزیع برق را به مدت یک ماه در این کشور جیره‌بندی می‌کند. رئیس جمهوری سوسیالیست ونزوئلا روز یکشنبه ۱۱ فروردین در تلویزیون دولتی این کشور گفت: «در مدت این سی روز دولت تلاش می‌کند تا وضعیت توزیع آب و برق را به حالت با ثبات برگرداند.»
وی با اشاره به برخی جزئیات این طرح گفت در مدت سهمیه‌بندی مدارس تعطیل و ساعات کار اداره‌ها کمتر خواهد شد تا برق کمتری مصرف شود. ونزوئلا از ۱۶ اسفند گذشته به مدت یک هفته با قطعی برق سراسری روبرو بود. این رویداد مشکلات زیادی را به ویژه برای بیمارستان‌ها، صنایع و شرکت‌های توزیع مواد غذایی فاسدشدنی به وجود آورد. از روز ۴ فروردین تاکنون نیز بار دیگر مشکل قطعی برق در سراسر ونزوئلا آغاز شده است. دولت ونزوئلا تاکنون توجیه‌های مختلفی برای قطعی برق از جمله «حمله سایبری مخالفان با حمایت واشنگتن» و حتی «آتش‌سوزی و تخریب سدهای آبی مهم کشور بر اثر تیراندازی مخالفان» را مطرح کرده است. اما مخالفان این بحران را حاصل بیش از یک دهه «فساد» و «ناکارآمدی» نظام حاکم از زمان هوگو چاوز، رئیس جمهوری پیشین می‌دانند. خوان گوایدو، رهبر مخالفان ونزوئلا که بیشتر کشورهای غربی او را به عنوان رئیس مشروع دولت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسند، از شهروندان کشورش خواسته است با تجمع در محله‌ها به مطرح کردن مطالبات خود ادامه بدهند.
 
برچسب ها: بحران ونزوئلا