به روز شده در ۱۳۹۸/۱۲/۰۲ - ۱۲:۱۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۱/۱۷ ساعت ۱۶:۴۴
کد مطلب : ۱۷۵۳۱۷

فروش نجومی سینمای ایران؛۳۷میلیارددر۲۱روز

گروه فرهنگ و هنر: 37 میلیارد در 21 روزبا وجود گذشت سه هفته از آغاز اکران نوروزی، همان گونه که انتظار می‌رفت، یک کمدی، پرفروش‌ترین فیلم مهم‌ترین اکران سال شد و در مقابل، یکی از مهم‌ترین آثار سینمای ایران برای اکران نود و هشت شکست جدی خورد؛ پیامی واضح پیرامون ذائقه و خواست عمده تماشاگران سینما که قاعدتاً روند تولید سینمای ایران را در سال جاری بیش از پیش تحت تأثیر قرار خواهد داد و کارگردان‌های بیشتری به سمت ساخت کمدی گرایش نشان خواهند داد.
فروش نجومی سینمای ایران؛۳۷میلیارددر۲۱روز
پس از تصمیم نهایی کارگروه اکران هفت فیلم «زندانی‌ها» به کارگردانی مسعود ده‌نمکی، «رحمان 1400» اثر منوچهر هادی، «تختی» به کارگردانی بهرام توکلی، «چهار انگشت» اثر حامد محمدی، «آهوی پیشونی سفید» به کارگردانی سیدجواد هاشمی، «ژن خوک» اثر سعید سهیلی و «متری شش و نیم» ساخته سعید روستایی از 25 اسفند 97 در سالن‌های سینما‌ی سراسر کشور اکران شدند و اکنون 21 روز یا سه هفته از زمان اکران فیلم‌های نوروزی سپری شده است.اکران نوروزی مهم‌ترین رویداد سینمای ایران در روزهای نخست سال محسوب می‌شود، چرا که سوای تحلیل ذائقه مخاطب، یک ارزیابی اولیه نسبت به فروش سینمای ایران ارائه می‌دهد. بر اساس این ارزیابی با وجود آنکه قیمت بلیت سینما، چیزی حدود 33 درصد افزایش یافت و به بیست هزار تومان رسید، میزان فروش سینما با افت مواجه نشد و نسبت به نوروز 1397، با نزدیک به 63 درصد رشد از 37 میلیارد تومان عبور کرد که با در نظر گرفتن افزایش قیمت بلیت سینما، میزان فروش سینمای ایران به صورت خالص حدود 30 درصد افزایش یافته است.

تصور می‌شد با توجه به رشد قابل توجه قیمت بلیت سینما، شاهد کاهش استقبال مردم از سینما باشیم؛ اما دست‌کم در اکران نوروزی چنین اتفاق نیفتاد و سینمای ایران سال اقتصادیِ امیدوارکننده‌ای را آغاز کرد. رحمان 1400 با بیش از 16.3 میلیارد تومان فروش صدرنشین بلامنازع بود و بدین ترتیب همچنان کمدی‌ها سهم اصلی را در اقتصاد سینمای ایران در اختیار خواهند داشت. متری شیش و نیم با بیش از یازده میلیارد تومان فروش، حضوری غیرمنتظره در گیشه داشت و بدین ترتیب تا اینجا رکوردار فروش یک فیلم غیرکمدی در سال 1398 است.چهارانگشتی 4.7 میلیارد تومان فروخت و سهمی کمی از حد انتظار را به خود اختصاص داد. زندانی‌ها دو میلیارد فروخت و بدین ترتیب ده‌نمکی از روزهایی که هرچه می‌ساخت فروش نجومی داشت، فاصله گرفت. ژن خوک با 1.1 میلیارد فروش شرایط سختی را پشت سر گذاشت و قرار گرفتن پیشونی سفید با 1.1 میلیارد فروش در تعقیب فیلم سعید سهیلی احتمالاً برای او چندان خوشایند نیست. با این حال تا اینجای کار، ناکام اصلی اکران نوروزی، تختی اثر بهرام توکلی است که فقط 704 میلیون فروخته است.

فروش اندک فیلم تختی به همان اندازه که به فصل اشتباه اکران بازمی‌گردد، به تبلیغات اشتباه فیلم‌ مرتبط است. در واقع اگر تختی در ماه دیگری چون تیر به عنوان یکی از ماه‌های پرفروش سال و با کمپین تبلیغاتی مناسبی اکران می‌شد، می‌توانست جزو فیلم‌های پرفروش سال باشد. مشخص بود تماشاگرانِ کمتری در نوروز به جای تماشای یک کمدی مفرح به سراغ اثری درباره جهان پهلوان می‌روند که داستانش را هرکسی قبل از ورود به سالن می‌داند و حاوی هیچ غافلگیری جدی نیست.به نظر می‌رسد با توجه به آغاز موفق سینمای ایران در سال نود و هشت، فروش سینمای ایران با رشد قابل توجهی مواجه شود؛ اما آیا شمار فیلم‌هایی که هزینه تولیدشان بازمی‌گردد نیز افزون خواهد شد. به عنوان نمونه، فیلم «متری شیش و نیم» دست کم باید 11 میلیارد تومان دیگر بفروشد تا صرفاً هزینه تولیدش بازگردد و پس از آن، تازه بحث سود این فیلم مطرح می‌شود. اگر هزینه‌های تولید فیلم‌های سینمایی با همین شکل در سال پیش روی افزایش یابد، شرایط اقتصاد سینما با وجود رشد آمار گیشه‌ها، پیچیده‌تر خواهد شد و این نگرانی جدی اهالی بدنه سینما را در پی دارد.
مرجع : تابناک